Sokağa çıkma yasaklarının hafta sonlarına denk gelmesiyle birlikte çoğu insan evde becerilerini geliştirmek istiyor. Evini ofis olarak da kullanmak isteyen yeniliğe açık olan bireylerin yeni gözdesi ise yazılım! Şunu çok iyi biliyoruz ki geleceğe atılım yapmak için ilk bilmeniz gereken şüphesiz yazılım sektörü. Bu sektör ülkemizde yeni gelişmeye başlıyor ve ilerleyen yıllarda mutlaka iyi noktalara geleceğimizi düşünüyoruz. Bu yazıda kod bilgisi olmadan izleyerek nasıl Android uygulama yapabileceğinizden bahsedeceğiz. Bize bu konuda yardımcı olacak olan ise Kodular sitesidir. Kodular ile mobil uygulama yapma konusunda farklı dokümanlara ulaşabilirsiniz ancak bu yazıda daha çok bu site sayesinde ne gibi uygulamalar yaratabileceğinize değineceğiz.

Yazı İçeriği

Kodular Eğitimi Nasıl Alınır?

Öncelikle Kodular nedir ve Kodular eğitimi alma konusunda detaylara inelim. Bu İnternet sitesi bir mobil programlama atölyesi diyebiliriz. Tabi ki çok uç uygulamalar yapmanıza olanak sağlamayacak ancak, site içeriğinde ki hazır kodlar ile hayal ettiğiniz uygulamaları yaratabilirsiniz.  Eğer daha önce arama motoru üzerinden android mobil uygulama yapma konusu ile ilgili araştırma yaptıysanız bu siteye benzer bir çok siteye erişebilirsiniz. Ama, şunu bilmelisiniz ki Kodular bu konuda en kapsamlı sitedir!

Kodular.io sitesine üye olduktan sonra açılacak olan mobil uygulama geliştirme motoru sizleri için biraz karışık gelebilir. Bu konuda hiç dert etmenize gerek yok çünkü bu platformu öğrenebileceğiniz çok güzel kaynaklar var. Youtube platformuna girişi yapıp Kodular dersleri olarak aratma yaparsanız, çok kaliteli derslere ulaşabilirsiniz.

Bu platformda yer alan uygulama geliştirme motorunu yukarıda ki görselde de gördüğünüz üzere yapboz oyununa benzetebilirsiniz. Uygulama içeriğinde ne olması gerekiyorsa ilgili puzzle alıp motora süreklemeniz ve uyumlu diğer puzzle ile birleştirmeniz gerekiyor.

Kodular ile Hangi Uygulamalar Yapılır?

Mobile Application yani Mobil uygulamalar kategorisinde her yeni gün çok farklı uygulamaları tanıyor, öğreniyoruz. Açıkçası Kodular mobil uygulama geliştirme platformunda binlerce özellik modülü bulunmakta. Bu modüller arasında uygulama içeriğinizde olmasını istediğiniz özellikleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Kısaca değinmek isterseniz canlı tv izleme uygulaması yapma ve bunun dışında cafe restaurant işletmenize özel sipariş uygulaması dahi yaratabilirsiniz.

Tabi ki bu belirttiğimiz iki uygulama dışında aklınıza gelebilecek bir çok uygulamayı hizmete sunmanız mümkün. Bu platformun en güzel yanı ise, bu kadar profesyonel hizmet etmesine rağmen ücret talebinde bulunmamasıdır.  Eğer daha önce işletmeniz için mobil uygulama yaptırtmayı düşündünüz ve bu konu hakkında fiyat bilgisi almak istediğinizde yüksek bütçeleri duymuş olmalısınız. Bilmeniz gerekir ki yazılım sektöründe bu hizmeti veren çoğu developer bu işi bu site üzerinden öğrenmiştir. Sizde geleceğinize yatırım yapmak istiyorsanız, velisi olduğunuz çocuğunuzun bu sektörde ilerlemesini istiyorsanız, hayatınıza bu siteyi sokmanın zamanı çoktan geldi. Bir sonra ki konuda görüşmeyi unutmayalım. 🙂

3 YORUMLAR

  1. Yaklaşık 2 yıl önce istediğim bir APK için bir developer 1500 tl ödeyerek istediğim uygulamayı 1 günde bana yapmıştı. Onun için çok kolay ama biz yazılım bilmeyenler için çok zor bir durumdu. Uygulamayı Hindistanlı yazılımcılara daha uyguna yaptırabilirdim ama dolandırılma riski yüksek olduğu için o işe hiç girmedim ve Turkcell yazılım geliştirmeci si developer’a yaptırdım keşke bu yazılımı nasıl yapabileceğimi bilsem de kendim yapsaydım. Yazıda geçenleri okudum ve artık bir yerden başlamanın zamanı geldi sizin bu yazınız benim için milat olarak artık bir yazılım öğrenip ufakta olsa bir APK yapmaya çalışacağım .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz