KPSS hazırlık, kamu personeli olarak iş hayatına atılmak isteyen kişilerin ilgilendiği konular arasında yer almaktadır. Sınav tarihi, KPSS çıkmış sorular, KPSS başvurusu ve KPSS kitapları ile ilgili pek çok kişi bilgi edinmeyi amaçlamaktadır. Hazırlık aşamasında ise; gerekli detayları öğrenerek bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

KPSS Hazırlık Aşamasında Neler Yapmak Gerekir?

Öncelikle iyi bir puan alabilmek için koordineli bir şekilde yürütülebilecek bir çalışma planı yapmak gerekmektedir. Bu kapsamda, günlük çalışma programı hazırlamak faydalı olacaktır. Kişilerin bu hazırlık aşamasında yaptıkları programa uymaları gerekir. Bunun için gerekli olan çalışma ortamı hazırlanmalı ve belirlenen saatlerde çalışmaya başlanmalıdır. KPSS hazırlık aşamasında dikkatin dağılmaması çok önemlidir. Bu süreçte çalışma saatlerini aksatmadan diğer günlük aktiviteler de yerine getirilebilir.

Çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerektiği gibi beslenme alışkanlıkları da oldukça önemlidir. Sabah kahvaltısının dengeli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu kapsamda C vitamini içerikli besinler, ceviz, potasyum değeri yüksek gıdalar tercih edilmelidir. Kamu Personeli Seçme Sınavı hazırlık aşaması için çalışılması gereken ders konuları için de yeterli kaynak bulunması önemlidir.

KPSS Hazırlık İçin Hangi Derslere Çalışmak Gerekir?

KPSS hazırlık kapsamında genel kültür / genel yetenek olarak iki aşamalı bir sınav sistemi bulunmaktadır. Genel kültür alanında Tarih, Coğrafya, Vatandaşlık derslerininyanı sıra güncel konular da yer almaktadır. Genel yetenek alanında ise; Türkçe ve Matematik dersleri bulunur. KPSS 2020 genel kültür soruları 60 adet olarak hazırlanmaktadır. Genel yetenek soruları ise Türkçeden 30 soru, matematikten 27 soru ve geometriden de 3 soru olmak üzere 60 soru olarak hazırlanır. Toplamda 120 adet soru bulunan KPSS kapsamında yüksek bir puan alabilmek için iki alanda da başarı sağlamak gerekmektedir.

KPSS hazırlık aşamasında Türkçeden 20 netin üzerinde bir derecelendirme için günlük ortalama 50 tane paragraf sorusu çözmek gerekir. Paragraf soruları, soruların anlaşılmasını kolaylaştıracağı için diğer alanlarda da kişilere okuma hızı kazandıracaktır. Bu sebeple de çalışma programının içerisinde yer verilmesi gerekmektedir. Matematikte ise, temel matematiğin iyi olması gerekir. Bunun için temel ders anlatımlı bir kaynak edinilebilir. Tarih, Coğrafya, Vatandaşlık dersleri içinse konu anlatımımı çalışıldıktan sonra mutlaka bitirilen konu ile ilgili çıkmış KPSS soruları çözülmelidir. Gündemi takip etmek ise; güncel konular alanı için önem arz eder.

KPSS lisans alan sınavı içinse; için daha detaylı bir çalışma yapmak gerekir. KPSS ne zaman ve KPSS sonuçları için resmi internet sayfası üzerinden detaylı bilgi alınabilmektedir.

Dilerseniz sitemizde bulunan KPSS 2020-Genel Kültür testini de çözebilirsiniz.

 

1 Yorum

  1. Sözel yada sayısal aslında bölümünüz çok önemli burada sayısalcıları bir adım önde görebiliriz. Sayısal tam yapıldığını düşünün Türkçe anlam bilgisi ve paragraf sorularından mutlaka yapılması gereken sorular vardır. Sonuçta konuştuğumuz dilde bilmeyecek değiliz. Tüm bunların yanı sıra bir çalışma programı yapmak durumundayız. Mesela ilk olarak konu anlatımı sonrasında değerlendirme konu testleri en sonunda konu testlerinin birlikte olduğu genel bir sınav bu sınavda başarılı olmadığınız konuları öncelikli olarak üstünden geçmeniz gerekecek ta ki o konuyu anlayana kadar. Çalışmanın yanı sıra uyku düzenine çok dikkat etmeliyiz ve belirli saatlerde kalkıp ders çalışma ve soru çözme etkinlikleri yapmalıyız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz