Hayatınızda en çok korktuğunuz, ya da sizi en çok heyecanladıran durumlar nedir? Aslında aklınıza gelmeyen ama duyduğunuzda ‘kesinlikle bu’ diyeceğiniz bir konuya giriş yapıyoruz. Sunum yaparken beden dili karmaşıklığı en çok korktuğumuz olaylardan birisidir. Daha doğrusu belirli bir kitleye bir şeyler anlatmak, bilgi sahibi olduğunuz konuyu aktarabilmek, çok zordur. Bugün öz güveni tavan yapmış insanlardan tutunda yıllardır kamera karşısında milyonlarca insana kendini sevdiren sanatçısına kadar herkes, belirli bir kitleye hitap ederken heyecanlanır. Birde bu ilk deneyimi ise, gerçekten o heyecan çekilmez bir hal alabilir. İşte bu yazımızda Sunum yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, onlardan bahsedeceğiz.

Yazı İçeriği

Sunum yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Farkında mısınız bilmiyorum ama sizi biraz geçmişe götürerek aslında çocuk yaşlardan bu yana sürekli nasıl sunum yaptığınızı hatırlatmak istiyorum. İlkokuldan Üniversite yıllarına kadar, öğretmenlerimiz, müdürlerimiz bizden mutlaka 1 kez olsun diğer öğrenciler önünde şiir okumamızı, şarkı okumamızı ya da çalıştığımız bir projeyi, sınıf arkadaşlarımız önünde anlatmamızı istemiştir.

Aslında öğretmenlerimizin sadece kitaplarda bulunan konuları öğretmek dışında öz güvenimizi de arttırarak beden dilimizi de geliştirmemiz konusunda eğitiyorlar. Tabi ki çocuk yaşta insanın rezil olma ya da utanç durumuna düşme kaygısı çok zayıf olduğu için ileri ki yaşlarda yapacağınız konferanslar, eğitim seminerleri sizler için daha zor olacaktır.

Peki Sunum yaparken heyecanı nasıl yeneriz?

Öncelikle aklınızdan rezil olma ya da alay edilen duruma düşmeniz konusundaki düşünceleri çıkarmanız gerekiyor. Sunum yapacağınız alana gelen insanlar, sizden sizin fikirlerinizi ve sizin düşüncelerinizden yola çıkara bilgi sahibi olmaya geliyorlar. Eğer sizi bilgili olarak görmeseler, yaptığınız sunuma gelmezler öyle değil mi? Unutmayın ki, şiddetli heyecan kendinizi kontrol etmeniz konusunda sizi zorlar. Ve buda verimli bir sunum geçirme şansınızı azaltacaktır.

Sunum yaparken heyecanlanmamak için sentetik ilaçlardan da kesinlikle uzak durmanızı öneririz. Sahnede ruhsuz bir insanı izlemeyi kimse istemez. Öz güvenli halinizi sahneden dinleyiciye yansıttığınız andan itibaren, her şey sizin için çok kolay olacaktır.

Sunum Yaparken Kendini Tanıtma Örnekleri

Konferans ya da sunuma katılan katılımcıların ilk dikkat ettiği şey, dinleyeceği moderatörün ya da sunum yapacak kişiyi tanımak istemesidir. Bu nedenden dolayı sunum yapmaya başlamadan önce Adınızı soyadınızı, doğum yerinizi ve yaptığınız işi neden yaptığınızı aktararak sunuma giriş yapabilirsiniz. Eğer iyi bir giriş yapamaz ve dinleyiciyi kendinize çekemezseniz, verimli bir sunum gerçekleştiremezsiniz. Doğal olun ve farklı bir karaktere bürünmekten vazgeçin.

Konuşma esnasında beden dili çok önemlidir. Eğer elinizi ya da kollarınızı sürekli hareket ettirirseniz, konferansa katılım sağlayan insanların dikkatini dağıtırsınız. Bu yüzden çok aşırıya kaçmadan ve dikkat dağıtmadan hareketler edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz