sınav

Nuri Pakdil: Yedi Güzel Adamdan Biri

Ondokuz Mayıs Üniversitesi ( OMÜ.) ünlü şair, yazar ve düşünür Nuri PAKDİL ’i ağırladı.

OMÜ Kitap Topluluğu tarafından gerçekleştirilen ve “Yedi Güzel Adamdan Biri: Nuri PAKDİL-Klas Yürüyüş” başlığı altında gerçekleşen söyleşide Nuri PAKDİL dışında onun ekolünden gelen ve kendilerini onun öğrencileri olarak tanımlayan yazar Necip EVLİCE ve Şaban ABAK’ ta davetli- konuşmacı olarak yer aldı. Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen söyleşiye Rektör Prof. Dr. Hüseyin AKAN, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz BAYRAM ve akademik personel katılırken öğrenciler de salonu hınca hınç doldurarak yazar Nuri PAKDİL’ e gösterdikleri yoğun sevgi ve ilgiyi ortaya koymuş oldu. Söyleşinin açılış konuşmasını topluluk başkanı Hüseyin HAYDARİ yaptı. HAYDARİ, “ Toplumlar ve fikirleri edebiyat ile oluşur tarih ile şekillenir. Ülkemizde maneviyata önem veren genç neslin fikri yapısının oluşmasında kaleme aldığı eserlerle önemli katkı sağlayan üstat Nuri PAKDİL hocamızı ve öğrencileri olan Necip EVLİCE ve Şaban ABAK’ ı ağırlamaktan onur duyuyoruz” diye konuştu.

“Nuri PAKDİL bize büyük bir kültürün ve medeniyetin mensubu olduğumuzu hatırlatmıştır” Rektör Prof. Dr. Hüseyin AKAN yaptığı konuşmada “.Biz buraya NURİ PAKDİL’ i dinlemeye ve konuşmaya geldik. Dolayısıyla bizim konuşmalarımız zaittir Biz susalım onlar konuşsun. Nuri PAKDİL ve onun ekolünden yetişen değerli edebiyatçılar bize gençlik yıllarımızda küçük bir ülkenin geri kalmış bir ferdi olmadığımızı aslında büyük bir medeniyetin ve kültürün mensubu olduğumuzu hatırlattılar. Kendilerine bu millete yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum” dedi. “ Halkımız bir kimlik değişimine zorlanmıştır.” NURİ PAKDİL ise yaptığı selamlama konuşmasına, “ Yedi güzel adamdan biri olmaktan onların abisi olarak anılmaktan gurur duyuyorum” diyerek başladı. Türkiye’de 1923 yılından itibaren başlayan yabancılaştırma hareketine dikkat çeken PAKDİL, “Halkımız bir kimlik değişimine zorlanmıştır. Kimliğinden koparılmaya çalışılmıştır.

Yedi güzel adam olarak anılan bizler ülkemize öncelikle edebiyatla gelen bu yabancılaşmanın yine ancak edebiyatla ülkemizden atılabileceğine inandık. Edebiyat Dergisi’ni çıkarmaya işte bu düşünceyle karar verdik. Ben Türkiye’nin özellikle de Ortadoğu bağlamında tartışmasız önemde bir işlevi olduğuna inanıyorum. “ Ülküsel olarak konumunu algılayabilen her insan güzel insandır “ Genç arkadaşlara ileteceğim mesajım çok okumaları, kendilerini iyi yetiştirmeleri ve özellikle iyi derecede bir yabancı dil öğrenmeleridir. Gençler Necip Fazıl KISAKÜREK ’in piyeslerini şiirlerini, romanlarını, denemelerini ve hatıralarını mutlaka okumalıdır. Son olarak şunu söylemek istiyorum “ Ülküsel olarak konumunu algılayan her insan güzel insandır. Güzel insanlar da ülkülerini ülkelerinde var etmek için yaşarlar” .Hepinizi Anti- Faşist, Anti -Kapitalist, Anti -Nasyonalist, Anti- Komünist, Anti- Siyonist ve en önemlisi de Anti -Firavunist duygularla selamlıyorum.

Yaşasın yeryüzündeki tüm inananların birlikteliği.” diyerek konuşmasını sonlandırdı. Nuri PAKDİL konuşmasının ardından üstadın özel ve sanat hayatının dönüm noktalarını anlatan kısa bir sinevizyon gösterimi yapıldı. “ Taş yanar mı, bastırırsan yanar.” Yazar Necip EVLİCE ise üniversiteyi kazanıp gittiği Ankara’da öğrencilik yıllarında dahil olduğu Edebiyat Dergisi’nin mutfağında geçirdiği ilk yıllardan bu yana 35 yılı bulan bu meşakkatli süreçten bahsederken PAKDİL ’in “ Taş yanar mı, bastırırsan yanar” cümlesine gönderme yaptı. EVLİCE, “Geleceğin ne olacağını kimse bilemez ama geleceği sizin sabır ve ısrarınız belirler. İşte 35 yıllık Edebiyat Dergisi Yayınları’ nın hala okuyucuya ulaşıyor olması böyle bir sabrın ve ısrarın eseridir. Kısacası Nuri PAKDİL sergilediği tutumla, herkese seslenmeyi bilmiş önemli bir üstattır” dedi. Şaban APAK ise gençlere Nuri PAKDİL’ in eserlerini özellikle kronolojik sıraya göre eksiksiz olarak okumalarını tavsiye etti. Söyleşi öğrencilerin Nuri PAKDİL’ e yönelttiği ilginç soruların yazar tarafından içtenlikle cevap bulmasıyla renk kazandı. Nuri PAKDİL Kimdir? 1934 yılında şairlerin şehri olarak anılan ve şair Gülten AKIN ’ın “Adamın su gibi akanıdır Maraşlı “diye tanımladığı Kahramanmaraş’ta doğan Nuri PAKDİL edebiyat ve yazımla ilkokul zamanlarında ilgilenmeye başladı. Ortaokul yıllarında tanıştığı” Büyük Doğu “dergisi onun yazı eylemine yön verdi. İlk olarak 1969 yılında Edebiyat Dergisi’ni çıkaran ve ismi bu dergiyle bütünleşen PAKDİL dergide kendi ekolünden pek çok yazarın da yetişmesine katkıda bulundu. Edebiyat Dergisi’nde öz Türkçe kullanmasıyla dikkat çekti. 1984 yılında dönemin siyasi baskılarından dolayı dergiyi kapatma kararı alan PAKDİL Ankara’da bir meydanda Edebiyat Dergisi Yayınları’ndan çıkan kitapları bedava dağıtarak anlamlı bir eyleme de imza attı.

13 yıl süren derin sessizliğini 1997 yılında yayınladığı “Sükut Suretinde” adlı manidar bir kitapla bozan PAKDİL ’in bu tarihten itibaren yeniden Edebiyat Dergisi Yayınlarından kitapları çıkmaya başlamıştır. PAKDİL ’in 2014 yılında aldığı Necip Fazıl KISAKÜREK Saygı Ödülü de bulunmaktadır. Yedi Güzel Adam Kimdir? Kahramanmaraş’ta “ Maraş Ekolünü” yaratan yedi şair ve yazarın en önemli ve baş kahramanlarından biridir PAKDİL. Kahramanmaraş şehrinde Kara Lise’ de yolları kesişen edebiyata gönül vermiş yedi genç adam (Nuri PAKDİL, Cahit ZARİFOĞLU, Rasim ÖZDENÖREN, Alaeddin ÖZDENÖREN, Mehmet Akif İNAN, Ali KUTLAY ve Erdem BAYAZIT ) şair Cahit ZARİFOĞLU’ nun “ Bu insanlar dev midir/ Yatak görmemiş gövde midir” mısralarıyla başlayan Yedi Güzel Adam şiirine de esin kaynağı olmuştur. Aynı zamanda bu sezon TRT-1 de yayınlanan “Yedi Güzel Adam” dizisi de bu edebiyat serüveninin izlerini taşımaktadır. Klas Duruş Nedir? Klas Duruş adlı bir kitabı da olan PAKDİL klas duruşu her şeyden önce mala mülke itibar etmemek, vicdanlı ve ilkeli olmak, her koşulda doğru bildiğin şeyin arkasında durmak ve en önemlisi bir yazar olarak yazdıklarınla yaşama biçimin arasında çelişki yaşamamak olarak tanımlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here