Knedinize hangi konularda güvenirsiniz? Hiç düşündünüz mü? Mesela odanızda yatağınıza yatttıktan sonra tavana bakıp ”şu konularda çok iyiyim” dedğiniiz neler var? Bu yazıda sizlere belki de henüz kendinizde keşfetmediğiniz becelerileri düşünceleri ortaya çıkarmaya çalışacağız. Öncelikle asıl konumuz olan Nasıl Özgüven Sahibi olunur sorusuna girş yapalım. Özgüven anlamını detaylı olarak açıklayacak olursak, bir insanın kendine olan güvenini yansıtan durumlarda karşı tarafın gruplaştırdığı bir kavramdır. Özgüvenli oluşunuzu bir çok durumda yansıtabilirsiniz. Bir arkadaş ortamında bir çok kişinin yapmaktan kaçınacağı ya da heyecanlanıp yapamayacağı şeyleri yaparak özgüveninizi, yani kendinize olan güveni gösterirsiniz. Peki Özgüvenli olmak için neler yapmalı?

Nasıl Özgüvenli Olurum?

İlk kural şu ki fazla özgüven iyi değildir. Evet yerinde olmak çok iyidir ancak bazı insanlar bu durumu abartıp patavatsız hareketlere yönelim sağlayabiliyorlar. Böyle durumlarda özgüven size artı değil eksi yönde yarar sağlar. Eğer girişken bir yapınız yoksa ilk önce buradan başlamamız gerekir. Özellikle ikli yada daha fazla insan içinde pasif kalan bir ruh haliniz varsa, artık bu ruh halinden çıkmanızın vakti geldi. Atılgan bir insan olmanızın, toplu tartışmalarda sohbetlerde dinlenen bir birey olmak için kendinize ve düşüncelerinize olan güvenininizi ortaya çıkarmalısınız.

Korköunuz eğer rezil olmak, gülünç duruma düşmek yada ciddiye alınmayan bir birey olmak korkusu ise kesinlikle korkmanıza gerek yok. Eğer insan bir dönem ciddiye alınan biri değildi. Eğer diyaloglarda ilginizi çeken, bilginizin olduğunu düşünüdüğünüz her konuda düşüncelerinizi fikirlerinizi argümanlarınızı dile getirerek dinlenen, dinlendikçe keyif alınan bir birey olabilirsiniz. Eğer Özgüven kazanma yolları arayışı içerisindeyseniz, bu ilk uyarımızı lütfen dikkate alınız.

Nasıl Özgüven Sahibi Olunur? Özgüven Nasıl Kazanılır?

Aslında bunun bir zamanı ya da süresi yoktur. Okul hayatına yeni başladığınız günde özgüven kazanmaya başlayabilirsiniz, okul hayatınızın bittiği günde kazanmaya başlayabilirsiniiz. Kısacası Özgüven kazanmanın zamanı yaşı yoktur. Tek yapmanız gereken kalıplaşmış düşüncelerden kurtulup, aslında sizin diğer kendine güvenen insanlardan hiç bir eksiğinizin olmamasıdır.

Nasıl Özgüven Sahibi Olunur?

Yapılan en büyük yanlışlardan birisi de özgüvenin dış görünüşle bağlantılı olduğu düşüncesidir. Yani dış görünüşü iyi olan bir insanın özgüveni de paralel olarak yüksek olurken dış görünüşü standart ya da iyi olmadığını düşünen insanlarında özgüveninin düşük olduğu inancı hakim. Bu kesinlikle yanlıştır. Nasıl özgüven sahibi olunur sorusunun temeli bilgi birikimden gelir. İstediğiniz kadar yakışıklı ya da güzel olun! Eğer bilgi birikim donanım veya atılgan bir haliniz yoksa özgüvene sahip olmazsınız. Bu arada çok sevdiğim bir özgüven yazısını burada sizlerle paylaşmak istiyorum. Özgüven nasıl elde edilir.

Aslında özgüvenli olmanın hayatınıza katacağı olumlu yanları bilseniz, çoktan bu konuda kendinizi geliştirirdiniz. Nasıl özgüven sahibi olunur sorusunu başarılı bir şekilde kendiniz yapacağınız atılımlarla cevaplamalısınız. İnsan ilişkilerinden tutunda cv hazırladığınız ve gerçekten çalışmak istediğiniz bir firmanın insan kaynakları ile görüşürken karşı tarafı olumlu düşüncelere sürükleyecek yegane temel özgüvendir. Nasıl Özgüven sahibi olunur sorusuna yanıt bulmaya devam ediyoruz.

Bir örnek verelim. Bir işletme sahibisiniz ve sahip olduğunuz işletmenizin bir departmanında personel eksikliği var. İş ilanınız yayınladıktan sonra görüşme yapmak için gelen adaylardan hangisi sizi etkiler? Ne söylediğini bilen, ne istediğini bilen, kendisini çok iyi ifade eden birisi mı? Yoksa konuşmakta zorlanan, kendisini ifade etmekte zorlanan birisi mi sizi etkiler? Bu arada eğer özgüven ile ilgili diğer konulara göz atmak isterseniz Okulsayfam Özgüven listesi işinize yarayacaktır.

Sizi etkileyecek insan yapısına geçmek her zaman sizin elinizde! Şimdi karar verme zaman! Öz güvenli olmak için utanmak, sıkılmak yok1 Bu hayata bir kez geliyorsunuz ve sonucu her ne olursa olsun, kendine güvenmeyi asla ihmal etme!

2 YORUMLAR

  1. Özgüven konusunda insanın kendisine güvenmesi gerekiyor. Ben açıkçası topluluklarda konuşma yapmayı deniyordum özgüvenimi sağlamlaştırmak için

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz