İstiklal Şairi Mehmet Akif

Mehmet Akif Ersoy kimdir? Mehmet Akif Ersoy nerede okudu? İstiklal Marşı’mızın yazarı olan şair Mehmet Akif Ersoy kurtuluş savaşı döneminde yaptığı reaksiyonlar ve vatandaşı örgütlemesi ile de bilinir. Hayatı sade bir düzende ilerleyen şair, Safahat adında meşhur eserleri ile dünyaya veda etti. Eğitim hayatı ve edebi yönüne değindiğimiz yazımızda milli kimliğini de elbette unutmadık.

Mehmet Akif Ersoy’un Eğitim Hayatı

Mehmet Akif Ersoy ülkemizin gurur duyduğu bir şair bir yazar olarak tüm beğenileri fazlasıyla hak eden bir şahsiyettir. İstiklal Marşının yazarı olan Milli Şair, oldukça etkileyici bir yaşam öyküsü olan bir karakterdir. Mehmet Akif Ersoy ne zaman doğdu sorusunun cevabı ise 1873 yılıdır. 1873 yılında İstanbul’da dünyaya gelen şairin babası İpekli Hoca olarak da bilinen Tahir Efendi’dir. Annesi ise; Şerife Hanımdır.

Temel din eğitimini babasından alan Mehmet Akif Ersoy, öğrenim hayatına Emir Buhari Mahalle Mektebinde başlamıştır. Bu okuldan mezun olduktan sonra, Fatih Rüştiyesi’ne devam eden Akif, sonrasında İstanbul İdadisi’ne devam etmiştir. Halkalı Baytar Mektebinde eğitim hayatını sürdüren Akif, bu okuldan başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Mehmet Akif Ersoy’un mesleği baytarlık yani veterinerlik ancak ilerleyen dönemde bu mesleğini bıraktı. Oldukça başarılı bir eğitim hayatına sahip olan Akif, bu okullardaki eğitiminin yansımalarını hayatı boyunca üzerinde taşımıştır.

Mehmet Akif Ersoy’un Edebi Hayatı

İlk şiirlerini daha İstanbul İdadisi’nde okurken kaleme alan Mehmet Akif Ersoy, bu okuldaki hocalarından aldığı bilgiler doğrultusunda önemli bir şiir karakteri oluşturmaya başlamıştır. İstanbul İdadisi’nde öğretmen olarak görev yapan; Muallim Naci, dönemin ünlü edebiyatçılarındandı.

Muallim Naci daha o yaşlarda Akif’in bu yeteneğini fark etmiştir. Bu yeteneğini fark etmesinden sonra ‘’bu çocuktaki gördüğüm cevheri, kimsede görmedim.’’ Sözünü söyleyerek Akif’in yeteneğini dile getirmiştir. Safahat, Süleymaniye Kürsüsünde, Hakkın Sesleri, Hatıralar, Asım, Gölgeler ve Fatih Kürsüsünde adlı eserleri olan Mehmet Akif, Çanakkale Destanı adlı şiiri ile Çanakkale Savaşını destanlaştırmıştır.

Mehmet Akif Ersoy’un Milli Kimliği

Osman Devleti’nin pek çok farklı bölgesinde veterinerlik yapan Mehmet Akif Ersoy, kendini ideallerine vermek amacıyla mesleğini bırakmıştır. 1. Dünya Savaşında Teşkilat-ı Mahsusa’da görevli Kuşçubaşı Eşref ile Arabistan’a giden Mehmet Akif, burada İngilizlerin kışkırtmış oldukları Arapların ayaklanmasını önlemek için görev yapmıştır.

Çanakkale zaferinin haberini Arabistan’da alan Akif, öyle heyecanla doluydu ki; o hemen kaleme almış olduğu; Çanakkale Destanı Şiiri günümüze kadar heyecanını kaybetmeden gelmiştir. Yüreği vatan sevgisiyle dopdolu olan İstiklal Şairi, Türkiye’den ayrı kaldığı yıllarda vatan hasretini sık sık dile getirmiştir. Mısırda 11 yıl kalan İstiklal Şairi, 27 Aralık 1936 yılında vefat etmiştir. İstiklal Marşı’nın yazarı da olan şair, milletimizin saygıyla yad ettiği bir şahsiyettir.

4 YORUMLAR

  1. Allah bu millete başka istiklal marşı yazdırmasın diyerek başlayayım Mehmet Akif Ersoy milli mücadele kahramanı ve büyük bir şairdir. Milli mücadelenin ruhunu çok iyi hissetmiş ve bir an olsun umutsuzluğa kapılmamış Büyük Türk milleti gibi müthiş bir edebi eseri bizlere armağan etmiştir. Mehmet Akif’i anlamak için 1911 yılında yazdığı Safahat ve 1917 yılında kaleme aldığı Hatıralar kitaplarını okumalısınız. O kitapları okuduğunuzda milli mücadelenin içinde olmuş gibi bilgi sahibi olacaksınız. Ruhu şad mekanı cennet olsun.

  2. Mehmet Akif Ersoy, hayatım boyunca kendime örnek gördüğüm kişilerin başında gelir, Safahat’ı ilk okuduğumda çok zorlanmıştım anlamakta, ancak şimdi tekrar okuduğumda çok daha iyi anlıyorum

  3. Günümüzde çocuklar hep kısa sürede ünlü olan insanları örnek alıyor, aslında örnek alınacak insanlar Mehmet Akif gibi olan insanlar bence

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz