Daha önce hiç kişisel gelişim sahibi olup gelişiminizi devam ettirdiniz mi? Davulun sesi uzaktan hoş gelir diye bir atasözümüz var. Aslında bu atasözüyle bağdaşan bir konuyu açmak istiyorum. Toplumumuzda ”bilmiyorum” kelimesini, kelime haznesinden silen belki de milyonlarca insan var. En basiti bu yazıyı okuduktan sonra dışarıda birden fazla kişiye gereksiz bir adres sorun ve cevapları iyi dinleyin. Çoğunluğu bilgi sahibi olmasa bile fikir sahibi olduğunu göreceksiniz. Kişisel gelişimde de bilgisi olmadan fikir sahibi olanlara maalesef yer yok diyebiliriz. Öncelikle kişisel gelişim istiyorsanız hayatınıza biliyorum kelimesini tekrar sokup gelişime başlamalısınız. Çevrenizde kendini geliştirmiş insanların ortak bir yanı var. İşte o ortak yanları belirli bir konu hakkında bilgi sahibi değillerse, bunu asla kompleks haline getirmiyorlar. O halde ilk kuralımız;

Kompleksli Tavırlarınızdan Arının

Kişisel Gelişim Programlarına Katılmak gibi bir niyetiniz varsa, size muhtemel ilk öğretecekleri, kompleks edindiğiniz düşüncelerden kurtarmak olacaktır. Çünkü kompleksli olmak başaramamanın vermiş olduğu, öz güvenin olması gereken yerde olmadığını gösterir. Eğer bu söylediklerimizi yani hayatınızdan kompleksli düşünceyi çıkarıp, bilmiyorum kelimesini hayatınıza soktuğunuz andan itibaren kişisel olarak gelişmiş bir bireye dönüşebilirsiniz. Tabi ki bu henüz yolun çok başı! Sırada ne mi var? Gelsin o zaman!

Meraklı ve Bilgiye Aç Olmalısınız

Daha önce arkadaşlarınızla birlikte otururken, oturanlar içinde zeki ve bilgili insanlara tanıklık ettiniz mi? Konuşmalarıyla, düşünceleriyle, paylaşımlarıyla o masada oturan insanların saygısını kazanır. İşte, kişisel gelişimde aslında saygı kazanmanız için en önemli araçtır. İlginizi çeken tek bir konuda değil de, bir çok konuda azar azar bilgi sahibi olmaya çalışın. Bu, siyaset, özgürlük, spor, uzay gibi tüm insanlığı ilgilendiren ya da çevrenizde ki insanlarla tartışabileceğiniz konular olmalı.

Size kişisel gelişimine önem veren bir birey olarak, sürekli kişisel gelişim videoları izlemenizi ve kişisel gelişim kitabı okumanızı öneririm. Tabi ki her insanın önerdiği kitabı okumayın. İnternet üzerinden detaylı araştırma yaparsanız, ufkunuzu açacak kitaplara erişebilir, yine video deposu olan Youtube üzerinden gelişim videolarına bakabilirsiniz. Son zamanlarda izlemekten keyif aldığım Hale Caneoğlu’nun Sen değiş, Dünya Değişsin başlıklı videosunu izleyerek başlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here