muhterem-nur-vefat-etti
muhterem-nur-vefat-etti

Asıl adı Olga olan, annesi ve babasını hiçbir zaman tanımayan, bizim bildiğimiz ismiyle Muhterem Nur yani ünlü arabesk sanatçısı Müslüm Gürses’in eşi Aysel Kısa Akbaş 7 Mart 2020 tarihinde vefat ettiği haberi sosyal medyayı salladı. Uzun bir süredir yoğun bakım tedavisi gören aktris Muhterem Nur, yoğun bakımda, vefat haberlerine karşılık ailesi açıklama yaparak gözlerini açtı ve parmaklarını hareket ettirdi dedi.

Muhterem Nur Kimdir?

1932 yılında Makedonya’nın Manastır kentinde dünyaya gelen oyuncu, takvim yaprakları 1942 yılını gösterdiği zaman dünyayı kasıp kavuran İkinci Dünya Savaşı esnasında bir kamyonun alt kısmında olacak şekilde İstanbul’a kaçırıldı. İstanbul’a geldikten sonra teyzesinin büyüttüğü Muhterem için teyzesi hemen bir kimlik çıkartarak adını Muhterem Kısa adını verdi. Muhterem Nur, ilkokulu Eyüp’te okuyarak bitirdi. Okulu bitirdikten sonra bir dokuma fabrikasında işçi olarak başlayan oyuncu, bir süre sonra bir subay ile evlilik geçirerek hayatına bir süre daha devam etti. Sonrasında mahalleden arkadaşı ile çıktıkları tiyatro turlarında, Hababam sınıfında okul müdürü rolü ile tanınan Muharrem Gürses’ten film teklifi aldı. Bu teklifin ardından 1951 yılında ilk sinema filminde figüran rolü ile onasa da 1952 yılında ikinci sinema filmi tanınmasını sağlayacaktı. Kanun Namına filminde Aysel Utku rolünü canlandıran oyuncu sonrasında yönetmenin önerisi ile Muhterem Nur ismini kullanmaya başlayacaktı.

Halkın Sevgisini Kazandı

1952 yılından sonra ufak tefek çaplı kültür sanat işleri ile uğraşmaya devam eden genç oyuncu sonrasında ilk başrol filmi olan 1958 yapımı Boş Beşik filminde oynadı. Bu filmde rolünün performansı ile halk arasında sevgi kazanmaya başladı. Ardından yıldız oyuncuların oynadığı Üç Arkadaş filminde halkın daimî sevgisine kavuşan bir yaşam Muhterem Nur’un olmuştu. Halk, sevgisini Türkan Şoray ile Muhterem Nur’u karşılaştırabilecek seviyelere getirmişti.

Müslüm Gürses ile Evliliği

Dokuma fabrikasında çalıştığı yıllarda evlenmiş olan ünlü oyuncu, ileriki yıllarda boşanmış ve sonrasında ikinci evliliğini hem gazeteci hem de aktör olan Kaan Işık ile gerçekleştirmişti. Evlilikleri 1963 yılında son bulan Muhterem Nur, 1963 yılından 1986 yılına kadar herhangi bir evlilik gerçekleştirmedi. 1986 yılında ise arabesk sanatçısı olan Müslüm Gürses ile evlenerek hayatına devam etmiştir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz