Artık biz mi sosyal medyanın içindeyiz yoksa sosyal medya mı hayatımızın içinde belli değil ancak hemen hemen herkesin bir amacı var ki o da sosyal medya profillerinin herkes tarafından ilgi görmesi! Bu yazımızda sizlere Mobil Fotoğrafçılık da dikkat edilmesi gereken 3 kuraldan bahsedeceğiz. Öncelikle Mobil Fotoğrafçılık nedir bundan biraz bahsedelim. Mobil fotoğrafçılık adından da anlaşılacağı üzere cep telefonlarınız ile çektiğiniz görsellerdir. Ancak her fotoğraf çekimiyle kendinize ”fotoğrafçıyım” demek doğru olmaz. Çevrenizde ki insanlardan farklı çekimler yapabiliyor, farklı olanları gözünüzle görüp bunu telefonunuz ile ölümsüz hale getiriyorsanız kendinizi mobil fotoğrafçılık kategorisine koyabilirsiniz. Peki farklı fotoğraf çekmek için nelere dikkat etmek gerekiyor? 

1- İlk Kural Altın Oran

Fotoğrafçılık da altın oran kuralını oluşturan ilk temel prensip, çekilen fotoğrafın yatay ve dikey olarak 3’er eşit parçaya ayıran 4 çizgi çekip fotoğrafı toplamda 9 küçük parçaya ayırmak ve objeyi ilgi merkezi olan 4 ana noktadan birisine yerleştirip fotoğrafı bu şekliyle çekmektir. Tam anlatabildik mi bilmiyorum ama her vizörden baktığınızda hayalinizde aşağıda hi görselde belirtmiş olduğumuz çizgileri canlandırın. Günümüzdce çoğu cep telefonunun kamera bölümünde bu özellik mevcut. Gerek dslr gerekse cep telefonunuzda bu özelliğini kullanarak bu çizgileri otomatik olarak vizöre koyabilirsiniz.

2- Ne Çekeceğinize Karar Verin

Gösterişli bir profile sahip olmak için düzenli olmak gerekir. Doğa fotoğrafları mı çekmek istiyorsunuz? Ya da mimari eser çekimi mi yapmak istiyorsunuz? Bunun gibi daha pek çok çekimi kategoriye ayırabiliriz. Ortaya karışık da yapabilirsiniz ancak bunun gerçekten özen ve disiplin gerekiyor. Örneğin 3 fotoğraf mimari eserlerle alakalı ise üç fotoğrafı da doğaya ayırmanız gerekiyor. Burada ki asıl amaç profilinizi ziyaret eden insanların düzenli bir hesap ile karşılaşması önemli bir kural.

3- Minimal Derecede Edit Yapın

Fotoğrafçılık da en önemli detaylardan birisi de çektiğiniz fotoğrafların düzenlenmesine çok ihtiyaç duyulmamasıdır. Zaten düzenlemeye ihtiyaç duymadığınız görseller gün içinde çektiğiniz en iyi fotoğraflardır. Ancak her zaman böyle görsel çekimi yapamazsınız. Çektiğiniz fotoğrafların kontrast ve diğer ayalarıyla çok oynamadan yayınlamaya, kalitesini düşürmeden paylaşmaya dikkat edin.

1 Yorum

  1. Şuan teknoloji o kadar gelişti ki 5 kameralı telefonlar mevcut hepsinde ayrı ayrı özellikler var panorama uzman ağır çekim portre gibi bir çok seçeneklerle resimlerin kötü çıkma gibi bir sorunu yok her fotoda zaten editlenecek yerler belli ama konuda anlattıklarınız da çok önemli en önemlisi altın oran denilen terimdi bu terim fotoğrafçılığın kilit taşıdır bu kurala uymazsanız profesyonel bir fotoğrafçı olmazsınız. Resimde dengede çok önemli çekeceğiniz resimler en boy oranına göre resim karesine girecek şahıs yada nesneyi tam merkeze oturtmak çok önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz