Vatandaşlarımız bugüne dek o kadar fazla badire atlattı ki, aslında bir çok insanın bilinçli olduğu ancak bilinçli olmayanlar için, saadet zinciri nedir ya da saadet zinciri sistemine nasıl üye olunmaz, neden katılmamalısınız, bundan bahsedeceğim. Aslında ben daha önce bu deneyimi fazlasıyla yaşadım ve bana bu deneyimi yaşatan firma olan Kyani firmasında yaşadıklarımı burada siz değerli öğrenci veya öğrenci velisi olan büyüklerimize detaylı olarak anlatmak istiyorum. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, saadet zincirinde genç insanlar çok daha ön plandadır. Onların hayali üzerinden yürümek, onlara refah standartlarının üzerinde bir hayatı göstermek orta yaş grubuna göre çok daha kolay işe bağlamak demektir. Bu sektörde bulunduğum süre zarfı içerisinde tek bir firma da çalışıp, bu sistem ile çalışan diğer firmaları da çok yakından inceledim. Şunu ifade edebilirim ki, bu işe giren insanlar asla istediklerini elde edemezler!

Saadet Zinciri Nedir?

Günümüzde yasal olarak üretici bir firma açtığınızı düşünün. Bu üretici firmayı çok kolay bir şekilde saadet zinciri sistemine dahil edebilirsiniz. Çevrenize bu ürettiğiniz ürünleri tanıtmaları ve tanıtacak insanlar bulmaları karşılığında ödül verebilirsiniz. Genel bir açıklama yapacak olursak, ”bilinmeyen bir kaynaktan çıkan, kişiden kişiye ve ondan da öteki kişilere olmak üzere pek çok yere para, yazı vb. gönderilmesi ve pek çok yerden para, yazı vb. alınması biçiminde oluşturulan gönderi zinciri.” olarak tanımlanıyor.

Daha önce Kyani isimli bir firmanın bünyesinde yer aldım. Kyani alternatif tıp ürünleri yani, sağlıklı yaşam adına kullanabileceğiniz, muadili olmadığı iddia edilen ürün yelpazesine sahip bir firma diyebiliriz. Bu işe başlamam için aslında hiç bir sebep ve ihtiyacım da yoktu diyebilirim. Bugüne dek telefon aracılığı ile ”bir iş var mükemmel”diyerek konuşma yapan hiç bir arkadaşım ile çalışmamıştım. Çocukluk arkadaşımın bu işe girmesi ve beni zorla bu işe dahil etmesiyle başlayan serüvenimde, aslında tahmin ettiğimden daha kısa sürdü. İnsanları kandırarak aslında neler yapabileceğine en iyi tanıklık edebileceğiniz sektörde yer alıyorsunuz. 2016 yılı itibari ile Kyani firmasında yer alan ve bu yazıyı okuyanlar çok iyi anlayacaklardır ki, tam bir düzmece sanatı işliyordu. İlk başta size bu firmayı A’dan Z’ye anlatıyorlar. Sahipleri Amerika’da neler yapmış, kimler şirkete dahil olmuş, alternatif tıpta söz sahibi olabilmek için anlaştıkları doktorlara kadar her şeyi eksiksiz anlatıyorlar.

Eğer saadet zinciri içerisinde yer alan firmaları özel otel sunumlarında dinlemediyseniz, sizinle genelde bir kafeterya’da bir aracı birde o firmada yüksek pozisyonda olan kişiler anlatıyor bu işi! Yok işte Bayer ilacın halk sağlığı bölümünde Türkiye ülke müdürlüğü yapmış da yapmış. Bakın arkadaşlar şunu bilmelisiniz ki, eğer sizi bu tarz firmalarda çalışmanızı isteyenler olursa, kesinlikle dinlemeyin. Sizinle diyaloğa giren ve bu işi anlatan kişiler algı yönetimi konusunda deneyimli hatta eğitim almış insanlardır. Sizlere geçmişinde belki de sizin ulaşamayacağınız iş ya da yaşamı bu iş için bıraktıklarını iddia ederek saadet zincirine olan ön yargınızı kırmak isterler. Ama siz bilmezsiniz ki, sizinle iletişime geçip bu firma için gerçekten o işi bıraktı mı, bıraktırıldı mı? Eğer onlar gibi düşünmez iseniz, arkanızdan ”at gözlüklü, vizyonsuz derler!” Bunların hepsine tanıklık eden birisiyim. Aslında bu yazıda Kyani Nedir? sorusuna net cevaplar bulabileceğinizi belirtmek isterim. Bir firmanın ön yüzü hakkında yapılan şikayetlerden oluşur. Eğer Kyani Şikayetleri hakkında bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Unutmadan eğer bir gün bu firmada distribütörlük yapan birisiyle oturursanız ve size bu firmanın sunumunu yaparsa, muhtemel odur ki, İnternet üzerinden araştırma yaparım diye düşüneceksiniz. Karşınızda ki kişi ise size İnternet üzerinde yapılan şikayetlere çok fazla aldırış etmemeniz gerektiğini, dünyanın en iyi markalarından Apple markasının bile binlerce şikayeti olduğundan bahsedecekler. Onlara asla aldanmayın. İnternet üzerinde ne yazıyorsa, özellikle şikayet ise mutlaka göze önüne alın. Biz bu işe girdiğimizde bana sunum yapan arkadaş, belirli bir kariyere geldiğimizde şirketin anlaşmalı olduğu Mercedes, Bmw gibi ülkemizde üst sınıf marka araçları alacağımızı ve bunu tamamen şirketin ödeyeceği söylenmişti. Ama ilerleyen zamanda gördük ki, böyle bir durum yok. Sadece araç kiralama yapabiliyorsunuz. Kısacası burada anlatmak istediğim, firma içerisinde aktif olarak hizmet eden insanlar kendi hayal dünyalarında ki yalanları sizlere aktararak işe almaya çalışıyorlar.

Bu sadece Kyani için geçerli bir durum değil. Bütün saadet zinciri sistemiyle çalışan firmalar bu şekildedir. Ben sadece bu firmada ki deneyimlerimden ve yaşadıklarımdan bahsediyorum. Örneğim Kyani firmasına giriş yaptığımızda şahsıma, bir kere üye oluyorsun, ve hayatın boyunca aktiflik yaptığın dönemlerde kyani distribütörü olabiliyorsun denilmişti. Bu ne demek? Önümüzde ki 5 yıl bu firmanın ürünlerini tanıtmadım. Ama altıncı yıl birine bu firmanın ürününü sattığımda ya da kendim için aldığımda aktiflik yapmış oluyorum ve para kazanmaya devam ediyorum demek. Ama gelin görün ki, bu firmada bir yıl aktiflik yani kendinize ürün almaz iseniz, ya da satış yapmaz iseniz, maalesef para kazanmıyor ve giriş ücretiniz yanıyor. Artık firma ile bağınız kalmıyor. Burada yaşadıklarımla ilgili şunu belirtmek isterim. Size hiç bir şey %100 doğru olarak aktarılmaz. Aktarılırsa eğer, sizi masa başında işi anlatırken kaybetme oranları oldukça fazladır. Sizi sisteme dahil ettikleri andan itibaren, yavaş yavaş gerçeklerle yüzleşirsiniz.

Saadet Zincirinde Başarılı Olunamaz Mı?

Tabi ki başarılı olabilirsiniz. Kazancını ispatlayan herkese saygı duyuyorum. Ama bu herkes için geçerli değil. Özellikle üniversite öğrencisi iseniz, kesinlikle bu tür oluşumlara katılmamalısınız. Aksi takdirde olan giriş paranıza olacaktır. Kısa bir süre önce dikkatli olunması gereken 19 saadet zinciri sistemiyle çalışan şirket tespit edildi. Hatta Bakan Bülent Tüfenkçi’de vatandaşların çok dikkatli olması gerektiğini dile getirdi. İşte saadet zinciri sistemiyle çalışan o firmalar.

 • Ulusal Mali Yardımlaşma Sistemi (UMYS)
 • Mega Grup Bilişim Ağ Paz. ve İnt. Hiz. Ltd. Şti.
 • Kyani Turkey Kozmetik Ürünleri ve Gıda Takviyeleri İthalat, İhracat, Pazarlama, Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi
 • QNET Promosyon Pazarlama ve Turizm Ltd. Şti.
 • Kairos Technologies Limited Türkiye temsilcileri
 • MGlobally Solutions Ltd. Türkiye temsilcileri
 • Evo Binary Int. DWC-LLC Türkiye temsilcileri
 • MMM Türkiye temsilcileri
 • Cmon Online Türkiye Temsilcileri (Statü İş Sistemleri Yazılım ve Danışmanlık Limited Şirketi)
 • Myadsino (Red Deck Entertainment Limited) Türkiye temsilcileri
 • Forever Primes İnternet Hizmetleri Ticaret AŞ.
 • Posavis Bilgisayar Reklam E Ticaret Danışmanlık AŞ.

Bu yazıda bu sitenin editörü olarak kendi birebir yaşadıklarımı ve aslında görünen köyün hayal edilen köyden çok daha farklı olduğunu aktarmak istedim. Özellikle üniversiteli kardeşlerimizin standartların üzerinde bir yaşam hayal etmeye başladığını biliyoruz. Ancak bu hayallere bu tarz işlerle başlamayın. Eğer gerçekten denemek istiyorsanız, bu tarz firmalara giriş için ödenecek tutar sizi yormamalı. Eğer aylık 10 bin Türk Lirası kazanıyorsanız, 2 bin Türk Lirası ile giriş yapmak sizi çok da zorlama. Ama aylık 1500 TL kazanıp bu işe 2000 Türk lirası ödeyerek başlamayın. Kaybınız çok daha fazla olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here