Eğer Laptop performans arttırma ile ilgili tavsiyeler arıyorsanız, bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. Neden diye soracak olursanız, yıllarını yazılım sektörüne adayan beş arkadaşımız ile yaptığımız çalışmalarda, okul sayfam editör ofisinde yer alan bilgisayarlarda uyguladığımız teknikleri bugün bu yazıda öğreneceksiniz. Öncelikle bilgisayarınız daha doğrusu laptop cihazınızın performansı bariz bir şekilde düştüyse, periyodik bakımlar dışında performansını yukarıya çekecek bazı donanımsal değişikliklerde yapmalısınız. Cihazınızın performansını arttıracak bazı cache yani temizlik programları da vardır. Bunlara çok güvenmemek ile birlikte İnternet üzerinden detaylı araştırma yaparak en iyi bilgisayar temizleme programı arayışı içine girebilirsiniz.

Yazı İçeriği

Laptop Performans Arttırma

Her teknolojik üründe olduğu gibi yazılım sektöründe her yeni gün yeni güncellemeler güncel cihazların donanımlarına göre yapılmaktadır. Yani her yeni çıkan cihazlara göre program yapımcıları güncellemeler yaparlar. Eski cihazlar ise yeni güncellemeler ile birlikte donanımsal konuda zorlanmaya başlarlar. İşte bu denenle cihazınızın performansında önemli düşüşler yaşarsınız.

‘Ben bir cihaz alayım ömür boyu idare etsin’ diye bir kavram artık yok. Özellikle teknoloji pazarında alım gücü olmasa bile alımı yapılabilecek fiyatlar olduğu için, müşteri kitlesi daima yenilikçi kalmak istiyor. Bundan dolayı özellikle konumuzun başlığında belirttiğimiz Laptop cihazlar ile kullanım sürenizi bir süre daha arttırmak için donanımsal değişikliği mutlaka yapılmalıdır.

1- RAM ve SSD Değişikliği

Cihazınızın özelliği artık güncel programları kaldırmıyorsa, Ram takviyesi yapabilirsiniz. Örnek olarak 4 GB DDR4 bir Ram kullanıyorsanız, buna artı 4 ve ya sekiz GB Ram takviyesi yaparak programların daha stabil yani daha düzenli ve rahat çalışmasını sağlayabilirsiniz. Genelde güncel olmayan Laptop cihazlar maksimum 16 GB Ram desteklemektedir. Bütçenize göre seçim yapabilirsiniz.

SSD konusuna gelecek olursak, bilgisayarınızda yaşadığınız donma ve kasma problemlerini, oyun ya da program açılış ve tepki sürelerinin minimum seviyeye inmesini istiyorsanız, kesinlikle SSD kullanmanızı tavsiye ederiz. Öyle ki HDD takılı bir bilgisayarda normal şartlarda Laptop açılırken, Windows işletim sistemi ortalama 1,5 dakikada açılmaktadır. Oysa SSD üzerine kurulu bir Windows işletim sisteminin açılış süresi 15-20 sn arasındadır. Arada ki farkı anlamak aşağıda ki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

Gördüğünüz üzere SSD kurulu Windows işletim sistemi otuz saniyede açılırken, HDD üzerine kurulu Windows işletim sistemi yaklaşık 1,40 saniyede açıldı. Performansı bu kadar etkileyecek başka bir donanım sanırım yoktur. O yüzden biraz araştırma yaparak bu konuda güncelleme yapmanızı öneririz.

2- Laptop Temizleme Nasıl Yapılır?

Donanımsal değişikliği yaptıktan sonra cihazınızın periyodik temizliğini de yapmanız gerekiyor. Bilgisayarlar hava sirkülasyonuna muhtaç olan cihazlardır. Bir cep telefonunda fan ihtiyacı duyulmadığı için iç parçalar temizliğini korur. Oysa bilgisayarlar fan çalıştırmak zorundadırlar çünkü ana kartın gereğinden fazla ısınması bilgisayarınızın çalışmamasına neden olacaktır. Aşağıda yer alan videoyu izleyerek Laptop temizliği nasıl yapılır sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Yukarıda ki videoyu izlediyseniz, bilgisayarınızı ilk günkü haline getirmeniz mümkündür. Bu sayede bilgisayarınızın performansında bir takım artış olacaktır. Tüm bunlar dışında bilgisayarınıza soğutucu almanızı da tavsiye ederiz.

3- Temizlik Programları

Bu konuda ki ilk önerimiz bilgisayarınıza temiz bir format atmaktır. Temiz kurulum yapmanız, güncel Windows işletim sistemi kurmanız bilgisayarınızın hızını arttıracaktır. Ancak yedekleme yapmak konusunda problem yaşarım diyorsanız, o halde temizlik programları ile bilgisayarınızda yer alan kötü yazılımlardan, artık dosyalardan kurtulabilirsiniz. Bu yazımızda bilgisayar performansı arttırma adına yapabileceğiniz güncellemeler ve müdahalelerden bahsettik. Umarız bu bilgiler işinize yara. Keyifli günler.

1 Yorum

  1. Laptop performansı dediğimizde aklımıza 2 bilgi gelmeli arıza kaynaklı performans düşüklüğü mü yoksa şişme kaynaklı performans düşüklüğü mü ? Laptop kullanıcısı iseniz ve %TEMP% diye bir klasör bilmiyorsanız sizin pc bilginiz düşük seviyededir. programsız ve programlı olarak pc performansını arttırabilirsiniz. Programlar ile tek tık ile pc’yi stabilize eden programlar var full sürümlerini satın alarak güzel deneyim yaşayabilirsiniz bu programların en ünlüsü Advanced System Care programıdır. Birde programsız bu işi çözmek var bunun içinde gereksiz çalışan programları yer kaplayan ayrı duran dosyaları birleştirerek performans arttırabilirsiniz ama en önemlisi başta yazdığım %TEMP% klasörünün içerisine girip o dosya içindekileri yok etmek performans artırmada çok önemlidir. Tüm dosyalar log kayıtları artık dosyalar bu klasörde birikir bu klasör dolu olduğu sürece hızlı pc kullanma deneyimini yaşayamazsınız. Son olarak donanımsal sıkıntılardan dolayı hız sorunu yaşarsınız fanlar sürekli toz çeker ve bu tozlar soğutucu peteğe yapışıp soğuk havanın işlemciyi soğutmasına engel olur aşırı ısınan cihaz haliyle yavaşlar kasar veya reset atar arada 1 pc nin bakım ve temizliğini yapın bilmiyorsanız bir servise götürüp yaptırın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz