Evren bilinmez ancak içinde yaşadığımız bu devasal gezegenin başı büyük dertte! Her yeni güne korona virüs vaka sayısının artmasıyla uyanıyoruz. Teorisyenlere göre bunun biyolojik bir silah olduğu düşünülürken, bilim insanlarına göre de bu virüsün laboratuvarlardan çıktığına dair herhangi bir bulgu bulunmadığına dair görüşler bildiriliyor. Dünyaya hükmeden ya da sözü geçen devlet büyükleri bu virüsün acımasız bir düşman olduğunu ve savaşı kazanmak için belki de fazlasıyla bedel ödeyeceklerinin altını çizdiler. Bugün ülkenizi tehdit edecek bir unsur olduğunda o unsuru yok etmek için en az %50 şansınız var. Ancak gözle görülmeyen, temas halindeyken hissedilmeyen bir düşman! Kısaca küçüklüğümüzde izlediğimiz Casper Hayalet gibi! Peki bu zorlu dönemde nasıl psikolojimizi düzelteceğiz? Bunun hakkında biraz konuşalım.

Yazı İçeriği

Korona Virüsün Psikolojik Etkileri

Bu yazıyı okuyan öğrenci iseniz; Öncelikle bilmeniz gerekir ki insanlık tarihi boyunca yenemediği hiç bir salgın hastalık olmadı. Bugün ölüm oranı çok yüksek olan AİDS hastalığı dahi salgın virüslerin yayılmasını er ya da geç durdurdular ya da minimum seviyeye indirdiler. Biliyoruz ki bu salgını da er ya da geç yeneceğiz ve insanlık bir kez daha kendisiyle gurur duyacak. Bu salgın hastalıkların en sevdiği insan tipi, kendisine bakmayan, kişisel temizliğini yapmayan, beslenmesine dikkat etmeyen insanlar. Neden bu insanları seviyorlar biliyor musunuz? Çünkü güçsüz oldukları için! Güçsüz bir birey olmamak için evinizde beslenmenize dikkat etmeli, günlük sporunuzu evinizde yapmanızı sakın unutmayın.

Aile İçi Sorunlarda Psikolojik Danışmanlık

Bu yazıyı okuyan bir baba veya bir anne iseniz; Burada en önemli kişi sizlersiniz. Yaşamınız boyunca bir çok zorluğa göğüs gerip neleri başarmadınız ki? Çocuklarınızın ve eşinizin size çok ihtiyacı var. Aile için yardımlaşmaya özen gösterin. Eşiniz evde bir iş yapıyorsa, iş paylaşımı yapıp çocuklarınızla birlikte yapılan işi eğlenceye çevirin. Eğer bir baba iseniz, ev işlerini sadece eşinize yüklemek onu bu süreçte yıpratacaktır. Çocuklarınıza yönelik bu süreçte çok disiplinli kararlar vermemelisiniz. Ailenizi tehdit edecek olan her türlü unsura karşı aile bireylerini uyarmalısınız ancak onları üzmeden ve kırmadan!

Bu yazıyı okuyan bir yetişkin birey iseniz; Sizin yukarıda ki her iki paragrafta söylenenleri uygulamanız gerekiyor. Sizin için geleceğe umutsuz bakmak en büyük dezavantaj olacaktır. Her ne olursa olsun geleceğe umut dolu bakmanız gerekiyor. Psikoloji olarak kendisini en güçlü hisseden birey siz olmalısınız. Aile bireylerinizi telkin etmek için görevli olan yegane kişi sizlersiniz.

Sonuç,

Bu bir COVID-19 uyarısı: Biliyoruz ki kolay dönemlerden geçmiyoruz. Ancak bu sadece bizim için geçerli değil. Tüm insanlık bu illetten bir an önce kurtulmak için çaba sarf ediyor. Sizde çaba sarf etmek için Evde Kal çağrılarına ayak uydurmalı ve devlet tarafından iletilen önerilere çağrılara kulak vermeniz gerekiyor! Ancak bu sayede bu savaşı kazanan insanlık olacaktır!

1 Yorum

  1. Çok kötü bir durumda olduğumuz ortada belki virüsü yeneceğiz ve bu beladan sonsuza dek kurtulacağız ama hayatımızda açtığı psikolojik sorunların nasıl üstesinden geleceğiz bunu bilemiyoruz. Sorun bir değil 2 değil ekonomik sorunlar mı yoksa hastalık korkusu mu hepsi birbirinden beter. Bu hastalığın çocuklara bulaşmaması tek tesellimiz diyebiliriz. O kadar boş gereksiz dedikodu diyelim haberler geliyor ki yok maske taksanda bulaşır maske takmayana daha çok bulaşır yok efendim sigara içenler daha çabuk yakalanıyor yok sirke için vs uzatmaya gerek yok bir öksürse silah çekecek duruma geldik yüzümüze bilerek hapşıran biri olsa canımıza kastetti diyeceğiz bizim tamamen fabrika ayarına dönmemiz için en az 2 sene korona lafını duymadan sade bir şekilde yaşamamız lazım başka türlü olacağı yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz