Nasıl Yazılımcı Olunur? 5 Önemli Tavsiye

Yazılımcı olmak için diploma şart mı? Nasıl yazılımcı olunur? Yada mühendislik diploması şart mı? tüm bu soruların cevaplarını öğrenip yazılım sektörü hakkında konuşacağız. Birçok matematik mezunu öğrencini tercih ettiği gibi ben de okuduğum sırada yazılıma yönelmeyi tercih ettim ve bunu mesleğim haline getirebildim. Bu noktada başa dönüp tekrar aynı soruyu sorarsak, yani mühendislik diploması şart mı diye sorarsak, aslında bu sorunun cevabı evet!

Peki ben nasıl yazılım mühendisi oldum? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde bunlardan bahsedeceğim. Ben yazılımla ilgilenen bireyleri üç gruba ayırıyorum. Birincisi yazılımı mesleği haline getirip bir firmada maaşlı bir şekilde çalışanlar, ikincisi daha çok kendi işlerini yaparak ya da freelancer olarak çalışarak para kazananlar. Üçüncüsü ise tamamen hobi amaçlı veya kendi işlerini kolaylaştırmak amacıyla yazılım yapanlar. Nasıl yazılımcı olunur sorususun en temeli bu 3 gruba ayrılıyor.

Biz bu yazımızda çoğunlukla birinci gruba yani bu sektörü kendi mesleği olarak seçen arkadaşlara neler yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz. Çünkü en çok diplomaya ihtiyacı olan bu grup diyebiliriz. İkinci grupta da yani kendi işini yapmak isteyenler, Start-Up girişimlerinde bulunmak isteyenlerin de diplomaya ihtiyacı olabiliyor. Şöyle ki eğer bir yatırımcı alacaksanız yatırımcı işe baktığı gibi işi geliştirenlere de bakıyor.

Nasıl Yazılımcı Olunur? Diploma Şart mı?

Bu noktada iyi bir okuldan, iyi bir üniversiteden mezun olmak sizin için referans oluşturacaktır. Aynı şekilde freelancer çalışıyorsanız yine okuduğunuz okul ve bitirdiğiniz bölüm sizin için referans olabilir. Eğer freelancer çalışıp diploma olmasın istiyorsanız, bionluk gibi platformlarda çalışabilirsiniz. Ama dediğim gibi çoğunlukla birinci grubun diploma ihtiyacı var. Biz de bu yazımızda birinci gruba sesleneceğiz.

Kendini Geliştirmek İsteyenler İçin Nasıl Yazılımcı Olunur?

Bu arkadaşlara tavsiyem kazanabildikleri en iyi okulu kazanmalarıdır! Kazandıkları okulda bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği gibi bölümler tercih ederek bu bölümleri de bitirebildikleri en yüksek puanla bitirmeleridir! Peki bunlar yeterli mi? Tabii ki değil. Çünkü yazılımcı olabilmek için en önemli şey istemektir. Yani bu işi çok istemelisiniz. Ancak bu sayede yazılımcı olabilirsiniz.

Ben de matematik mezunu olarak bu isteğim sayesinde yazılımcı oldum diyebilirim. Hatta Udemmy platformunda kendimi sürekli geliştirdim diyebilirim. Sizde kendinizi bu sektörde geliştirmek isterseniz Udemmy konumuza göz atabilirsiniz. Peki Neden en iyi üniversite?

Kendini Geliştirmek İsteyenler İçin Nasıl Yazılımcı Olunur

Neden en yüksek puan sorularını cevaplayacak olursak, yazılım mühendisliği hem geleceğin mesleklerinden olması sebebiyle hem de gelirlerinin yüksek olması sebebiyle, günümüzde en çok tercih edilen mesleklerden bir tanesi. Nasıl yazılımcı olunur sorusun temel noktası da diplomasını almış olduğunuz bir üniversite mezunu olmaktır. Günümüzde bir örnekle açıklayacak olursak büyük firmalardan bir tanesi 5 tane yazılımcı alacak diyelim.

Kariyer sitesinde o firma ilana çıktığı andan itibaren yüzlerce yazılımcı o ilana başvuruyor. İnsan kaynakları yüzlerce yazılımcı arasından sadece 30-40 belki de 50 tane özgeçmişi bir kenara ayırabiliyor ve bunları mülakata çağırabiliyor. Aslında bu zamana kadar bahsettiklerimizin hepsi, işte bu mülakata davet edebilmek için!

İş alımı yapacak olan insan kaynakları, 30 40 kişilik mülakat listesini hazırlayabilmek için mezun olunan okullara, puanlara, bölümlere, iş tecrübelerine ve adayın daha önce çalışmış olduğu firmalara bakıyorlar. Aslında o mülakata çağrılmak için şansınızı artırmanız gerekiyor. Bu yüzden iyi bir üniversite ve iyi bir bölümden mezun olmanız gerekiyor. Tabii bazı firmalar sadece mühendis alıyoruz da diyebiliyorlar. Böyle durumlarda mutlaka mühendislik mezunu olması gerekiyor. Çünkü bu firmalar bu kriterlerini genellikle esnetmiyorlar.

Dolayısıyla bu firmalara girebilmek için de mühendislik mezunu olmak önemli bir durum. Mühendis olmadan işe girmenin bazı zorlukları da var. Mesela girdiğiniz firma devlet destekli bir proje geliştiriyor olabilir. Bu projelerde mühendis şartı aranıyor olabilir. Dolayısıyla mühendis olmadan bu projelerde yer alamayabilirsiniz. Sizi uygun görmesine rağmen mühendislik kriteri olduğu için çok güzel bir projede yer alamazsınız. Böyle sorunlarla da karşılaşabilirsiniz. Aslında nasıl yazılımcı olunur diye değil, nasıl diplomalı yazılımcı olabilirim diye düşünmelisiniz.

Bunun için mühendislik mezunu olmanız gerekiyor. Bütün şartları da sağladıktan sonra daha büyük firmalarda daha rahat bir şekilde çalışabilirsiniz. Mülakatlara daha kolay davet edilirsiniz ve mülakatlarda kendimizi daha rahat ifade edebilirsiniz. Bunlar size hem mutluluk, hem iş tatmini hem de maaş olarak geri dönecek olan şeylerdir. O yüzden yapabildiğiniz en yükseği ile işe başlarsanız ilerletmeniz de kolay olacak. Nasıl yazılımcı olunur sorusunun temelinden ilerlemeye devam ediyoruz.

Nasıl Yazılımcı Olurum Sorusunun Temel Cevapları!

Benim mesleğe başladığım yıllarda yazılımcılar nispeten daha azdı. Dolayısıyla iş ilanlarında bilgisayar ve yazılım mühendisliği gibi bölümlerden matematik mühendisliği, matematik, fizik bölümlerinden ve benzeri bölümlerinden mezun şeklinde bir ibare yer alırdı. Günümüzde incelediğim iş ilanlarının büyük bir çoğunluğunda sadece mühendislik ibaresi yer alıyor. Yani matematik, fizik gibi bölümlerden pek bahsedilmiyor. Buradan da rekabetin ne kadar arttığını anlayabiliriz aslında. Dolayısıyla yolun başlarındaysanız, bu önemli bir durum.

Dediğim gibi bunların hepsi o mülakata davet edebilmek için! Mülakata davet edildikten sonra ise durum tamamen değişiyor. Sizin mülakatını da girecek teknik kişi size hangi okuldan mezun oldum, kaç puanla mezun oldun gibi soruları zaten genelde sormaz. Size soracağı ilk soru. Bu zamana kadar ne yaptın? Sorusudur. Siz de öğrendiklerinizi, bildiklerinizi, yaptıklarınızı anlatırsınız.

Yani mülakata kadarki kısımdan sonraki tek kriter tecrübe oluyor. Şimdi burası önemli bir konu. Hatta birçok mezunun da problemi. Bu bölümlerden mezun olduk. Ancak iş bulamıyoruz. Hep tecrübe istiyorlar. Bütün firmalar tecrübeli eleman arıyorlar. Biz nerede tecrübe edineceğiz? Doğru haklısınız!

Nasıl Yazılımcı Olurum Sorusunun Temel Cevapları!

Şu an ki firmalar o kadar hızlı ki eleman yetiştirme zahmetine katlanamıyorlar. Bu ne yazık ki böyle. Ama bunun için yapabileceğiniz bir şey var. O da mezuniyetle yetinmemek! Okuduğunuz süre boyunca ve mezun olduğunuz andan itibaren sürekli kendinize bir şeyler katmanız gerekiyor. Sürekli projelerde yer almanız gerekiyor. Bunu nasıl sağlayabilirsiniz?

Eğer okuduğunuz okul size bu şekilde bir imkan sağlıyorsa. Okul projelerinde yer alabilirsiniz. Eğer okulumuza böyle bir imkan yoksa kendi uydurduğunuz veya etrafınızdaki yakınlarınızın projelerini yaparak deneyim elde edebilirsiniz. Bu sayede mülakatlara girdiğiniz zaman ”bu zamana kadar ne yaptın” diye sorduklarında bu soruya cevap verebilmiş olursunuz. Ben de matematik mezun olarak iş hayatıma bu şekilde başladım.

Nasıl Yazılımcı Olurum Diye Düşünüyorsanız Eğitim Almalısınız! Peki Nasıl?

Nasıl yazılımcı olurum düşüncesi aklınızdan geçmeye başladığı andan itibaren araştırmalarınızı yapmalı ve eğitimizi almalısınız. Yazılım eğitimimi tamamladıktan sonra, önce bir otobüs bilet satma uygulaması yazdım. Daha sonra bir tane araç kiralama uygulaması yazdım. Bu iki uygulamayı da kendim uydurdum. İl olarak bir müşteri arayışına girmedim ve herhangi birisine yazmadım.

Daha sonra üçüncü uygulamamı ise bir arkadaşıma çalıştığı yerde excel programından rapor alabilmesi için kolaylık sağlayan bir uygulama olarak geliştirdim. Bu üç uygulamayı özgeçmişime eklediğimde artık başvurduğum firmalardan geri dönüşler almaya başladım. Tabii bu sektörde lise mezunlarıyla da karşılaştım. Ön lisans mezunları ile de karşılaştım. Tarih, coğrafya, işletme gibi bölümlerden mezun olup yazılımcı olmuş kişilerle aynı projelerde çalıştım.

Nasıl Yazılımcı Olunur? 5 Önemli Tavsiye

Bunların haricinde daha henüz yazılım mesleğine adım atmamış, yaşları daha ufak olan tanıdıklarım da var ve gerçekten çok çılgın projeler yapabiliyorlar. Bu da bu mesleği istemenin başarı getireceğinin en büyük delilidir. Bu yazımızda nasıl yazılımcı olunur ve yazılımcı olmak için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor? Kendi tecrübelerimi de katarak biraz bunlardan bahsetmeye çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bu serinin devam etmesini istiyorsanız yorum bölümüne düşüncelerinizi bekliyoruz. Her türlü sorularınızı bize yorumlar kısmından yazabilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. Yazılımcı olmak isteyenlere güzel bilgilendirme yazısı olmuş, bende bir yazılımcı olarak çok fazla vakit ayırıp emek vermelerini öneririm bu alanda ilerleyeceklere 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz