Bu yazımızda gelecekte tercihini, kariyerini öğretmenlikten yana kullanacak olan öğrencilere, fikir vermek ve deneyimleri aktarmak istedik. Bunun için Özel bir okulda görevini başarıyla yapan yapmaya da devam eden öğretmen arkadaşımız sevgili Aslı’nın düşüncelerine yer verdik. Umarız birazdan okuyacaklarınız gelecekte ki seçimlerinizde kariyer planlamanız da size yardımcı olur. Dilerseniz Öğretmen arkadaşımız Aslı’nın düşüncelerine geçiş yapalım.

Öğretmenliğe dair tercihimin kesinlikle devlet okulundan yana olduğunu belirterek başlamak istiyorum. Kamu da öğretmen olmak gerçek anlamda eğitim vermek dışında okulda olan diğer işleri yapmaya mecbur değilsiniz. Sizden istenilen sadece müfredattır ve onu da kitabına uygun yapıyorsanız kimse sizi yerinizden oynatamaz. Örneğin işini kaybetme korkusu yaşamaz bir devlet öğretmeni. Bu durum özel okul öğretmeninde değişir. Garanti asla değilsindir, öğrenciler dışında sadece veliler özel okul öğretmeni için nimettir.

Devlet sadece KPSS’ye odaklanır özel okul ise sadece ama sadece performans arar! Elbette kamuda öğretmenlerde değişiklik gösterebilir ama çoğu devlet okulu öğretmeninde zorunluluk olmadığı için öğrenciye vereceği müfredat dışında yenilenme , yaratıcılık ve üretkenlik öğrencileri etkileyecek olumsuzluktadır.

Özel okulda öğretmen olmak gerçek anlamda sizi özel hissettirmez. Maddi olarak seni tatmin etse de manevi tatminlik ve beyin yorgunluğu her zaman eksik hissettirir. Devlet okulu manevi tatminliği daha üst seviyede bana kalırsa. Öğrencilerle doğal samimi daha içten muhabbet sağlamak onlara gerçek anlamda yaşamları boyunca akıllarının bir köşesinde kalacak fikirler vermek bir şeyler katmak daha önemli kendini mecbur ve köle hissetmektense…

Ortak yanlarına gelirsek özel veya devlette de mutlaka size yaranmak kullanmak isteyenler olacak. Bunun argosu bir takım yalakalar diye tabir edilir. Özel okulda iyi para yanında geniş çevre edinirsin. Devlette iyi öğretmen mesleğini hakkıyla yapandır. Özel okulda ise öğretmenin iyisi yaptığını en iyi satandır. Bunlar deneyimim üzerine genellemelerdir elbette istisnalar daima mevcut.

Özel yada devlet okulunda öğretmenlik farkı dışında bu kutsal mesleğe yüklenilen anlamdır önemli olan.

Yazan: Aslıhan İNCİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz