Bize bahşedilen bir yaşamı nasıl üst seviyede yaşayabileceğimize dair önemli anekdotlar ileteceğim. Tabi ki bu bilgiler sadece şahsıma ait olmayı Kişisel Gelişim Kursları veren önemli kişilerinde düşüncelerine yer vereceğim. Kişisel gelişim aslında yaşamınızda bedeninize ruhunuza katabileceğiniz en büyük gelişim diyebilirim. Tabi ki insan vücudu sağlıklı olmalı ve vücut gelişimine de önem göstermeli ancak bilinmeli ki, yaşam çizginizi olumlu ya da olumsuz alana yönlendirecek olan düşünceleriniz, daha doğrusu düşüncelerinize vermiş olduğunuz gelişimdir. Bu yazımızda sizlere kişisel gelişim nasıl yapılır sorusuna detaylı olarak cevap vereceğiz. Bunun dışında yine kendinizi geliştirmeniz açısından ne gibi yöntemlere başvurmanız gerektiğine dairde tavsiyelerde bulunacağım.

Yazı İçeriği

Kişisel Gelişimin Temeli Merak!

Şimdi yukarıda ki başlığa Kişisel gelişimin temeli kitap okumaktır deseydim, muhtemelen çoğu insan bu paragrafı okumadan bir diğer paragrafa göz atmaya başlayacaktır. Evet kitap okumak çok önemli kişisel gelişimin temeli ancak her kitap her insanı maalesef geliştirmez. Aslına baklırsa kişisel gelişim dediğimiz olay her konuda bilgisi olan değilde her konuya mantıklı yaklaşım ile yaklaşıp yorum katabilen, ilgili konu ile ilgili daha önce ki tecrübelerini aktarabilen ve bu konuda detaylı bilgiye sahip olabilmektir.

Bilinmeli ki hayatta her konuda fikri olan bilgisi olmayan insanlar vardır. Bakın toplumumuzda bu tarz insanlara kişisel gelişimini tamamlamış insanlar olarak lanse ediliyor ancak bu doğru değil. Fikir alışverişi tabi ki çok önemli bir unsur ancak gerçekten bilgi sahibi olan insanlar kişisel gelişimlerini üst seviyeye çıkartıyor. Bilgi edinebilmek için ise merak gerçekten çok önemli. Bu arada merak derken öyle gereksiz konuları merak etmekten bahsetmiyoruz.

Örneğin Dünya gelişmelerini takip edin ve ”Bugün dünya gündeminde neler olmuş” diye kendinize mutlaka sorup araştırmasını yapın. Yine merak uyandıran tüm önemli haberleri araştırın. İlgi duyduğunuz alanlarda araştırmalara yaparak yeni bilgiler öğrenerek aslında kişisel gelişiminize fazlasıyla katkıda bulunursunuz.

Sadece Kitap Okuma!

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte demeyeceğim çünkü okumak hayatımıza televizyon girdiği andan itibaren dijital ortama taşınmıştı. Yani sadece kitap okuyarak kendinizi geliştirmek dışında İnternet ortamından da güzel makaleler okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Kendini geliştirmek için sadece kitap okumanın yeterli olduğunu söyleyenler oluyor. Aslında insanlık bu düşünceden bir an önce vazgeçmeli. Sadece kitap okuyarak değil, insanlar gördüklerine inanarak, deneyimleyerek kendilerini geliştirirler. X bir modülün bir uzay kapsülüne bağlandığında saatte ki hızı 10 bin kilometreye çıkıyorsa bunu tabi ki okuyarak öğrenebilirsiniz. Ancak tarihi bir müzeyi gezerek ve görerek öğrenmeniz çok daha kalıcı olacaktır.

Sadece kitap okumak yerine videolar izlemeyi, kendisini geliştirmiş ve iş hayatında çok başarılı olmuş insanların hayat hikayelerini mutlaka dinleyin veya okuyun. Mutlaka sizlere ilham verecek alanlara zamanınızı ayırın. Göreceksiniz kendinizi geliştirmeye başladığınızda sadece siz değil, çevrenizde ki insanlarda sizde ki bu değişimi fark edecektir.

9 YORUMLAR

  1. Kişisel gelişim önemli arkadaşlar ama en önemlisi dil öğrenmek. Kendinizi kişisel anlamda geliştirmek için daha iyi bir neden yok. Çünkü bu neden size hem iş hayatında hem kapılar açıyor hemde girdiğiniz işte makam ve maaş olarak yükselmenizi sağlıyor. Ben şahsen daylight ve efu eğitim setlerine başladım. Youtube’de var. Birde doulingo plus aldım. Günde sosyal medyadan ayrılacak 15 dakika ile dil öğrenin diye uyarı veriyor doulingo. Aslında çok doğru söylüyor disiplinli olunca fark ediyor dil öğrenmek. Devamlılık olmazsa unutulup gidiyor zaten maalesef. Bunun dışında udemy ücretsiz kurslar var çok güzel, takip etmenizi öneririm kişisel gelişiminiz için.

  2. Kişisel gelişim kitaplarına üniversite zamanında çok sarmıştım ve gerçekten çok faydası olmuştu, kitap okumak insana her zaman katkı sağlar 🙂

  3. Kişisel gelişim terimi hayatımıza girdiğinden bu yana bir çok sektör belirdi. İşte yaşam koçları motivasyon konuşmacıları gibi. İşte ben buna kızıyorum kardeşim kişisel olarak kendinizi geliştirin. Kişisel gelişim sadece motivasyon videolarını yapan kişiyi izlemeyle olmaz ki bir programlama dili öğren veya bir ebruli sanatı ile ilgilen ne bileyim çömlek yap. Kişisel gelişimin sınırı yoktur. Hayal edin yeteneklerinize göre kendinizi geliştirin ve ne olursa olsun hayatınızda bakış açınız hep pozitif olsun.

  4. Kişisel gelişim aslında bir çoğumuz için çok önemli ancak gerekli önemi vermediğimizden bir çok noktada eksiklilerimiz oluyor

  5. İnsan Teknoloji gerçeğini göz ardı etmeden hayatını yaşamaya devam ediyor. Kişisel gelişim faktörü hayatın her alanında karşımızda ama öyle bir sektör haline geldi ki artık her çakram var diyen kişisel gelişim uzmanı yada yaşam koçuyum diye bir yerlerden fırlıyor yada zembille kafamıza düşüyor. Kişisel gelişim bebekliden başlayıp mezara kadar süregelen bir durumdur. Bu nedenle sadece kitap okumak değil hayatı iyi analiz edip getirisini önceden görmektir.

  6. Şu an çocuklarıma ve genç nesile hep aynı öğütü veriyorum, kişisel gelişimlerine çok dikkat etmeliler artık gelecek kendini geliştirenler için rahat geçecek, kendini geliştirmeyenler için çok zor olacak

  7. Kişisel gelişim insanlar için gerçekten çok önemli, insanlar bazen bunun farkında olmuyorlar ama, başarılı olan insanlar genelde kişisel olarak kendini geliştirmiş insanlardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz