Mobbing Nedir Mobbing Davası Nasıl Açılır

Bu yazımızda sizlere özellikle ülkemizde yaşanan ve işçilere uygulanan mobbingden bahsedeceğiz. Yazımızın devamında ise Mobbing Davası Nasıl Açılır sorusunu yanıtlayacağız. Peki nedir bu zorbalık?  Mobbing toplumsal hayatın gelişmesi ile birlikte günümüzün en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir. “Nasıl ya ben ilk defa duydum mobbing de neymiş” dediğinizi duyar gibiyim. Evet kelime olarak ilk defa duymuş olabilir fakat hayatınızda mutlaka mobbing yaşamış veya yaşamış birini görmüşsünüzdür. Peki nedir bu mobbing ve mobbing gören kişi bundan nasıl etkilenir? Ayrıca yazımızın devamında mobbing davası nasıl açılır konusuna da değineceğiz.

Mobbing nedir?

Mobbing modern toplumun oluşturduğu bir zorbalık çeşididir. Genel olarak iş hayatında karşımıza çıkan mobbing, bir kişinin veya bir grubun başka bir bireyi yalnızlaştırarak sindirme işidir. Bir grup, bireyi aşağılayarak onu yalnızlaştırır ve sürekli olarak onun üstüne gider. İşte bu tarz sindirme ve zorbalık yapma işine mobbing nedir. Mobbing gören kişi bu durumdan psikolojik olarak olumsuz etkilenir. Mobbing, ilerleyen aşamalarda ciddi sağlık problemlerine yol açabilir bu yüzden erken çözüm bulmak çok önemlidir.

Mobbing kimi hedef alır?

Mobbing genel olarak toplumun zeki, çalışkan ve akıllı insanlarına yapılan bir eylemdir. Toplum baskısını üzerinden atamayan bireyler bu mobbing olayından oldukça fazla etkilenirler. Mobbing işinin toplumdaki zeki kişiye yapılmasının sebebi ise mobbing yapan kişilerin onu rakip olarak görmesi ve alt etmeye çalışmasıdır. Mobbing gören birey işinde başarılı olamaz ve mobbing yapanlar amacına ulaşmış olur.

Mobbing sonuçları nelerdir?

Mobbing gören kişi eğer bu olayı büyütür ve mobbing yapanları susturamaz ise çok büyük sorunlar yaşar, işine odaklanamaz. Sürekli sözünü kesen kişilerin olması mobbing gören kişinin fikirlerini ifade edememesine yol açar. Bu yüzden kişide yaratıcılık duyguları körelebilir.

Mobbing yapan kişiler bireyi yalnızlaştırdıkları gibi onun hakkında doğru olmayan söylentiler çıkarabilirler. Onun imajını farklı kişilerin gözünde zedeleyebilirler. Mobbing gören kişi muhabbet etmeye çalıştığında ise onu engellerler ve onu aşağılayarak alay ederler. Mobbing gören kişi bu durumdan oldukça rahatsız olur. Bu arada bu yazımızı okuduktan sonra iş hayatına başlangıç başlıklı konumuza göz atabilirsiniz.

Mobbing nasıl engellenir?

Mobbing olayından kurtulma yolunda unutmamanız gereken bir şey vardır. O da iletişim kurmanın çoğu sorunu çözdüğü gerçeğidir. Size karşı mobbing yapan kişiler ile masaya oturup bu konuyu etraflıca konuşmalı ve sorunlarınızı onlara belirtmelisiniz. Eğer bu şekilde onlar ile konuşursanız sizi anlayacak ve mobbing yapmaktan vazgeçeceklerdir.

Vazgeçmelerinin sebebi ise mobbing yapan kişiler sizin rahatsız olduğunuzdan haberdar olmamalarıdır. Bu nedenle iletişim mobbing engellemede en önemli ve tek yöntemdir. Eğer sizde iş yerinizde bu zorbalık ile karşılşıyorsanız, o halde kanıtlarınız ile birlikte hakkınızı yasal yollarla aramalısınız. Dilerseniz Mobbing Davası Nasıl Açılır sorusuna yanıt arayalım.

Mobbing yapmak suç mudur?

Bu kadar üzerine konuştuk mobbingin, peki bu mobbing suç mudur? Evet suçtur ve büyük bir suçtur. Ciddi bir suç olmasının nedeni ise bu mobbing olayında insan haklarına ve onuruna saygı duyulmamasıdır. Herhangi bir kişi üzerinde toplum olarak baskı kurmak anayasa maddelerinde bile suç olarak geçmektedir. Bu yüzden mobbing yapma işi resmi bir suç olarak gösterilir. Ciddi derecede mobbinge maruz kalmanız durumunda çeşitli mecralara başvurarak mobbing yapan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Mobbing Davası Nasıl Açılır?

Öncelikle dava açabilmeniz için size iş yerinde pskilojik baskı uygulandığına yönelik, şahitleriniz ya da görüntülü kanıtlarınız olması gerekmektedir. Eğer kanıt niteliği taşıyan belgeleriniz ya da en az 2-3 şahidiniz varsa, iş hukukuna bakan bir avukat ile detayları görüşmelisiniz. Eğer iş hukukuna hakim olan ya da ilgilenen bir avukat bulamadıysanız, bulunduğunuz ilde ki adalet sarayına gidip barodan bu şikayetiniz ile ilgili ücretsiz avukat talebinde bulunabilirsiniz.

Elinizde bulundurduğunuz deliller sonucunda açacağınız dava ile hem maddi hem de manevi olarak tazminat kazanma şansına sahip olursunuz. Yani mobbing tazminat davası kazanabilirsiniz. Buradan bu yazıyı okuyan arkadaşlara, henüz iş hayatına atılım yapmamış olan gelişmekte olan öğrenci kardeşlerimize tavsiyelerimiz var. Sizler asla köle değilsiniz. Evet ekmek kapınızı riske atmamak adına yapılan zumlere sesiniz çıkmıyor olabilir. Ama unutmayın ki, buna sessiz kalmayan insanlar hayatı boyunca her zaman ezilmeye mahkum kalacaklardır.

Bu yazımızda sizlere Mobbing Davası Nasıl Açılır konusundan ve mobbing nedir sorusuna detaylı olarak cevap verdik. Sormak istediğiniz soruları bizimle aşağıda bulunan yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Yıllardır bir çok firmada olan bir şey aslında. Pandemi sürecinde sosyal medya sayesinde dikkat çekilmeye başlandı bu olaya.

  2. Yazınızı çok beğendim, ama yazınızda bir yer var ki o Kısıma maalesef katılamayacağım. Genel olarak yazılarınız çok beğeniyorum ve takip ettiğim siteler arasındasınız. Yazıda Mobbing zeki, çalışkan ve akıllı insanlarına yapılır demişsiniz. Bence bu tam tersi bir durum işyerinde insanlarla iyi geçinmeyen iş yapmayıp suçu başkalarının üzerine atmayı adet haline getiren insanların herkes tarafından dışlanması bence mobbing’dir. Yani zeki ve çalışkan insanları severiz neden mobbing yapalım. Eğer çalışmayan kimseye yararı olmayan aksine zarar veren insanları yalnızlaştırmak mobbing ise evet bizler şuan işyerimizde mobbing yapıyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz