Liseye geçiş sistemi için yapılan sınavlar LGS olarak bilinmektedir. Ortaokul 8. Sınıf öğrencilerinin başvuruda bulunabiliyorlar. Merkezi sınav sistemi ile sınavlar yapılabilmekte ve öğrenciler aldıkları puanlara göre lise tercihlerini yapabiliyorlar. Yeni sınav sistemi olarak getirilen LGS sayesinde, liseye yerleştirme iki türde yapılmaya başlamıştır. Bunlar, adrese dayalı yerleştirme ve sınavla öğrenci alan okullar şeklinde yerleştirme yapılabilmektedir.

LGS Başvuruları

LGS başvuruları için MEB bilgilendirme yayınlamaktadır. Başvurular, e-okul sistemi üzerinden otomatik yapılmaktadır. Öğrenci ve veliler e-okul sisteminde bulunan öğrenci bilgilerinin güncel olup olmadığını kontrol etmelidir. Tüm bilgiler güncellendikten sonra e-okul üzerinden sınav başvurusu yapılabilecektir. Sınav başvuruları, okul müdürlükleri tarafından onaylanarak başvuru tamamlanmış olacaktır.

LGS Başvuru Şartları

Liseye geçiş sistemi olarak bilinen ve ortaokuldan liseye geçişte okul tercihlerinin yapılmasını sağlayan sınava başvuru şartları şunlardır;

  • Ortaokul 8. Sınıfta örgün öğrenim görüyor olmak,
  • Örgün ortaöğretim kurumuna kayıtlı olmak,
  • Yurtdışında MEB’na bağlı okulların 8. Sınıfında öğrenim görüyor olmak,
  • Sınav başvuruları için MEB tarafından yayınlan başvuru kılavuzuna göre belirlenen tarihe kadar başvurular tamamlanır.

Adrese Dayalı Yerleştirme

Ortaokuldan, liseye geçişte isteyen öğrenciler sınava girmeden, ikametlerine en yakın okulları tercih ederek yerleştirme yapılabilecektir. LGS sınavına giren ancak sınavla öğrenci alan okulların istedikleri puanları alamayanlar, adrese dayalı kayıt sistemi sayesinde yerleştirme yapılmasını sağlayabileceklerdir. Okul yerleştirme işlemleri için öğrenciler 5 okul tercihinde bulunabilecektir.

Sınavla Öğrenci Alan Okullar

LGS sınav sonuçlarına göre öğrenci alan okullar, Fen lisesi, Anadolu Meslek lisesi, Sağlık Meslek Lisesi, Kız Meslek Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi gibi eğitim kurumlarıdır. Okullar kontenjan sayılarına ve tercihlere göre öğrenci alır. Puanla yerleştirme sisteminden, sınavdan yüksek puan alan öğrenciler faydalanabiliyor ve puanlarına göre lise tercihlerini yapabiliyorlar.

LGS Sınavı

Liseye geçiş sistemi için yapılan sınavlarda sorulacak olan soru sayısı ve soru dağılımı MEB tarafından belirlenerek tüm katılımcılara duyurulmaktadır.

LGS sınavında soru dağılımı şu şekildedir;

  • Türkçe 20
  • Matematik 20
  • Fen Bilimleri 20
  • T.C. İnkılap 10
  • Din Kültürü 10
  • İngilizce 10

Sınav iki oturum halinde yapılıyor ve 1. Oturumda öğrencilere 50 soru, 2. Oturumda ise 40 soru soruluyor. Sınav süresi de 1. Oturum için 75 dakika, 2. Oturum için 80 dakika olarak belirlenmiştir. Daha önceden sayısal sorular için verilen süre 60 dakika olarak belirlenmişti. 2019 yılında MEB 20 dakika ekleme yaparak 80 dakika olmasını sağlamıştır. LGS sınavında toplam 90 soru için 155 dakika verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz