Geçirdiğimiz sıkıntılı pandemi sürecinde bildiğiniz gibi ÖSYM tarafından bütün sınavlar ve KPSS 2020 ertelendi. Bu zorlu süreçte işsiz kalanlar, iş bulması imkansız hale gelen insanlar ve yeni mezunlar artık KPSS’ye yönelmiş durumda. Daha önceden hazırlanmaya başlayan insanların aleyhine bir durum olarak gözükse de, henüz çalışmaya başlamamış insanlar için kalan 3 ay hiç de az bir zaman değil. Hiç çalışmamış biri olarak KPSS’ye nasıl hazırlanılır, KPSS Lisans nasıl çalışılır gibi sorulara yanıt bulamamışsanız bu yazıyı okumaya devam edin. Bu yazı Eylül ayına ertelenen genel yetenek ve genel kültür içerikli KPSS Lisans ile ilgili olacak. Ayrıca 3 ayda KPSS kazanmak imkansız mı, KPSS ders çalışma programı nasıl olmalı gibi aklınıza takılan sorulara da aradığınız tavsiyeleri bulacaksınız.

Yazı İçeriği

KPSS LİSANS KONULARI

KPSS Lisans konuları ile alakalı olarak ise; öncelikle sıfırdan başlıyorsanız veya ucundan kıyısından bu sınav ile ilgili birkaç şey biliyorsanız, bilgilerinizi tazelemek adına KPSS soru dağılımları hakkında birkaç bilgi verelim. Bu sınav Genel Kültür ve Genel Yetenek olmak üzere iki bölüme ayrılmaktadır. Genel Yetenekte 30 Matematik, 30 Türkçe sorusu bulunmaktadır. Genel Kültürde ise 18 Coğrafya, 25 Tarih, 6 güncel bilgi, 9 da vatandaşlık sorusu bulunmaktadır.

Bir üniversite mezunu olarak bu konuların hiçbirine yabancı değilsiniz, sadece unuttuğunuz bilgilerin üstünden geçeceksiniz. O nedenle hiç gözünüzde büyütmeden son 3 ayda full motivasyon ve enerjiyle çalışmanız gerekiyor. Her şeyden önce bu 120 sorunun KPSS konu dağılımlarını inceleyin ve vakit kazanmak açısından sıfırdan başlamak yerine eksik olduğunuz ve hatırlamadığınızı düşündüğünüz konuların isimlerini not alın.

VERİMLİ DERS ÇALIŞMAK

Bu aşamada artık çıkan sorulardan eksik olduğunuz konuları belirlediniz. Peki KPSS nasıl çalışılır? Şimdi edineceğiniz bir ajanda üzerinde KPSS çalışma programı yapmalısınız. Verimli ders çalışmak için düzenli uyku çekip, her gün belli saatlerde uyanmalı ve her gün o saatlerde kalkıp çalışmaya başlamalısınız. Koronavirüs döneminde sınava hazırlanmak ve uykuyu düzene sokmak genellikle evde olduğumuz için daha kolay olacaktır.

Sonrasında konu çalışmak için kaynaklar edinin. Eğer bir kaynak almak istemiyorsanız YouTube’ta ücretsiz bir şekilde konu çalışabileceğiniz kanallar mevcut. Sizin için en iyi ders çalışma yöntemini belirledikten sonra bir süre eksik konularınız üzerinde yoğunlaşın. Konularınız bittikçe edineceğiniz bir soru bankasından o konunun testini çözüp tekrar yeni bir konu çalışarak ilerleyin. Kendinize süre hedefleri koyun, örneğin her gün birkaç saat ayırarak 1 hafta içerisinde Vatandaşlık konularını bitirebilirsiniz. Sıkılmamak ve sonrasında çalıştığınız konuların daha kolay hatırlanabilir olması açısından bir gün içerisinde birkaç farklı derse çalışmaya özen gösterin.

Türkçe ve matematik temeliniz varsa hiç vakit kaybetmeden tarih, vatandaşlık ve coğrafya çalışmalısınız. 2 ay içerisinde çok rahat bir şekilde tüm Genel Kültür soruları halledilebilir. Eğer Türkçe ve matematikte iyi olduğunuzu düşünmüyorsanız, tüm bu programınıza uyarken aynı zamanda her gün birkaç matematik ve türkçe testi çözün. Kalan son 1 ay kesinlikle bütün konularınız bitmiş olmalı ve süre tutarak çıkmış sınavları veya KPSS denemeleri çözerek ilerlemelisiniz. Denemeler her konudan soru içerdiği için sınav sonrası eksik olduğunuz konuyu görüp, o konuya dönüp kısa bir tekrar yapmanızı sağlayacaktır. Tüm bunları verimli bir şekilde uygularsanız bu sınavı kazanıp atanmamanız için hiçbir sebep yok.

Sitemiz de bulunan KPSS 2020-Genel Kültür testi’ni çözerek başlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz