Artık hak etmiyor muyuz? Neden bu hayatı mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşayamıyoruz? Aslında bu etkenlerin yönünü değiştirebilecek güce sahibiz. Peki mutlu olmak için neler yapmalıyız? Bu yazımızda hayat kalitenizi nasıl arttırabileceğiniz konusunda detaylı bilgiler vereceğiz. Öncelikle bu yazıyı okurken bir taraftan da müzik çalsın istiyorum. Mesela, şuan aşağıda şarkıyı benim için dinler misiniz?

Evet yukarıda ki şarkımız çalarken bizde seninle konuşmaya devam edelim. Öncelikle şunu bilmelisin ki, insanı mutlu edecek daha doğrusu mutluluk hormonlarını harekete geçirek bazı etkenler vardır. Bunlardan ilki şüphesiz müziklerdir. Bakın mesela şuan yukarıda ki şarkı çalıyor ve bende farklı bir enerji ile yazıyorum bu yazıyı.

Şunu bilmelisiniz ki, gerçekten müzik ruhun gıdasıdır. Tabi ki her müzik değil. Eğer gider Ajdar dinlerseniz maalesef mutlu olamaz, ruhunuz zehirlenme dahi geçirebilir. Mutlu olmak için neler yapmalıyız sorusunun ilk cevabı hayatınıza pozitif enerji katacak müzikleri dahil etmektir. Örnek olarak aşağıda ki videoyu izlemenizi istiyorum. Bakınız abimiz kendisini nasılda müziğin ritmine kaptırıyor 🙂 Bu arada bu yazıyı okuduktan sonra Güne en güzel şekilde başlamak için 10 öneri başlıklı konumuza göz atmayı unutmayın.

Hayatımız her alanında müziğe yer vermemiz gerekiyor. Karamsar müzikler yerine, size ritim tutturacak, dinamik kalmanızı sağlayacak müzikler seçmelisiniz. Hatta yorum bölümüne müzik listenizi yazarsanız, severek dinlemeye çalışırız 🙂

Sabah Sporu Mutlu Kalmanın Formülü!

Mutlu olmak için neler yapmalıyız sorusunun bir diğer ve en önemli cevaplarından spora geçiş yapıyoruz. Eğer kendimiz dinç ve enerjik hissetmezsek mutlu olmayız. Yaptığımız her aktiviteden çok çabuk sıkılır ve memnuniyetsizlik hormonumuz devreye girer. O yüzden kendimizi mutlaka spora alıştırmamız gerekiyor. Sabah uyanır uyanmaz hemen ellerimizi yüzümüzü yıkıyoruz. Daha sonra odamızı dışarıda ki hava temizse 15 dakika havalandırıyor ve güneş ışığının odamıza girmesini sağlıyoruz.

Mutlu Olmak İçin Neler Yapmalıyız

Odamıza giren güneş ışığı istemsiz olarak zaten enerjimizi yükseltecektir. Daha sonra sevdiğimiz müziği açıp odamız da vücut germe çalışmaları yapmalıyız. Eğer dışarı çıkıp günlük koşunuzu yapar ve temiz hava alırsanız, stresli yaşamınıza veda edersiniz.

Sağlıklı Beslemenin Vakti Geldi!

Artık sabah kalkar kalkmaz yağlı kızartma patates yemeyeceksiniz! Hamurlu yiyeceklerden uzak duracaksınız! Hatta burada ki wikipedia kahvaltı tanıtımı ile sizin yaptığınız kahvaltı aynı mı? Aynı tanıma uyuyor mu lütfen bakınız. Tabi ki Mutlu olmak için neler yapmalıyız sorusuna verilecek cevaplardan birisi de sevdiğimiz yemekleri tüketmek olmalıdır. Ancak halsiz olmanızı ve doğal olarak halsizlikle birlikte direnç kaybı yaşamanızın en büyük nedenlerinden birisi de sağlıksız beslenmedir.

Sağlıklı Beslemenin Vakti Geldi!

Eğer beslenmenize dikkat ederseniz, sağlıklı bir yaşam ile mutluluğun formülünü yakalamış olursunuz. Özellikle yemek ve diyet bloglarında nasıl beslenmeniz gerektiği ile ilgili makalelere ulaşabilirsiniz.

Kaliteli Uyku Mutlu Uyanmanın Temelidir

Düşünün ki uykusuz kaldığınız geceleri. Sabah uyandığınızda sersem bir halde, agresif tavırlara bürünüyor olmalısınız. Kendinizi halsiz hissediyor ve mutsuz bir güne merhaba diyorsunuz. Bunun için insan bedenini dinlendirmekte önemlidir. Dinlenmekten kasıt, sabahtan akşama kadar yatmak ya da oturmak değildir.

Mutlu Olmak İçin Neler Yapmalıyız sorusunun cevaplarından birisi de düzenli uyku alışkanlığı edinmektir. Gün içerisinde sarf ettiğimiz tempoyu güzel bir uyku ile taçlandırmalıyız.

İş Hayatınızda Düzenli Olun

İş hayatı mutluluk yaratacağı gibi stres ve huzursuz dönemler geçirmemize de neden olabilir. Her zaman iş hayatımız iyi yönde ilerlemeyebilir. Bunların farkında olarak iş hayatınızda düzenlemeler yapmalısınız. İşler kötü gittiğinde bu durumla karşılaşabileceğinizi bilmeli ve kendinize yüklediğiniz stresin aslında sadece size zarar verdiğini bilmelisiniz.

İş Hayatınızda Mutlu Olun

İş hayatınızda sıklıkla yeni maceralara atılmamanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Sürekli yeni sektörlere giriş yapmak, sıfırdan yeni bir projeye emek vermek sizi hem bedenen hemde ruhen yoracaktır. Buda Mutlu Olmak İçin Neler Yapmalıyız sorusuna yapılmaması gerekenler arasına yazılmalıdır.

Sosyal Olmak İçin Sevdiklerinizle Sosyal Aktivitelere Katılın

Sosyal aktiviteler mutluluğun en önemli sebebi diyebiliriz. Yaşadığımız pandemi süreci nedeniyle şuan fazlasıyla kısıtlanmış durumda olsak bile en kısa sürede eski günlere geri döneceğimizi biliyoruz. Sevdiğiniz insanlarla grup oyunları oynayabilir, beraber yeni filmler izleyebilir, ya da müze gezilerine giderek kafa dağıtabilirsiniz. Sosyal aktivitelerle ilgili çok fazla çeşit olduğu için sadece bir kaç örnek verdik. Nelerden hoşlanıyorsanız o aktivitelere katılmanızı öneririz.

Bu yazımızda sizlere mutlu olmak için neler yapmalıyız sorusuna detaylı cevaplar verdik. Bir sonra ki yazımızda görüşmek dileğiyle.

1 Yorum

  1. Güzel formüller önermişsiniz, bende hayatta canımı sıkan şeylerden uzak durmaya çalışıyorum, sıkıntıdan başa geliyor ne gelirse 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz