Doğru not almak eğitimimizde çalışmalarımızda boşa kürek çekmemek için çok önemli. Açıkcası sadece dersler için düşünmemek lazım. Okuduğunuz her kitapta, araştırınız her konuda izlediniz her videoda, bilgilerin bir kulaktan girip diğerinden çıkmasını engellemek için, yarın tamamen bilgileri unutmamak için, doğru not almak ne demek? Bunu nasıl başarabilirim bunu bilmemiz gerekiyor. Açıkçası bu bir yetenek değil, çok basitçe öğrenebileceğin bir şey. Bu yazıda hem kendi kullandığım hem de dünyanın en iyi üniversitelerinde tavsiye edilen 6 not alma tekniği birlikte öğrenmiş olacağız.

Öğrenmek insanın en büyük tutkusu ve açlığı diyebiliriz. Günümüzde ise bilgiye ulaşmak tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar kolay. Merak ettiğimiz hemen her konuda metinlere, ses kayıtlarını hatta videoları ulaşabiliyoruz. Bu noktada akıllara şu soru geliyor; Nasıl daha iyi öğrenebiliriz?

1- Cornell Metodu

Öncelikle sayfayı 3’e bölüyoruz. Sol tarafa konuyu öğrenirken dikkatini çeken kelimeleri ve soruları yazıyorsun. Sağ tarafa da konu ile iletişimdeyken dikkatini çeken kısımları yazıyorsun. Dersi bitirdikten sonra da alt kısma soru, kelime ve cümleleri birleştirerek olayın özetini yazıyorsun. Bu method sistem notlarınızı çok güzel bir şekilde düzenler. Özeti çıkartmanızı ve ilerde gözden geçirmenizi kolaylaştırır. Konunun en önemli fikirlerini ve özetini ortaya çıkarmanızı sağlar. Kelime, soru ve kısa cümleleri birleştirerek konunun özetini yaptığınız için de bu bağlantılar konuyu unutmamanızı sağlar. Bu arada arkadaşlar şuna değinmem gerekiyor doğru not almak, bize doğru anlamayı sağlar.

Doğru not aldığınızda bilgileri öylece saklamaya çalışmazsınız. Birbirine bağlarsınız ve sorular sorarsınız! Merak edersiniz ve işi kalıcı hale getirirsiniz. Bu şekilde not almayı başarabilirsek istediğimiz bilgileri istediğimiz an geri çağırabiliriz. Bu da kısa sürede hafızaların yerini kalıcı öğrenmelere bırakır.

2- Haritalaştırma Metodu

Görsel zekası olan öğrenciler için çok iyi bir metodu olan haritalaştırma metodu, konular arasındaki ilişkileri hatırlamanız ve aralarında bağlantı kurmanızı sağlıyor En üstte ana konuyu yazıyorsun. Alt başlıklar ortaya çıktıkça sınır olmaksızın yönlendirerek eklemeye ikiye, üçe ayırmaya devam ediyorsun. Her kelimeyi, bilgiyi notunu bu başlıkların altına yazıyorsun. Renkli kalemlerle de yaparsanız çok daha keyifli oluyor.

3- Anahtar Yöntemi

Bu yöntem çok fazla ayrıntı içeren konuları öğrenirken en kullanışlı metod diyebiliriz. Notların düzgün bir şekilde organize edilmesini sağlar. Konular ve alt konular arasındaki ilişkiyi açıkça gösterir. En üstte ana konuyu yazıyorsunuz. Sonra her alt başlıkta biraz sağa girinti yaparak alt konuyu yazıyorsunuz ve notları bu alt başlık altına topluyorsunuz. Yeni bir ana konuya geçtiğinizde tekrar sola dayalı şekilde ana konuyu yazıyorsunuz. Her alt başlıkta birazcık sağ girinti yaparak alt başlıkları ve o alt başlıklar altında da aldığınız notları önemli yerlere yazıyorsunuz.

4- Cümle Metodu

Burada bir taktik şablon yok. Konu ilerlerken dikkatini çeken her cümleyi ya da kısa kelime gruplarını alt alta yazıyorsun. Çok hızlı ilerlemen gereken konularda bunu kullanabilirsin. Önemli olan nedir? Önemsiz olan nedir? Ayırman da kolaylık sağlar. En üstte ana başlığı yazıyorsunuz. Dinlerken önemli gördüğünüz. Her cümleyi satır atlayarak alt alta yazmaya devam ediyorsunuz. Her bilgi için tek bir satır ayırıyorsunuz.

5- Kutu Metodu

Alt başlıkların belli olmadığı karışık dersler için güzel bir yöntem diyebiliriz. Özellikle tabletten not alan kişiler için ideal bir yöntem. Okumaya da dinlemeye başlayınca kutu açıp Konuyla ilgili notlarınızı yazıyorsun. Farklı bir yerden bahsetmeye başlayınca yeni bir kutuya geçiyorsun. Her kutunun içinde yeni olduğunu hissettiğin farklı bir konuyu yazıyorsun. İlerde kutular birbirine geçebiliyor konular bağlantı kurabiliyor. Tablette çalışmanızı önermemin sebebi bu kutuları rahatlık. Birleştirip birbirinden çıkartabilirsiniz. Görsel odaklı kişiler için çok keyifli bir yöntemdir

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz