KYK kredisi nedir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından toplanan eğitim kredisi, programa kayıtlı öğrencilere finansal destek sağladığı için öğretim programı sırasında zorunlu hizmet yükümlülüğüne dahil olmayan bir kredidir. Öğrencilerin yüksek eğitim ve sosyal ve kültürel yaklaşımlarını hızlandırır. KYK Kredi borcu, eğitim döneminde öğrenciye verilen tutara ek olarak TÜİK tarafından belirlenen yerli üretici fiyat artışları eklenerek belirlenir ve öğrenci mevcut kredi borcunu KYK kredi sorgulama süreci ile öğrenebilir.

KYK kredisinden kimler yararlanabilir? 2020

KYK Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun kredi araştırma sürecinden sonra kredi almaya hak kazanacak olan öğrenciler, halihazırda bir ön lisans programını takip eden öğrenciler, şu anda bir lisans programına devam edenler ön lisans programını tamamlayan ve dikey geçiş sınavı ile okulunu tamamlamak üzere bir lisans programına geçiş yapanlar (öğrenci eğitim kredisi oryantasyon dersinde verilmez daha önce katılmadıkları bölümle ilgili zorunlu dersler verilecektir) ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencilerine verilir.

KYK kredisinden kimler yararlanamaz? 2020

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun KYK kredi sorgulama süreci sonucunda öğrenci kredisi tahsis edilemeyen öğrenciler, Dikey Geçiş Sınavı dışında daha önce bir yükseköğretim programından mezun olmuş öğrenciler ve Yüksek Lisans / Doktora yapanlar. Konaklama programına kaydolan öğrenciler, sağlıkla ilgili kaygılar dışındaki ilgili derece programlarından bir ara vermek için Daha önce Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan öğrenci kredisi veya burs alan kişiler. T.C. vatandaşı olmayanlar ve öğrenim süresi biten öğrenciler. Açık ve uzaktan öğrenciler. KYK tarafından talep edilen bilgilere göre, KYK kredi soruşturmasından sonra yanlış olduğu ortaya çıkan öğrenciler. Mevcut lisans programını birden fazla akademik yıl boyunca kesmiş olanlar yararlanamazlar.

KYK Kredi Başvurusu Nereye Yapılır? 2020

Kredi ve burs başvuruları KYK’nın resmi internet sitesinde yapılmaktadır. Öğrenci kredisi ve hibe başvurusu için başvuran öğrencilerden talep edilen ilave belge öncelikleri varsa, belgelendirilmedir. Geri kalan belgeler mevcut kamu kurumlarından temin edilmektedir. Ayrıca, öğrenci tarafından bildirilen bilgiler kamu kurum ve kuruluşları ile de sorgulanabilir.

Başvuru adımları aşağıdaki gibidir:

 • İlk olarak, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun resmi web sitesine girilmelidir.
 • Ardından, ülkedeki herhangi bir yüksek öğrenim programına giren veya 2020 akademik yılında orta sınıfta öğrenim gören öğrencilerin “Kredi talepleri için tıklayınız” sekmesine tıklayın.
 • Sitedeki bu sekmeyi tıkladıktan ve makaleyi okuduktan sonra, uygulamada dikkate alınması gereken öğelerin, uygulama koşullarını kabul ettiğini onaylamak için onay kutusuna tıklanmalıdır.
 • Öğrenci, bilginin güncellenmesi için “Uygulama ve güncelleme” sayfasını tıklamalıdır.
 • Açılan yeni sayfada, başvuran öğrencinin kimlik kodu doğru girilir ve işlemin onaylanması için görüntüdeki güvenlik kodu yazılır.
 • Bu adımda, KYK talep edecek olan öğrenciden mevcut eğitim hakkında bilgi istenmektedir.
 • Açılan yeni sekmede öğrencinin aile bilgileri istenir. Bu bilgi (ailede başka yükseköğretim bireyleri varsa, mevcut aile geliri vb.) KYK kredi soruşturmasına tabidir. Girilen bilgiler doğruysa, bilgiler Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından değerlendirilir.

Önemli not:

 • Öğrenci kesinlikle doğru bilgileri girmelidir.
 • Bu adımda, başvuranın ikamet bilgisi ve e-posta adresi istenmektedir.
 • Öğrenci, tüm bilgilerin doğru bir şekilde girilmesini sağladıktan sonra, sonunda bilgileri kaydet düğmesini tıklar. Bu süreçten sonra KYK kredi başvurusu tamamlanır. Öğrenci kredisi verilip verilmeyeceği, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun resmi sayfasında yayınlanır.

KYK Kredisi Ne Kadar? 2020

2020 yılı itibariyle KYK Kredilerine başvuran lisans öğrencileri ve iştirakçileri aylık 550 TL KYK Eğitim Kredisi almaktadır. Ayrıca, lisansüstü öğrencilerine 1000 TL, doktora öğrencilerine ise 1500 TL ödenmektedir. Öğrenci KYK kredi başvuru süreci bu tutarlara göre hesaplanır. KYK eğitim kredisinde kalan yıllar içindeki artış bu şekilde artmıştır. 2014-300 TL, 2015-330 TL, 2016-400 TL, 2017-425 TL 2018-470, 2019 yılında 500 TL olarak gerçekleşmiştir. Bu fiyat artışları, kredi alan öğrenciler için KYK kredi başvuru sürecinin sonucunu da etkiler.

KYK Kredi Ödemeleri Nasıl Yapılır? 2020

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenci kredisinin geri ödemesi okul bitiminden 2 yıl sonra yapılır. Öğrenci mevcut borcunu, KYK kredi başvuru sürecine uygun olarak resmi KYK web sitesi veya Ziraat bankası aracılığıyla yapabilir. KYK kredi başvurusunu takiben, Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından bir ödeme planı belirlenir. Bu ödeme planına göre borç ödenir. Ancak, bu borcun ödenmesi belirli nedenlerle ertelenebilir.

KYK kredi ödemeleri hangi bankada yapılıyor? 2020

Lisans, ö nlisans, yüksek lisans ve doktora çalışmaları için öğrenim kredisi alan kişiler, öğrenim sürelerinin bitiminden itibaren belirli bir süre sonra kredi ödemelerine başlamalıdır. KYK kredi incelemesinden sonra, belirlenen borç Ziraat bankası aracılığıyla ödenir. Son yıllarda geliştirilen teknolojilere uygun olarak, Ziraat Bankası’nın internet kanalı üzerinden de borç ödemeleri yapılabilmektedir.

KYK Kredi Sorgulaması Nasıl Yapılır? 2020

Kredi ve Yurtlar Kurumu, üniversite mezunlarına eğitim kredisi borçlarını ödemeleri için birçok yardım sunmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu ayrıca öğrencilere Kredi Yurtları Enstitüsü mezunlarının kredi borcu hakkında KYK kredi soruşturması yapmalarında yardımcı olur. Ne yapacaklarını ve ne yapmayacaklarını açıklar.

KYK Paraları Ne Zaman Yatar?

KYK Bursları T.C. Kimlik numaralarına göre belirlenen tarihler arasında öğrenci hesaplarına yatırılır. Aşağıdaki tablo, T.C. Kimlik numarasına bağlı olarak, KYK ödemesinin hesabınıza transfer edileceği tarih hakkında bilgileri göstermektedir.

T.C Kimlik numarasına göre KYK ödeme günleri;

 • Kimlik Numarası 0 ile bitenler, Ayın 6’sında
 • Kimlik Numarası 2 ile bitenler, Ayın 7’sinde
 • Kimlik Numarası 4 ile bitenler, Ayın 8’inde
 • Kimlik Numarası 6 ile bitenler, Ayın 9’unda
 • Kimlik Numarası 8 ile bitenler, ayın 10’unda tahsil edebilirler.

KYK paraları saat kaçta hesaba geçer?

KYK tarafından verilen bursların geçiş süresi aydan aya değişmekle birlikte, genel olarak yukarıdaki tabloya göre tarihlerde öğrenci hesaplarına para transferi yapılmaktadır. Bursların ödendiği zamanla bağlantılı net bir zaman vermek mümkün değildir, ancak geçmişte burs ücretlerinin genellikle 00.00 ile 03.00 arasında yatırıldığı söylenebilir.

KYK Kredi Borcu Ertelenir mi? 2020

KYK kredisi öğrencisi ile ilgili bir inceleme sonrasında tespit edilen öğrenci kredisi borcu sadece birkaç nedenden dolayı ileriye taşınabilir. Bu nedenler işsizlik ve askerliktir. Borcun devralınmasının bir başka nedeni de öğrencinin öğrenim bittikten sonra yüksek lisans ve doktora programına geçerek çalışmalarına devam etmesidir. Böylece bireyler KYK kredi sorgulamasına göre belirlenen kredi borcunu devralabilirler.

KYK Kredi Borcu Silinir mi? 2020

KYK kredi borcunun kaldırılması için iki şart vardır. Bu koşullardan birincisi, bireyin öğrenimi sırasında veya sonrasında iş göremez hale gelmesidir ve ikincisi, bireyin ölümüdür. Yasaya göre, bu sebepler haricinde öğrenci kredisinin borcunu silmenin başka bir yolu yoktur.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz