Mobbing toplumsal hayatın gelişmesi ile birlikte günümüzün en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir. “Nasıl ya ben ilk defa duydum mobbing de neymiş” dediğinizi duyar gibiyim. Evet kelime olarak ilk defa duymuş olabilir fakat hayatınızda mutlaka mobbing yaşamış veya yaşamış birini görmüşsünüzdür. Peki nedir bu mobbing ve mobbing gören kişi bundan nasıl etkilenir?

Mobbing nedir?

Mobbing modern toplumun oluşturduğu bir zorbalık çeşididir. Genel olarak iş hayatında karşımıza çıkan mobbing, bir kişinin veya bir grubun başka bir bireyi yalnızlaştırarak sindirme işidir. Bir grup, bireyi aşağılayarak onu yalnızlaştırır ve sürekli olarak onun üstüne gider. İşte bu tarz sindirme ve zorbalık yapma işine mobbing nedir. Mobbing gören kişi bu durumdan psikolojik olarak olumsuz etkilenir. Mobbing, ilerleyen aşamalarda ciddi sağlık problemlerine yol açabilir bu yüzden erken çözüm bulmak çok önemlidir.

Mobbing kimi hedef alır?

Mobbing genel olarak toplumun zeki, çalışkan ve akıllı insanlarına yapılan bir eylemdir. Toplum baskısını üzerinden atamayan bireyler bu mobbing olayından oldukça fazla etkilenirler. Mobbing işinin toplumdaki zeki kişiye yapılmasının sebebi ise mobbing yapan kişilerin onu rakip olarak görmesi ve alt etmeye çalışmasıdır. Mobbing gören birey işinde başarılı olamaz ve mobbing yapanlar amacına ulaşmış olur.

Mobbing sonuçları nelerdir?

Mobbing gören kişi eğer bu olayı büyütür ve mobbing yapanları susturamaz ise çok büyük sorunlar yaşar, işine odaklanamaz. Sürekli sözünü kesen kişilerin olması mobbing gören kişinin fikirlerini ifade edememesine yol açar. Bu yüzden kişide yaratıcılık duyguları körelebilir.

Mobbing yapan kişiler bireyi yalnızlaştırdıkları gibi onun hakkında doğru olmayan söylentiler çıkarabilirler. Onun imajını farklı kişilerin gözünde zedeleyebilirler. Mobbing gören kişi muhabbet etmeye çalıştığında ise onu engellerler ve onu aşağılayarak alay ederler. Mobbing gören kişi bu durumdan oldukça rahatsız olur.

Mobbing nasıl engellenir?

Mobbing olayından kurtulma yolunda unutmamanız gereken bir şey vardır. O da iletişim kurmanın çoğu sorunu çözdüğü gerçeğidir. Size karşı mobbing yapan kişiler ile masaya oturup bu konuyu etraflıca konuşmalı ve sorunlarınızı onlara belirtmelisiniz. Eğer bu şekilde onlar ile konuşursanız sizi anlayacak ve mobbing yapmaktan vazgeçeceklerdir. Vazgeçmelerinin sebebi ise mobbing yapan kişiler sizin rahatsız olduğunuzdan haberdar olmamalarıdır. Bu nedenle iletişim mobbing engellemede en önemli ve tek yöntemdir.

Mobbing yapmak suç mudur?

Bu kadar üzerine konuştuk mobbingin, peki bu mobbing suç mudur? Evet suçtur ve büyük bir suçtur. Ciddi bir suç olmasının nedeni ise bu mobbing olayında insan haklarına ve onuruna saygı duyulmamasıdır. Herhangi bir kişi üzerinde toplum olarak baskı kurmak anayasa maddelerinde bile suç olarak geçmektedir. Bu yüzden mobbing yapma işi resmi bir suç olarak gösterilir. Ciddi derecede mobbinge maruz kalmanız durumunda çeşitli mecralara başvurarak mobbing yapan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz