Bize bahşedilen bir yaşamı nasıl üst seviyede yaşayabileceğimize dair önemli anekdotlar ileteceğim. Tabi ki bu bilgiler sadece şahsıma ait olmayı Kişisel Gelişim Kursları veren önemli kişilerinde düşüncelerine yer vereceğim. Kişisel gelişim aslında yaşamınızda bedeninize ruhunuza katabileceğiniz en büyük gelişim diyebilirim. Tabi ki insan vücudu sağlıklı olmalı ve vücut gelişimine de önem göstermeli ancak bilinmeli ki, yaşam çizginizi olumlu ya da olumsuz alana yönlendirecek olan düşünceleriniz, daha doğrusu düşüncelerinize vermiş olduğunuz gelişimdir. Bu yazımızda sizlere kişisel gelişim nasıl yapılır sorusuna detaylı olarak cevap vereceğiz. Bunun dışında yine kendinizi geliştirmeniz açısından ne gibi yöntemlere başvurmanız gerektiğine dairde tavsiyelerde bulunacağım.

Kişisel Gelişimin Temeli Merak!

Şimdi yukarıda ki başlığa Kişisel gelişimin temeli kitap okumaktır deseydim, muhtemelen çoğu insan bu paragrafı okumadan bir diğer paragrafa göz atmaya başlayacaktır. Evet kitap okumak çok önemli kişisel gelişimin temeli ancak her kitap her insanı maalesef geliştirmez. Aslına baklırsa kişisel gelişim dediğimiz olay her konuda bilgisi olan değilde her konuya mantıklı yaklaşım ile yaklaşıp yorum katabilen, ilgili konu ile ilgili daha önce ki tecrübelerini aktarabilen ve bu konuda detaylı bilgiye sahip olabilmektir.

Bilinmeli ki hayatta her konuda fikri olan bilgisi olmayan insanlar vardır. Bakın toplumumuzda bu tarz insanlara kişisel gelişimini tamamlamış insanlar olarak lanse ediliyor ancak bu doğru değil. Fikir alışverişi tabi ki çok önemli bir unsur ancak gerçekten bilgi sahibi olan insanlar kişisel gelişimlerini üst seviyeye çıkartıyor. Bilgi edinebilmek için ise merak gerçekten çok önemli. Bu arada merak derken öyle gereksiz konuları merak etmekten bahsetmiyoruz.

Örneğin Dünya gelişmelerini takip edin ve ”Bugün dünya gündeminde neler olmuş” diye kendinize mutlaka sorup araştırmasını yapın. Yine merak uyandıran tüm önemli haberleri araştırın. İlgi duyduğunuz alanlarda araştırmalara yaparak yeni bilgiler öğrenerek aslında kişisel gelişiminize fazlasıyla katkıda bulunursunuz.

Sadece Kitap Okuma!

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte demeyeceğim çünkü okumak hayatımıza televizyon girdiği andan itibaren dijital ortama taşınmıştı. Yani sadece kitap okuyarak kendinizi geliştirmek dışında İnternet ortamından da güzel makaleler okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Kendini geliştirmek için sadece kitap okumanın yeterli olduğunu söyleyenler oluyor. Aslında insanlık bu düşünceden bir an önce vazgeçmeli. Sadece kitap okuyarak değil, insanlar gördüklerine inanarak, deneyimleyerek kendilerini geliştirirler. X bir modülün bir uzay kapsülüne bağlandığında saatte ki hızı 10 bin kilometreye çıkıyorsa bunu tabi ki okuyarak öğrenebilirsiniz. Ancak tarihi bir müzeyi gezerek ve görerek öğrenmeniz çok daha kalıcı olacaktır.

Sadece kitap okumak yerine videolar izlemeyi, kendisini geliştirmiş ve iş hayatında çok başarılı olmuş insanların hayat hikayelerini mutlaka dinleyin veya okuyun. Mutlaka sizlere ilham verecek alanlara zamanınızı ayırın. Göreceksiniz kendinizi geliştirmeye başladığınızda sadece siz değil, çevrenizde ki insanlarda sizde ki bu değişimi fark edecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz