Moda Tasarım Öğrencileri İçin Kumaş Bilgileri

Moda tasarım okumak bu sitenin bir editörü olarak her zaman istemişimdir. Bir insanı dışarıdan güzel gösteren kuşkusuz kıyafetleridir. Her zaman dışarıdan ya da hazır kıyafetlerle kombin sağlamak yerine kendi tarzımızı kendi hayal dünyamızda ki kıyafetleri ya da ürünleri yaratabiliriz. Henüz yeni moda tasarım öğrencileri varsa, aşağıda sıralayacağımız kumaşların özelliklerini öğrenebilirsiniz.

Son dönemlerin popüler bölümlerinden biri olan ve moda tasarım öğrencileri için bu yazımızda kıymetli bir kaynağa sahip olacaksınız. Hangi kumaşı nasıl temizlemeniz gerektiği ve nasıl bakımını yapmanız gerektiği ile ilgili bilgilerde yer alacak. Aslında bu konu sadece bu bölümü okuyan öğrenciler için değil, normal hayatta kıyafetlerini uzun süre kullanmak adına öğrenmeniz gereken bilgilerdir. Dilerseniz şimdi yazımıza geçiş yapalım.

Kumaş Çeşitleri

Atlas, günümüzün en popüler ipek kumaşlarından biridir. Bununla birlikte, tekstil endüstrisinde sık sık olduğu gibi, aynı kelime ile farklı malzeme türleri ima edilebilir, bu nedenle ne tür bir kumaşın ve nasıl düzgün bir şekilde işleneceğini daha dikkatli anlamak yardımcı olur.

İpeğe yakışan atlas, iki bin yıl önce Çin’de icat edildi. Aynı zamanda, Araplar aracılığıyla Avrupa’ya geldi ve ona (Arapça’dan “Atlas”) adını verdi. Saten malzeme, yüksek mukavemet ve dayanıklılık ile ayırt edilirken, aynı zamanda inanılmaz derecede hassas ve asil görünüyor, bu nedenle, büyük değeriyle bile, anavatanının dışında hızla popüler hale gelmesi şaşırtıcı değil.

İpek ve saten, birbirine çok benzeyen iki kumaş türüdür, ancak gerçekte çok farklıdırlar! İpek ve Saten yumuşak tuşesi ve parlak görünümü ile karakterize edilmesine rağmen aralarında büyük bir fark vardır. Bu yazımızda sizlere bu iki kumaş türü ile ilgili tüm bilgileri ortaya çıkaracak ve bunları nasıl ayırt edeceğinizi bilmenize yardımcı olacağız. Tüm ayrıntıları okuyun ve keşfedin.

1- İpek kumaş nedir?

İpek, parlak görünümü ve cilt tahrişine neden olmayan yumuşak dokusu ile karakterize edilen en lüks ve lüks kumaş türlerinden biri olarak kabul edilir, bu nedenle hassas cilde sahip kadınlar için çok uygundur. İpek kumaşlar, pamuklu kumaşlara göre hafif ve sıcaktır ve uygun şekilde korunduğu takdirde uzun ömürlüdür. Ayrıca ipek kumaşın özelliklerinden biri de havanın soğuk ya da sıcak olmasına bakılmaksızın yıl boyunca her mevsime uygun olmasıdır.

Moda Tasarım Öğrencileri İçin İpek Kumaş Bilgileri

İpek kumaş nasıl yapılır?

İpek, ipekböceği kozalarından elde edilen doğal bir kumaş türüdür ve sadece dut ağaçlarında yaşayan bir böcek türüdür. İpek yapmak için, çıkarılan kozalar, olgun kurtların ortaya çıkmasını önlemek için yüksek ısıya maruz bırakılır. Daha sonra solucanlar tarafından indirilen ipler gevşetilir ve ardından ipek ipler bulunur.

İpek kumaş üretimine gösterilen büyük çabalar nedeniyle, özellikle onu üreten çeşitli ülkelerden, yani  Türkiye Çin, Hindistan, Özbekistan, Tayland, Brezilya, Vietnam, Kuzey Kore.

2- Saten kumaş nedir?

Saten kumaş, parlak görünümünün yanı sıra yumuşaklığıyla da öne çıkıyor. Bu özellikler saten ve ipek arasında ortak noktalar oluştursa da, iki tip kompozisyon açısından farklılık gösterir.

Moda Tasarım Öğrencileri İçin Kumaş Bilgileri

Saten kumaş nasıl yapılır?

Saten, en önemlisi polyester olan ve ipek ile de kombine edilebilen çeşitli kumaşların kullanılmasıyla elde edilir. Bu sayede polyester zenginliği sayesinde saten kumaş şeklini uzun süre koruyarak önemli ölçüde çatlama ve kırışma yapmaz.

Saten kumaşın maliyeti ise ipeğe göre ucuz kumaşlardan biri olarak kabul edilmektedir.

İpek ve saten nasıl ayırt edilir

Konuya geçmeden önce Moda Tasarım Öğrencileri için yetenek sınavı sonrası özellikle bu soruyu tarafınıza yöneltilebilir.

İpek ve saten parlak görünümleriyle ayırt edilmelerine rağmen, yakından bakarsanız iki türü birbirinden ayırabilirsiniz:

İpek, her iki yüzünde de parlak görünümüyle ayırt edilirken, saten kumaş bir yüzünde parlak, diğer yüzünde mat görünebilir.

İpek, dokunuşta çok yumuşaktır, saten kumaş ise biraz kaba olabilir.

İpek kumaşı gerdirdiğinizde, saten kumaş biraz gerilirken sert kaldığını fark edebilirsiniz.

Atlas Kumaş Bakımı

Ne yazık ki, atlas tuhaf bir kumaş alan ve etiket üzerindeki tavsiyelere çok dikkatli bir şekilde uyulmalı çünkü bu, belirli bir malzeme türünden eşyaların ihtiyaçlarını karşılamanın tek yoludur. Yıkama işleminde sıcak su kullanmak imkansızdır – işlemi bir süre soğuk suda beklettikten sonra manuel olarak yapmak en iyisidir. Atlasın bir makinede yıkanmasına izin verilir, ancak yalnızca en düşük sıcaklıkta ve döndürmeden; El yıkama işleminde de maddeyi ovalamak veya gevşetmek imkansızdır. Sudan sadece yağlı lekeleri veya lekeleri hafif deterjanlarla çıkarabilirsiniz, ancak asetat elyaf bazlı Atlas hiç yıkanmaz – sadece kuruduğunda temizler.

Moda Tasarım Öğrencileri İçin Atlas Kumaş Bilgileri

Bu yazımızda sizlere moda tasarım öğrencileri ya da normal hayatında kıyafetlerini daha uzun süre kullanmak isteyenler, son olarak kumaş satın alıp üretim yapmak isteyenler için güzel bir konu işledik. Bu yazımızı yararlı bulduysanız Erkekler İçin Moda Tavsiyeleri başlıklı konumuza da göz atabilirsiniz.

1 Yorum

  1. İpek ve Saten kumaş uzun yıllar kadınların süsü olmuş uygarlıklar arasında değiş tokuş malzemesi olarak para yerine kullanılmıştır. Şimdiler de ise pek değeri bilinmese de şık tasarımlarda boy göstermeye devam ediyor. Erkekler için pek önemli olmasa da kadınlar bu kumaşların dilinden çok iyi anlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz