Öğrencilerin Gözdesi Koç Üniversitesi

Koç Üniversitesi tarihi gelişimini ele aldık. Koç Üniversitesi ücreti ne kadar? Koç Üniversitesi’nde hangi bölümler var? Koç Üniversitesi en iyi bölümleri hangileri? Koç Üniversitesi yüksek puanlı bölümleri hangileri? Sizler için derledik.

Koç Üniversitesi artık eski sayılabilecek bir tarihte, 1993’te Kurulmuştur. Koç Üniversitesini bugün olduğu yere getiren en büyük özelliği mükemmelliyetçi çizgisinden hiçbir zaman şaşmıyor olması ve bir vakıf üniversitesi olarak hiçbir zaman amacı gütmemesidir. Bünyesinde daima en iyi eğitim kadrosunu barındıran Koç Üniversitesi, dünden bugüne tüm bilim ve sanat dallarındaki üstün öğrencilere ev sahipliği yapmıştır. Birçok üniversitedeki bilinen üniversite kulüplerinin dışında Koç Üniversitesi Ekopolitik, Yelken, Kuking, Krav Maga, Ku Francophones, Golf gibi alışılmışın dışında kulüpleri de bünyesinde barındırmaktadır.
Koç Üniversitesi ülkemizdeki en yüksek öğrenim harcına sahip iki üniversiteden biridir. 2015 yılı itibariyle Koç Üniversitesi’nde burssuz öğrenci olmanın yıllık ücreti 44.000 TL’dir.

Tıp Fakültesi ve Diğer Bölümler

Koç Üniversitesi’ndeki fakülteler arasındaki en yüksek ücretlerden birine sahip olan Tıp Fakültesi’nde okumanın bedeli ise yıllık 66.000 TL gibi yüksek bir ücrete tabiidir. Koç Üniversitesi  bu noktada her şeyin para olmadığını vurgulamak amacıyla mı yoksa gerçekten hak eden öğrencilerin okuması gerektiğini düşündüğünden midir bilemiyoruz, Tıp Fakültesi’ne burssuz öğrenci almamaktadır.

Bu yüzden Koç Üniversitesi’nin tıp fakültesi bölümü ciddi anlamda rağbet görmektedir. Yıllardan beri başarılı öğrencilerin gözdesi olarak kalmaya devam etmektedir.  Her yıl için 15 kişilik kontenjana sahip olan Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi bölümü yüksek taban puanına sahip olan bölümlerden biridir.

Koç Üniversitesi’nde Tıp Fakültesini  elektrik-elektronik mühendisliği  ve bilgisayar mühendisliği bölümleri takip ediyor. Tıpkı Koç Üniversitesinin Tıp Fakültesi gibi Koç’un bu bölümleri de ülkedeki en yüksek taban puanlarına sahip ve sadece en başarılı öğrencileri kabul ediyor. Fakat elekrik-elektronik bölümü ve bilgisayar mühendisliği bölümlerinin kontenjanları tıp fakültesinden bile daha düşük.

Dünya’nın en başarılı üniversiteleri yazımızı da gözden geçirebilir ve ilham alabilirsiniz. Koç Üniversitesi bir vakıf üniversitesi olduğu için paranızla okuyabileceğiniz bir üniversite fakat ne kadar paranız olursa olsun Koç Üniversitesi’ne layık değilseniz giremiyorsunuz. Çünkü Koç Üniversitesi Burssuz giriş yapmak istediğinizde bile YGS ve LYS sıralamalarınızın yine de başarı düzeyinin üstünde olmasını gerektiriyor. “Dersane” diye tabir edilen birçok vakıf üniversitesinin aksine burslu ve paralı okuyan öğrencilerin başarı düzeyi arasında çok fazla fark gözetilmiyor. İşte bu noktada Koç Üniversitesi farkını ortaya koyarak neden öğrencilerin gözdesi olmaya devam ettiği sorusuna yanıt veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here