linkedin

LinkedIn! Pek çok insan, bunu Facebook gibi bir sosyal medya platformu olarak görürken, bazıları da bir çalışma masası olarak görüyor. Her iki varsayım da belirli bir noktaya kadar doğrudur; ancak Facebook’un aksine, LinkedIn profesyonellere yöneliktir ve çoğu iş kurulundan farklı olarak, LinkedIn sadece bir iş aramaktan daha fazlasını sağlar. Burası, özellikle öğrenciler için harika bir kaynaktır. Hala ikna olmadınız mı? İşte, her öğrencinin mutlaka LinkedIn’e dahil olması gerektiğini kanıtlayan 5 neden!

1. Güçlü bir profesyonel iletişim ağı kurmak

Herhangi bir kariyere sahip olurken, profesyonel bir iletişim ağına sahip olmanız önemlidir. Potansiyel iş arkadaşlarınız, patronunuz ve müşterilerinizle bağlantı kurarak işe başlayın ve ardından, çalışmak istediğiniz sektöre dahil olun. İnternet üzerinden kurulan bir bağlantının ne zaman işe yarayacağını ve kuracağınız iletişim ağının ne kadar büyük olabileceğini asla bilemezsiniz.

2. İş ilanlarına ulaşmak için

LinkedIn, yalnızca iş aramaktan çok daha fazlası olsa da, çalışacağınız bir sonraki pozisyona başvuru yapmak söz konusu olduğunda, bu son derece yararlıdır. Bu da, LinkedIn’in, özellikle öğrenciler için ne kadar yararlı olduğunu gösteriyor. Bu siteyi; kendinizin belirleyeceği şirketler, endüstriler ya da belirli iş başlıkları olduğunda uyarı göndermek üzere programlayabilirsiniz. Böylece, size çok uygun bir iş fırsatı olduğunda, onu kaçırmayacaksınız.

3. Şirketlerin sizi bulması kolaylaşır

Günümüzde, siz bir işe başvurduğunuzda, potansiyel işvereniniz, mutlaka internette adınızı arayacaktır. Öğrenciler, genellikle sosyal medyadaki varlıkları ile kötü bir izlenim bırakabilirler. Bu nedenle, bir LinkedIn hesabına sahip olmak, profesyonel yönünüzü göstermenizi sağlar. Bir LinkedIn hesabına sahip olmak, şirketlerin sizi kolayca bulmasını ve en önemlisi bulmasını istediğiniz bilgileri bulmasını sağlar.

4. Mülakatlara daha kolay hazırlanırsınız

İş görüşmeleri neredeyse her seferinde sinir bozucu olsa da, bir LinkedIn hesabına sahip olduğunuzda, başvuru yaptığınız şirket ve potansiyel işvereniniz ile ilgili kendi araştırmalarınızı yapabilir, böylece mülakatlara mümkün olduğunca hazırlıklı hissedebilirsiniz.

5. Ne kadar özverili olduğunuzu gösterirsiniz

Bir LinkedIn hesabına sahip bir öğrenci olmak, kendinizi bir kariyer peşinde koşmaya adadığınızı gösterir. Girmek istediğiniz sektördeki kişilerle bağlantı kurarak, seçtiğiniz kariyer hedefinde başarılı olmak için gerekli olan zamanı görür ve gerekli çabayı harcamaya başlarsınız.

Bir LinkedIn Hesabı Açarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Profesyonel bir profil resmi kullanın.
  • Gruplara dahil olun ve ilgilendiğiniz şirketleri takip edin.
  • Profilinizi tamamlamayı unutmayın. Profilinize, işverenlere çok sayıda  beceriye sahip çok yönlü bir birey olduğunuzu kanıtlamak için mümkün olduğunca fazla bilgi ekleyin.
  • LinkedIn’e, üniversiteye ilk başladığınız yıl üye olun. Böylece, dört yıllık lisans eğitiminiz boyunca ilerleme kaydedebilirsiniz.
  • Profilinizi tamamlar tamamlamaz güçlü bir ağ oluşturmaya başlayın.
  • Hesabınız üzerinden önemli bağlantılar kurmaya çalışın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz