ziya-selcuk

1999 yılında çıkartılan yönetmelik ile okullarda öğrencilerin derslerinde başarısız olsa bile sınıfta kalmaları engellenmişti. Aradan geçen 21 yıl boyunca öğrenciler sınıfta kalmayarak okullarına devam ederken, 2020 – 2021 eğitim öğretim yılında düzenlenecek yeni yönetmelik ile sınıfta kalma tekrar geri geldi. Ayrıca yönetmelik birçok detayı içerisinde barındırırken konu ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yeni hazırlanan yönetmelik ile ilgili açıklamalar yaptı.

Yönetmelik Eğitimde Sıçramaya Neden Olacak

Ziya Selçuk, yönetmelik ile ilgili Anadolu Ajansına açıklama yaptı. İçerisinde sınıf geçme ve kalma durumunun da geri getirileceğinin işaretlerini veren Bakan Selçuk, yönetmelik ile ilgili olarak velilerin çok güzel olacağı, öğretmenlerin; böyle bir yönetmelik eğitimde sıçramaya neden olacak, yöneticilerin de keşke diyebilecekleri kadar iyi hazırlanmış olduğunu belirtti. Eğitimde yıllarca aniden getirilen kararlar ile mevcut düzenin yarıda bırakılması, yeni işlerin tam tasarlanmadan sunulması gibi sıkıntıların öğrencileri deneme tahtasına çevirdiğini ve bu durumun kabul edilemeyeceğini, öğrencilerin deneme tahtası değil geleceğimiz olduğunu belirterek; yönetmelik ilk olarak pilot bölgemizde denendi ve oldukça güzel sonuçlar alındı. Öğrencinin mesleki eğilimi, başarı durumu, not hesaplamalarının yeniden formüle edilmesi gibi birçok detayı hazırlanan yazılım ile test ettiklerini belirterek bu durumu çözebileceklerini belirtti. Pilot bölgeden gelen olumlu verilerin 2020 – 2021 eğitim öğretim yılında Türkiye geneli uygulanacağını da belirterek değişimin sinyalini vermiş oldu.

Formasyon Ücretsiz Olacak

Ayrıca öğretmenlik alanlarında yapılan formasyonlar ile ilgili soru sorulması üzerine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; pedagojik formasyon bakanlık tarafından bir ücret karşılığı verilmektedir. Bu konuda hem gençlerin formasyon almasını hem de öğrencilerin formasyon için yüksek ücret ödememelerini istediklerini belirten bakan, uluslararası pedagojik formasyon standartlarını oluşturmak için başlattığımız çalışmalar tamamlandı. YÖK ile görüşmelerin devam ettiğini belirterek, pedagojik formasyon eğitimi veren üniversitelerin sayısının çok az olduğunu ve buralarda halen formasyon eğitimlerinin devam ettiğini belirterek bu eğitimlerin yeni alım olmadan mevcut öğrencilerle tamamlanmasını beklemekteyiz. Bu yoğunluk arasında ani bir kararla kural değiştirmek iyi bir sonuç doğurmaz. Lakin açıkladığımız takvim sonucunda kazanan öğrencilerin hepsi özel ve yeni formasyon eğitimini ücretsiz bir şekilde alabilecekler dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz