Başlığa baktınız ve bu ne saçma bir konu diyerek içeri girdiniz. Evet, muhtemelen böyle yaptınız ancak bundan sonra belki de bu tarz konuları okuyarak genel kültür konuları hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan konumuza geçiş yapalım.

Klavyenin bazı tuşlarında neden çıkıntı var? Her üretenin, ilk üretenin bir bildiği vardır mantığından hareketle aynısını yaptığını tabii ki düşünebilirsiniz. Ama işin aslı öyle değil. Klavyedeki bu farklılık ilk etapta görme engelliler düşünülerek geliştirilmiş bir uygulamadır. Bu çıkıntılar hızlı yazmayı kolaylaştırdığı için daha sonraları yaygınlaşmış ve günümüzde artık uluslararası bir standart haline gelmiştir.

Klavyeyi on parmak verimli şekilde kullanmak için genellikle işaret parmaklarını v-z harfleri üzerinde bulunmalıdır. Bu çıkıntılar aynı telefonlarda ve televizyon kumandasındaki 5 rakamında olduğu gibidir. Etrafında hangi tuşların olduğunu uzun süre kullanımdan sonra ezberlerisiniz ve tuşlara bakmanız gerekmez. Çoğunluk tarafından daha rahat yazıldığı gerekçesiyle tercih edilen klavyenin tasarlanmasının amacı daha hızlı değil daha yavaş yazmaktır. Christopher Latham Sholes bugünkü ilk klavyeyi daktilo için 1873’te tasarladığında henüz makinelerin yazma mekanizması çok gelişmemişti.

O zamanlar 10 parmaktan ziyade ağaçkakan gibi iki parmak kullanarak bas çek yöntemiyle yazılıyordu. Bu nedenle de bir harf kalkmadan diğerine basılıp, daktilo kilitlenmemesi için en çok kullanılan harf çitleri, sağlı sollu dağıtılmıştı ve böylece Q klavye ile aheste aheste yazma dönemi de başlamış oldu. İlk klavye tasarımında 1 ve 0 rakamlarının olmadığını, bir yerine küçük bir ve sıfır yerine de büyük O harflerinin kullanıldığını da hatırlatalım. Bunun sebebi ise maliyetlerden kısmak ve biraz daha kompakt bir tasarıma sahip olmaktı.

Dipnot Christopher bilgisayarın bir ve sıfırdan oluşmasının yaratacağı ironiyi düşünseydi herhalde böyle bir tasarım yapmazdı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz