Yüksek lisans, kişinin eğitim aldığı branşta uzmanlaşması ve bu uzmanlığını bilimsel bir makale ile kanıtlamasıdır. Bu şekilde tanımlanan yüksek lisans eğitimi, 21.yüzyılın kızgın rekabet dünyasında öğrenciler için büyük bir artı oluşturuyor. Yüksek lisans derecesine sahip olan kişi, sektörel kurumsal dünyada rakiplerine karşı bir adım öne geçebiliyor. Hem kişisel hem de mesleki gelişimi açısından da yüksek lisans yapılması günümüzde çık sık dile getirilen neden yüksek lisans yapmalıyım sorusunun en önemli yanıtını oluşturmaktadır.

Yüksek Lisans Derecesinin Avantajları

Kişisel gelişimden, kariyer planlamalarına kadar her noktada önemli artıları olan yüksek lisans derecesine ilişkin neden yüksek lisans yapmalıyım sorusunun yanıtının kişisel bağlamda net olarak verilmesi gerekir. Öncelikle mesleğin değiştirilmesi açısından yüksek lisans derecesinin önemli bir artısı bulunur. Bunun dışında kişisel gelişim açısından araştırma becerilerinin geliştirilebilmesi, doktora teziyle eğitimin ileri taşınması, belirli konuya daha odaklı bir ilgi oluşturulabilmesi ve belirli bir alanda uzmanlaşmak gibi avantajları bulunur.

Bunun dışında yüksek lisans derecesi sayesinde kariyer basamaklarını çok daha hızlı bir şekilde tırmanmak mümkün olur. Çünkü yüksek lisans derecesi yalnızca CV’ de rakiplere karşı önemli bir avantaj oluşturmaz. Aynı zamanda da temeli kuvvetli bir eğitim tamamlama sağlar ki bu şekilde kişisel gelişimin daha yüksek başarılara açık hale gelmesini sağlar. Bu durumda çok daha yüksek başarılar ile kariyer programlarında yükselişin daha kısa sürelerde, daha hızlı şekilde gerçekleştirilebilmesinin önünü açar.

Yüksek Lisans Derecesinin Kariyere Katkıları

Günümüz sektörel dünyasında yüksek lisans derecesi, işe alımlar için en önemli ve hatta olmazsa olmaz koşullardan birisini oluşturuyor. Sadece bu yönüyle bile neden yüksek lisans yapmalıyım sorusunun yanıtını oluşturuyor. Bunun dışında da belirlenmiş olan hedeflere daha emin adımlar ile yürüme kabiliyeti sağlar. Çünkü daha kaliteli iş alanlarında, önü rakiplerine göre daha fazla açık olan bir kariyer statüsünden iş dünyasına katılım gerçekleştirilebilir. Bu durumda ilgi duyulan meslek grubunda ve çalışma alanında çok daha konforlu ve çok daha rahat bir kariyer oluşturabilme imkanı sağlar. Bu yüzden mümkün olması halinde mutlaka yüksek lisans derecesinin oluşturulması uzmanları başlıca kariyer önerileri arasında yer alıyor.

2 YORUMLAR

  1. Öncelikle okumak ve kendini alanında geliştirmek ve kalifiye bir idareci yada personel olmak dan öte insanın kendisine saygısı olması bakımından okumak ve gidebildiğin yere kadar gitmek her şeyden önemlidir. Bunu başaracak insanlar öncelikle kendisine vereceği sözü tutma eğilimindedir. Şimdi bu anlattıklarım soyut getirilerdi. Birde bunun somut katkıları var bunlar gerçek dünyada her zaman işe yarayacak eylemlerdir. Bir programdan mezun olduktan sonra staj yaparız ve vasat bir hayat bulabilirsek güzel bir işte çalışarak hayatımızı devam ettirebiliriz ama iş aramakla ömür harcamaktansa yüksek lisans yapıp alanımızda kendimizi geliştirip aranan eleman olmak işte bu yüksek lisans yapmak için geçerli bir sebep.

  2. Liseye kadar okuldan çok sıkılan biri olarak 4 farklı üniversite bitirdiğimi söylemek istiyorum. Üniversite hayatı gerçekten çok şey öğretiyor insana, liseden sonra üniversiteyi 2 yıl ailem memnun kalsın diye okurken 4 farklı üniversite okudum hep 2’şer yıllık, bana çok şey kattı her biri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz