Mutlu bir yaşamın kaynağı nedir? Bir insanın mutluluğunu pozitif olarak tetikleyen, iş hayatında başarılı olmasını sağlayan yegane temel nedir? Asıl soru bu, motivasyon nedir? Çoğu insanın sadece morali yüksek tutmak olarak bilse de tam olarak cevabı bu değil. Motivasyon içsel gücünüzü tetikleyen yaşamınıza enerji sağlayan, odaklanmanıza yardımcı olan güdüdür. Eğer yaşama dair motivasyonunuzun düştüğüne inanıyorsanız, çok kısa süre içerisinde beklentilerinizi kaybettiğinizi, sevinçleriniz yerine hayatınıza sürekli üzüntüleri soktuğunuzu göreceksiniz. Motivasyon kaybı çok kolay yaşanırken bu kaybı yaşatan nedenleri hayatınıza almanızda bir o kadar kolay ve basittir. Peki hayatınızda motivasyon kaybı yaşamanıza neden olan düşüncelerden nasıl kurtulabiliriz?

Kendi Değerinizi Bilmenin Vakti Geldi!

Bu yazıyı okuyan kişi mutluluktan sıkılan birisi olsa dahi hepimizin ortak bir noktası var! Kendi değerimizi maalesef bilmiyoruz. Avrupa insanının vurdumduymaz oldukları konusunda sanırım hepimiz hemfikiriz. Bu konuda gerçekten örnek almamız gereken yabancı milletler var.

Her şeyi kafaya takarak kendimizi yıpratıyoruz ve doğal olarak önce motivasyon düşmesi ardından sırayla moral ve ruhsal daralmalar başlayacaktır. Aslında ne yapıyorsak kendimize yapıyor sözünün bu durumlarda ne kadar doğru olduğuna tanıklık etmiş oluyoruz.

Motivasyon Konuşmaları Dinleyin

Açıkçası yaptığım iş ya da odaklandığım her neyse, motivasyona ihtiyacım olan bir çalışma öncesi mutlaka Youtube üzerinden motivasyon konuşmaları açar izlerim. Farklı kültürlerden insanlar olmasına rağmen motivasyon konuşmalarında tek bir yön var ki o da insanoğludur. Örnek bir videoyu ve aslında benim hayata bakış açımı değiştiren bir videoyu aşağıda sizlerle paylaşmak isterim. Bu kısa videoyu izledikten sonra aslında yanlış bir yaşam tercih ettiğimizi daha doğrusu yaşamımızı yanlış yönlendirdiğimizi fark edeceksiniz.

Odanızda Sizi Etkileyen Motivasyon Sözleri

Bir diğer öneride bulunacağım konu ise Motivasyon sözleri ile alakalı. Yaptığı kişisel gelişim konferanslarıyla beni çok etkileyen eski Bayer İlaç Türkiye Müdürü Z.Şakir Yılmaz beyefendi bir konferans sonrasında özel olarak bana motivasyon konusunda bazı önerilerde bulunmuştu. Bunlardan birisi ise her sabah uyandığım odada motivasyonumu güçlü tutacak, bana yaşadığım zorlukları hatırlatıp motive edecek sözleri odamın duvarlarına asmam gerektiğini dile getirmişti.

Bu gerçekten çok işe yarayan bir yöntem diyebilirim. Öyle ki huzurlu uykuya dalıp mutsuz uyandığımız zamanlar çök oluyor. Uyku öyle bir şey ki eğer düşünceler ile uykuya dalarsanız, geçirdiğiniz uyku süreci sonrası gününüz gerçekten berbat geçecektir. Ancak güne mutsuz olarak başlasanız bile duvarınıza astığınız o motivasyon yazısı toparlanmanız konusunda çok yardımcı olacaktır. Bunun dışında yine platformumuzda yayınlamış olduğumuz Güne en güzel şekilde başlamak için 10 öneri konumuzu ziyaret edebilir, bilgi alabilirsiniz. Bir sonra ki yazımızda görüşmek dileğiyle.

1 Yorum

  1. Aslında motivasyonu korumak çok basit hayatınızda ki olumsuzlukları belirleyin ve ondan kurtulun. size üzen motivasyonunuzu bozan en yakın arkadaşınız dahi olsa uzaklaşın ondan kafanıza şapkadan başka bir şey takmayın o şunu demiş bu şunu demiş ilgilenmeyin eviniz yansa alın bir çekirdek izleyin hiç bir şey sağlığınızdan önemli değil. Her zaman olumlu düşünün olumsuzlukları hayatınızdan çıkarın ve hep ileriye bakın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz