Kitap Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kitap okumanın dil gelişiminden etkili ve güzel iletişime, empati kurma yeteneğinden detaylı hafıza güçlendirmeye, düzenli uyku kalitesinden zeka gelişimine kadar birçok faydası olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ancak ülkemizde kitap okuma oranı maalesef çok düşük. Alınan verilere göre Türkiye’de kitap okuma oranı nüfusa oranla sadece 0.1’dir. Siz bu özel vahim oran içindeyseniz, bu ülkede ki diğer insanlardan çok özel ve çok farklısınız demektir. Peki Kitap almadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Yazı İçeriği

Kitap Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her kitap kendi içinde çok özel bilgilere sahiptir. Ancak her kitabında okunmaması gerektiğini bilmek gerekir. Kitaplar bizler için yol gösterici olabildiği kadar, subliminal yani bilinçaltını etkileyecek kötü düşüncelere de yer verilebilir. O yüzden bir kitap almadan önce dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır.

Öncelikle hangi türden kitap okumayı seviyorsanız o türün en çok satan kitaplarına göz atmayı seçenek olarak belirleyebilirsiniz. Kitaplar birazda ağızdan ağıza reklam yoluyla satılan ürünlerdir. Yani çevrenizde sevdiğiniz saydığınız insanların okuyup tavsiye ettikleri kitapları tercih etmeyi severiz. Peki ya çevrenizde hiç okunmamış bir kitabı nasıl keşfederiz?

Kitap Almadan Önce Dikkat

Hiç Okunmamış Kitapları Keşfetmek

Şimdi sizlere daha önce okumadığınız ancak istek ve arzunuza göre tercih yapabilmenize olanak sağlayan Kitap Alıntıları sitesinden bahsedeceğim. İşi gereği sıklıkla makale ve kitap okuyan birisi olarak fark edilmemiş ve daha önce hiçbir yakınım tarafından duymadığım kitapları nasıl bulurum diye araştırma yaparken bu siteyle karşılaştım. Sahipleri bu yazıyı görür görmez bilemem ancak kaliteli bulduğumuz siteleri buradan sizlerle paylaşmak gerektiğini düşünüyorum.

Bu platformda ki ilk izlenimlerim beni gerçekten çok şaşırttı çünkü, bir okur olarak kitap seçimlerinde çok önemli 2 soru vardır. Bunlardan ilki kitap konusu ne, ikincisi ise yazarı kimdir! İşte bu platformda bu iki önemli soru dışında daha pek çok bilgiye net olarak sahip olabileceksiniz. Bir kitap almadan önce bu platforma göz atmanızı tavsiye ederim. Daha önceden okumuş olduğunuz kitaplardan alıntıları da bulabileceğiniz bu siteyi ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz.

Kitap Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazımızda sizlere faydalı gördüğümüz siteyi ve kitap almadan önce dikkat edilmesi gereken hususları aktardık. Sizin de bu konu hakkında düşünceleriniz varsa, yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayınız. Bu arada bu yazı hoşunuza gittiyse, Hızlı Okuma Tekniği Nedir başlıklı konumuza göz atmanızı tavsiye ederiz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz