Neden kendimizi gıdıklayamıyoruz? Gıdıklanmayı çok çok seven insanlar var mıdır bilinmez ama hepimiz ara sıra gıdıklanmaktan hoşlanırız. İnsanlar bizi gıdıkladığında da istemsizce güleriz. Peki istemsizce gülmek istediğimizde kendimizi gıdıklasak ne olur? Hiç! Evet, hiç bir şey olmaz ve biz gülemeyiz. Neden kendimizi gıdıklayınca gülemiyoruz sorusunu merak edenler, hadi cevabı öğrenmeye geçelim. Cevabı okumadan önce küçük bir hatırlatma! Sitemizde ki makalelere fikirlerinizi yorumlar bölümüne bırakmayı unutmayın. Kendimizi gıdıkladığımız zaman zorlasak da gülemeyiz ama oturup uzun uzun da düşünmeyiz, neden gülemiyorum diye.

Bizi pek ilgilendirmeyen bu sıradan durum bazı bilim insanlarını çok düşündürmüş. Öyle ki insanları laboratuvar ortamında gözlemlemişler ve bu kendini gıdıklayınca gülememe durumunun bilinç ve öz ayrımsamadan kaynaklandığı sonucuna varmışlar. Peki bilinç ve öz ayrımsama ne anlama geliyor? Bir insan gıdıklanınca derinin yüzeyinde bulunan küçük sinir liftikçiler harekete geçer. İnsan beyni vücuda gelen uyarıların hangisinin insanın kendisinden hangisinin dışarıdan geldiğini ayırt eder ve ona göre davranır. Sinirlerimizin yapamadığı bu işlemi 110 gram ağırlığındaki beynimiz yapar.

Bu nedenle bir başkası tarafından gıdıklandığımızda hunharca gülerek tepki veririz. Ancak kendi kendimizi gıdıklamaya çalıştığımızda beyin bu noktalardaki hassasiyeti azaldığından tepki vermez. Kendimizi zorlasak bile gülemeyiz. Bir gerçek var ki vücudumuz herhangi bir yerinden gıdıklandığında gülmeyiz. Bu farkı ortaya çıkaran sinir uçlarının yoğunluğudur. Sinir uçlarından alınan sinyaller beyindeki sinir merkezine aktarılır. Ayak ve koltuk altı gibi bölgelerimiz gıdıklanınca, gülmemizin sebebi bu bölgelerde ki sinir uçlarının yoğunluğudur. Bu bilgiyi test etmek için birini omuzundan gıdıklayabilir siniz?

Büyük ihtimalle gülmeyecektir. Aslında sinirlerimiz gıdıklandığımız zaman bunu bir tehlike olarak algılar. Beynimiz de sinirlerden aldığı bu komutla tüm dikkatini o bölgeye yoğunlaştırır. Normalde tehlike algısına karşı kaçarız ya da kendimizi korumaya alırız. Ama bedenimiz tehlike olarak algıladığı bu küçük dokunuşlara delice gülmek gibi ilginç bir tepki verir. Dipnot insana benzeyen yapılarıyla dikkat çeken şempanze ve goril gibi canlıların tıpkı bizim gibi gıdıklandıklarını ve güldükleri tespit edilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz