Aslında bu yazıyı okumanızda ki temel amaç İnternetten para kazanmak ya da İnternet üzerinden nasıl pasif gelir elde edebilirim sorusunun cevabını bulmak öyle değil mi? Aslında tek merak eden siz değilsiniz. Şuan belki de milyonlarca insan sosyal medyalar ya da sanal platformlar üzerinden para kazanabilmenin yollarını arıyorlar. Tabi ki sanal dünya içerisinde gelir elde edebileceğiniz bir çok yöntem var, bir çok kategori var. İyi bir yazılımcı iseniz, kurumsal firmaların yazılım sorunları çözümlemesine müdahale ederek kazanç elde edebilirsiniz. Bu söylediğim aslında ana bir mesleğiniz yazılım değilse sosyal mecralar üzerinden yapmış olduğunuz el işlerini ya da yaptığınız boncuk bilekleri satabilirsiniz.

Başlık ile konu ne alaka diyebilirsiniz ancak, eğer yazacağınız yazı ve düşüncelerinize olan inancınız tam ise, makale yazarak da gelir elde edebilirsiniz. Tabi ki bunu yaparken tek amacınız gelir elde etmek olmamalı. Düzgün ve özel bilgileri yazınızı okuyan insanlarla paylaşa bilmelisiniz. Düzgün makale yazmak için en önemli kural, insanlar sizin yazınızı okurken sıkılmamalı ve okuduğunu hem anlayıp hem de kısa sürede bitirmelidir. Aslında bu sektör size ne gibi kazançlar getirir, bu konuda da konuşmamız gerekiyor. Öncelikle bilmelisiniz ki, yazacağınız makale ne kadar uzun olursa kazancınız da bir o kadar artmaktadır. Tabi ki sadece düşüncelerimi paylaşacağım makaleler yazarım diye düşünmeyiniz. Gündemi takip etmeli ve içerik girişi yapılacak sitenin biyografisini iyi bilmeniz gerekiyor.

Yazı İçeriği

Altın Kural: Lütfen Gereksiz Cümleler Kurma!

Düşüncelerinizi kaleme dökerken, hangi düşüncenizin saçma olduğunu bilmeniz gerekiyor. Kendinizi bir yazar değil de bir okur olarak düşünün ve yazdığınız makaleye bir okur gözüyle inceleyin. Sizi daraltan bunaltan cümleleri yazdığınız yazından çıkarmanız gerekiyor. Tabi ki sadece bununla bittiğini düşünmeyin. Nerelerde noktalama işaretleri koymanız gerektiğini de bilmeniz gerekiyor. Piyasa geneline baktığımız da o kadar boş makale yazarları bulunmaktadır ki, çalıştığı İnternet sitesi sahipleriyle uzun soluklu çalışamıyorlar. Bu yazıyı okul sayfam editörleri olarak yazmaya gerek duyduk çünkü, bu sitenin ağırlıklı olarak lise ve üniversite öğrencilerinin takip ettiğini biliyoruz. Belki kendine güvenen arkadaşlar bu alanda kendilerini geliştirebilirler.

Makale Yazım Kuralları

Tabi ki makale tek bir yazıdan oluşmamaktadır. Aşağıda bulunan kurallara uygun olarak yazılmalıdır.

Başlık: Öncelikle yazacağınız makalenin arama motorları tarafından en çok aranan konular arasında olduğunu tespit edip, ona uygun bir başlık üretmeniz gerekiyor. Başlıklar Olduğunca kısa ve ilgi çekici olması gerekmektedir.

Alt Başlıklar: Makalenizin uzunluğuna göre konu içerisinde alt başlıklar, H1,H2,H3 başlıklar eklemeniz gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler: Hangi konu üzerinde yazıyorsanız, konu içerisine kelime sayısıyla orantılı olacak, anahtar kelimeler serpiştirip bunları kalın yazı türüyle desteklemeniz gerekmektedir.

Alıntılar: Eğer yazı içeriğinizde farklı bir kaynak üzerinden bilgi girişi yapacaksanız, yazınızda o bölümü alıntı olarak belirtmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde bu büyük bir suçtur ve alıntı yapılmadan kaynak bilgileri kendi bilgileriymiş gibi göstermenin de telif hakkı gibi cezaları bulunmaktadır.

Aslında bu yazıyı yazmamız da ki bir diğer amaç da bu işin kolay olduğunu düşünenler içindir. Muhakkak her işin mutlak zorluğu vardır ancak, makale yazarken dikkat edilmesi gereken kurallar dışında hangi konularda içerik üretmeniz gerektiğini de bilmeniz gerekiyor. Örneğin, araba konusunda hiç bilginiz yokken, bilginizin olmadığı arabalar hakkında makaleler yazmamanız gerekiyor. Öylesine özel ve zeki bir arama motoru var ki, yazacağınız makalelenin işe yarayıp işe yaramadığını, özgün olup olmadığını saniyesinde anlayabiliyor.

Bu anlattığımız konu İnternet üzerinden kazanç sağlayabileceğiniz küçük bir kategoriydi. Bunun dışında, Online ürün satışı yaparak, yüksek takipçi kitlesine sahip bir sosyal medya hesabı olup, reklam yayıncılığı yaparak kazanç sağlayabilirsiniz. Bunları uç örnekler olarak görmeyin. Yapanlar nasıl yapıyor diye merak ediyorsanız biz söyleyelim. Azim ve inanç ile yapılıyor. Youtube üzerinden yayıncı olmak, ya da kanal sahibi olup para kazanmak konusunda detaylı bilgileri bir sonra ki yazımızda vereceğiz. Bir sonra ki yazımızda görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın.

1 Yorum

  1. Makale yazmak herkesin yapabileceği bir iş değildir. Özellikle her konuda makale yazan kişilerin gerekten çok yüksek bir bilgi birikimi olmalıdır. Kitap okuyan, dil bilgisine hakim kilerin her konuda makale yazacak kapasitede olduğunu biliyoruz, peki makale yazmak kolay mı? Zor mu? Bu sorunun cevabı aslında ne yaptığınızı bilmekle alakalıdır. Gereksiz cümle kullanmak dil bilgisi kurallarına uymadan makale yazmak ve okuyanı sıkacak kelimeler cümleler kullanmak bu işe başlamadan bitirecek işlerdir. Kısaca şunu söyleyebilirim, ben makale yazacak olsam o konuda bir bilgim yoksa bile o konu ile alakalı en az 5 makale okuyup doneleri toplarım, sonrasında kendi cümlelerimle kompozisyon yazar gibi 300 kelimeden az olmamak şartı ile semantik bir makale yazarım. Sadece 300 kelime dolsun diye de makale yazılmaz buna da çok dikkat etmek gerekir kendinizi serbest bırakın özgün olun süslü kelimeler kullanmak için şekilden şekile girmeyin. Aynı kompozisyonda olduğu gibi giriş, gelişme, sonuç olacak şekilde devam edeceksiniz. Bir ipucu vereyim makaleye kullanıcı neyi arayarak geldi ör: 2020 Kurban Bayramı Ne Zaman? bu konuda yapacağınız bir üç kağıt var Türkiye’de kullanıcılar maalesef okumayı pek sevmezler sonuna kadar makaleyi okutmak ve sitede geçirecekleri zamanı arttırmak için makalede en sona koyulur cevap Bu sadece Türkiye’de geçerli bir Alman yazınızı zaten sonuna kadar okur ve etkileşime girerek yorum bile yapar beğendiğini ifade eder . Dediğim gibi konuda yazılanları da dikkate alın makale yazarı olarak genel kültürünüzüde üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz