para

Milenyum Soruları Ödül: 1.000.000 $

Matematik sorularını çözen kişilere “Clay Matematik Enstitüsü” tarafından 1.000.000 dolar para verilecek. Milenyum sorusu olarak da isimlendirilen bu ödüllü sorular yer yüzünde bu güne kadar kimse tarafından çözülemeyen sorular. Matematik sorusu olmasına ragmen çözülmesi halinde tüm insanlığı ilgilendiren fizik, kimya, geometri, kriptografi, bilişim sistemleri güvenliği, haberleşme, iletişim, mühendislik ve tüm teknoloji bilim alanlarında etki doğurabilecek sorulardır.

1.000.000 $ x 7 = 7.000.000 $

7 sorudan oluşan milenyum soruları her biri ayrı ayrı ödüllendirilmektedir. Yani tüm soruları doğru cevaplarsanız 6.000.000 $ para kazanmak zor olsa da imkansız değil. 6 milyon diyorum çünkü 7 sorudan 2 tanesi çözüldü gibi. Poincare konjektürü sorusu (Poincaré conjecture) 2002 yılında Rus matematikçi Grigori Perelman tarafından çözülürken, Navier-Stokes sorusu (Navier–Stokes existence and smoothness) ise 2006 yılında başka bir bilim adamı tarafından çözüldü. Ancak çözümlerinin tam olarak Kabul edilebilmesi için gözden geçirmeler ve akademik tartışmalar devam ediyor.

Ödülü Kabul Etmedi

Rus matematikçi Grigori Perelman 1.000.000 $ ödülü reddetti. Okulsayfam.Com olarak yaptığımız kısa bir araştırma sonunda ünlü Rus matematikçinin bir süre sonra ödülü kabul ettiğini öğrendik.

Çözülmeyi Bekleyen O Milenyum Soruları

* Riemann Hipotezi (Riemann hypothesis)

* P, NP’ye karşı Hodge Kestirimi(P versus NP problem)

* Yang-mills Kuramı(Yang–Mills existence and mass gap)

* Poincare Kestirimi(Poincaré conjecture)

* Navier Stokes denklemleri(Navier–Stokes existence and smoothness)

* Birch ve Swinnerton-Dyer Kestirimi(Birch and Swinnerton-Dyer conjecture)

* Hodge Kestirimi(Hodge conjecture)

2 YORUMLAR

  1. Bu soruları çözecek yazılımı yapamıyorlar mı ? sonuçta matematik bu yazılımda bu iş için biçilmiş kaftan birde sorulara baktım bana daha çok mantık dersinde gibiyim gibi hissettirdi. Mesela
    P = NP? sadece bakıyorum başka aklıma hiç bir şey gelmiyor 🙂 Yani soruları anlasam belki çözebilirim ama soruları anlayamıyorum. Bugüne kadar az biraz matematik bilgim vardı bu soruları gördükten sonra onlarda gitti. 🙂 Nerede bu matematik dehaları hani şu her sene birinci olan çocuklar belki Türkiye’den bir babayiğit çıkar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz