Çok değil, henüz birkaç ay önce, tarihler 27 Mart 2020 gösterdiğinde Dünya yörüngesinde dolaşan uzay teleskobumuz NEOWISE, yeni ve enteresan bir kuyruklu yıldızı keşfetti. C2020F3 teknik ismi kafamızı biraz karıştırsa da kısaca onu keşfeden teleskobun adıyla da anılıyor. NEOWISE Kuyruklu yıldızı 3 Temmuz’da Güneş’in etrafından döndüğü ve şu anda saniyede yaklaşık 72 bin 500 kilometre hızla Dünya’ya doğru yaklaşıyor. 23 Temmuz 2020 tarihinde gezegenimize ve uydumuz Ay’a hiçbir zarar vermeden bize en yakın olduğu noktadan 103 milyon kilometre ötemizden geçip gidecek ve bir daha 6 bin 766 yıl sonra tekrar uğrayacak.

Bu kuyruklu yıldız kuzey yarım kürede yaşayanlar tarafından çıplak gözle dahi görülebilecek. Bu kuyruklu yıldızı görmek için yapmanız gereken tek şey, güneş doğmadan uyanıp saat 04:30 sularında gökyüzünde kuzey doğu ufkuna doğru açık bir alandan bakmak olacak!

Eğer dürbün ya da teleskobunuz varsa görebilmek çok daha kolay. Keskin netliğe sahip DSLR ya da Teleobjektifli bir cihaz ile fotoğrafını da çekebilirsiniz. Temmuz ayının ortasından yani 15’inden itibaren akşam saatlerinde güneş batımından hemen sonra gözlemlenebileceği de tahminler arasında yer alıyor. Eğer bunlardan ayrı olarak daha ayrıntılı ve net bir hesaplama yapmak istiyor ve bu görüntüyü kaçırmak istemiyorsanız, sizlere ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir astronomi uygulaması olan stellaryum programını tavsiye edebiliriz. İster bilgisayar uygulamasını kurarak veya isterseniz biraz daha sade anlaşılabilir haliyle web arayüzü üzerinden bulunduğunuz konum üzerinden nasıl görebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bulunduğunuz yeri harita üzerinde belirledikten sonra c2020F3 NEOWISE konumunu tespit edebilirsiniz. Bildiğiniz gibi kuyruklu yıldızlar aslında yıldız değil. Sadece su ve  soğuktan donmuş gazlardan oluşan devasa büyük bir buz parçası olarak düşünebiliriz. Yeni keşfedilen NEOWISE arkasında bıraktığı infrared izinden yola çıkarak boyutunun 5 kilometre çapında olduğu gözlemlenmiş.

Bu kez tek değil iki kuyruğu var. Bu kuyruklardan sol tarafta olanın gaz, sağ tarafta olanın ise tozlardan oluştuğu düşünülüyor. Bu kuyruklu yıldız tek dünyadan değil, gökyüzünde insanlık için önemli çalışmalar yapan Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan da görülebiliyor. Öyle ki birkaç hafta önce oraya SpaceX ve Nasa tarafından gönderilen iki astronotu hatırlıyor musunuz? İşte onlardan biri, Bob Behnken onun çok güzel görüntülerini yakalamış.

Önümüzdeki günlerde ülkemizde ve hatta dünyanın dört bir tarafından çekilmiş fotoğraflarla görsel şölenler yaşayacağız gibi görünüyor. Eğer sizde bu tür bir kare yakalayabilir ya da güzel birine rastlayabilirseniz, görüntü linklerini yorum olarak bırakabilirsiniz. 21 inci yüzyılın hiç bir aracı cihaz olmadan çıplak gözle görülebilen bu ilk ve özel kuyruklu yıldızına böylece hep beraber bir selam verebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz