Daha önce hiç ”spor yaptığı için yaşamını yitirdi” haberi duydunuz mu? Öyle ki spor yaptığı için hayatını kaybeden insan sayısı 500 milyonda birmiş! Onlarda spor yaptığı için değil, spor yaparken yaptıkları yanlış hareketler nedeniyle yaşamını yitirmiş. Bu yazıda hayatımıza neden sporu dahil etmemiz gerektiği konusunda konuşacağız. Bu yazıyı bir sohbet niteliğinde düşünelim ve hatta bu yazıyı okuyan sporseverlerin de yorum yazarak bilgi ve deneyimlerini paylaşmalarını rica ediyoruz. Öncelikle neden spor yapmalıyız? Bu sorunun en önemli cevabı ruhen ve bedenen kendimizi iyi hissetmemiz için spor yapmalıyız.

Şimdi bazı örneklere yer verelim. Bu yazıyı okuyan hemen hemen herkesin spor yapmadığında ya da vücudunu bir dönem çalıştırmadığında, halsizlik, ruhen daralma, psikolojik bunalımlar gibi süreçler içine giriyoruz ya da girmişizdir. Sporun zihin açıklığına iyi geldiği bilimsel bir gerçek. Kendimizi daha zinde hissetmek için hayatımıza sporu mutlaka sokmamız gerekiyor.

Psikolojik Desteğin Temeli Spor

Ruhsal problemler çevrelerce abes ve ilginç bulunsa da bir insan yaşamı boyunca dönem dönem bunalımlara, girebilir. Bunun maddiyatla ya da çevrelerince çok sevilmeyle alakalı bir durum değil. Çevrenizde çok sevilen bir insan da olsanız, maddi sorunlarınız olmasa dahi, bunanlıma girebilirsiniz. Hayatta maalesef hiç bir şey mükemmel gitmiyor. İşte, böyle durumlarda spor yapmak, kendinizi spora adamak ruhunuzu kendine getirecektir.

Vücutta bulunan tüm kasların çalışması, vücut gelişiminize ve daha dirençli bir birey olmanıza da yardımcı olacaktır. Bu işi yani sporu hayatınızın merkezine aldığınız andan itibaren, çok daha mantıklı düşünen, sinir agresif yapıya sahipseniz bu sorunları aşmış bir birey olarak yaşamınıza devam edeceksiniz.

Size Uygun Spor Dallarını Araştırın

İlgi duyduğunuz spor dalları mutlaka vardır. Öncelikle bu işi profesyonel olarak takip etmek ve uygulamak yerine rutin spor yapıp sağlıklı yaşam tercih ediyorsanız, iyi bir koç ile bir dönem çalışıp daha sonra ezber spor yaparak hayatınızın geri kalanını da bu şekilde sağlıklı geçirebilirsiniz. Ancak eğer bu işi profesyonelce yapıp para kazanmak istiyorsanız, geç olmadan sevdiğiniz spor branşını araştırıp bir an önce atılın.

Bu sayede hem çok güzel kazançlar elde edebilir, hem sevdiğiniz spor sizin bir mesleğiniz olur. En önemlisi ise sağlıklı bir birey olarak çevrenize örnek bir sporcu olmuş olursunuz.

1 Yorum

  1. Öncelikle spor hayatınızın içinde olacaktır. Hayatınız da spor olmadığında hareketsizlik nedeniyle ve dengesiz ve fast food tarzın da besleniyorsanız obez daha ilerisi morbid obez olma yolunda hızla ilerliyorsunuz demektir. Kilo almaya başladığınızda vücudunuz ödeme ve yağı tutacak ve sonrasında vücudunuzda ısı artacak kaslarınızda zayıflık olacak kuvvetinizde azalmalar gerçekleşecek eklemlerinizde deformeler olacak vücudunuz da şekil bozukluğu olacak diyabet yüksek tansiyon gibi hastalıklar olacak kemiklerinizde şekil bozukluğu olacak hormonal olarak dengesizlik baş gösterecek çabuk yorulacaksınız ve ayriyeten 🙂 performansınız da azalmalar olacaktır. Tüm bunları yaşamak neden isteyesiniz spor yapmak kişisel ve ruhsal psikolojimize iyi gelir ve düzenli spor yapmak bu saydıklarımla karşılaşmanızı engeller.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz