Öğretmenler Günü

Öğretmenlerimiz, hayatımızın en önemli adımlarını attığımız okullarda bizleri eğiten ve hayata hazırlayan bireylerdir. Bu yüzden öğretmenler günü, onları hatırladığımız pek çok günün arasında yer alır ve bu da değerli olan bütün öğretmenler için bir hatırlama günüdür. Aslında bu konuyu onlara ne kadar çok değer vermemiz gerektiğini belirtmek adına, daha fazla bilgi depolamanız adına yazıyoruz. Onlara karşı duyduğumuz sevgiyi ve saygıyı özel şartlar dahilinde karşımıza çıkaran öğretmenlerimiz için, pek çok çözümü online olarak sizlere sunuyor ve bu kapsamda bir çalışma sağlıyoruz. Peki ama nedir öğretmenler gününün tarihçesi? Henüz öğretmenler gününün kutlanmasına uzun bir süre varken, ülke gündemimizde bizi eğiten insanların neden bir kutlama gününe sahip olduğu tartışılıyor. Bizde sizlere bu konunun tarihçesinden bahsetmek istedik. Hadi, hemen başlayalım.

Öğretmenler Gününü Tarihçesi

Öğretmenler günü, 24 Kasım tarihinde kutlanıyor. Bu tarihin kökenine baktığımız zaman, 24 Kasım 1928 tarihine kadar gidiyoruz. Çünkü bu tarihte, Millet Mektepleri açılmıştır ve burada genç yaşlı demeden, herkes okuma ve yazma öğrenmiştir. Millet mekteplerinin açılışı ve yeni harflerimiz ile yapılan öğretimler sürecinden dolayı, Atatürk’ün de baş öğretmenliği ön plana çıkmaktadır.

Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk, 24 Kasım tarihini bu yüzden öğretmenler günü olarak ilan etmiştir. Pek çok ülke, öğretmenler gününü kendi kültürlerine göre kutlamaktadır. Bazı ülkeler, bu konuda ortak bir karar ile UNESCO tavsiyesi ile yapmaktadır bu özel günü. 1994 tarihinden bu yana, pek çok ülkenin UNESCO tavsiyesi ile öğretmenler gününü 5 Ekim tarihinde kutladığını görmekteyiz. Ama ülkemizde bu tarih 24 Kasım öğretmenler günü olarak çıkıyor karşımıza. Bu tarihte, öğretmenlerimize olan maneviyatımızın bir nişanesini sunuyoruz adeta. Çünkü hayatımızda geçireceğimiz pek çok yılın, zamanın en temel noktasında öğretmenler yer alıyor. Öğretmenlerimiz, bizim için iyi bir yönlendirici oluyor. Bu yüzden eğer şanslı iseniz ve iyi bir öğretmene denk geldiyseniz, hayatınızda pek çok şeyin temelden değiştiğini çok ileriki yıllarda görebilmeniz mümkün. Pek çok insan, öğretmeninden pek çok şey öğrenmiştir. Bizlere ilham olan, fikirleri ile ya da yönlendirmesi ile karşımıza çıkarılan ve yön verilen seçenekler dahilinde, öğretmenlerimizi sevmeye ve onları mutlu etmeye her zaman devam ediyoruz. 24 KASIM öğretmenler günü tarihinde ise bu sevginin bir nişanesini, gönlümüzden kopan hediyeler ya da diğer alternatif yöntemler ile sunuyoruz hocalarımıza. Alkışlar, bütün öğretmenlerimize.

1 Yorum

  1. Çok güzel bir yazı kaleme almışsınız öncelikle teşekkür ederim. Konu öğretmenlerimiz olunca akan sular duruyor. Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum diyen Hz. Ömer bu sözü ile öğretmenlerin ve bu mesleğin ne kadar kutsal olduğunu anlatıyor. Kuranı Kerim de ilk ayet İKRA’dır bununda Türkçe anlamı OKU dur. Tüm bunlar göz önündeyken insanın okuyup kendini geliştirmesi çok büyük önem arz etmektedir. Kendi kendine gelişen bir olay olsa da öğretmenlerimizin yanında bu iş daha pratik ve kolay olmaktadır. Bu nedenle Atamızın armağan ettiği bu günde sözde değil özde tebrik gerçekleştirin sosyal medyadan değil direk görev yaptığı okula yada evine gidip onun gününü kutlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz