Evde miskin miskin oturup korona haberlerine bakarak can sıkmak yok. Mecbur kalmadıkça evden çıkmıyoruz. Kendimizi ve sevdiklerimizi koruyoruz. Hepimiz için değişim ve gelişim zamanı. Evde oturarak gelişip değişebilir miyiz demeyin. İşte bunlar için 7 harika yöntem.

Yazı İçeriği

1- Öncelikle Harekete Geçin

Öğrenmenin ve gelişmenin en iyi yolu harekete geçmektir. Yapmak istediğiniz ama sürekli ertelediğiniz şeyler neler? Bunu bulun, sonra harekete geçin. Beklemek size hiç birşey katmaz. Oysa harekete geçmeniz, gelişmemiz ve kendinizi geliştirmeniz için anında sonuçlar verir.

2- Erken Kalkın

Güne erken başlayın. Başlarda zorlanabilirsiniz ama inanın sonradan buna değeceğini anlayacaksınız. Biliyorsunuz yapılan pek çok araştırmaya göre erken kalkmak hem yaşam kalitenizi hem de üretkenliği arttırıyor. Gün uzayacak, canınız sıkılacak filan diye sakın düşünmeyin. Zaman o kadar hızlı ki. Hele ki kaliteli geçtiği zaman bir gün bile inanın çok az gelecek.

3. Kişisel Gelişim Makaleleri

Geliştirmek istediğiniz yönünüz da alakalı, her gün en az bir tane kişisel gelişim makalesi okuyun. Mesela sizi zorlayan kişilerle nasıl baş edebilirsiniz? Tamam, hep duyuyoruz. Negatif insanları, sizi mutsuz eden insanları, hayatınızda tutmayın diyorlar ama bazen o insanı hayatınızdan çıkaramıyoruz. Mesela okulunuzda ki öğretmeniz! İş yerinizdeki patronunuz, müdürünüz ya da çok yakın bir akrabanız. Onları nasıl hayatınızdan çıkaracaksınız ki? En iyisi onlarla baş etmenin yollarını öğrenin. Bu sayede hayatınız boyunca kimse sizin canınız sıkamaz.

4. Yeni Bir Dil öğrenin

Bir dil, bir insan, iki de iki insan. Belki çok klişe ama bence bir o kadar da doğru bir laf. Yeni bir dil zihninizde yeni bir pencere açar. Vizyon katar ve öz güveninizi arttırır. Bu iş için evden çıkmanıza da gerek yok. Bir sürü dil uygulamalarını evinizden, bilgisayarınızdan, telefonunuzdan yapabilirsiniz, uygulayabilirsiniz.

5. Hobi Edinin

Kendinizi geliştirmenin bence en eğlenceli yolu hobi edinmek. Mesela mutfağa meraklıysanız bu aralar acayip trend olan ekşi mayalı ekmek yapmayı öğrenebilirsiniz. Yada bilgisayarda kurgu yapmayı, tasarım programları ile uğraşmayı veya bir müzik aleti çalmayı, size hangisi uyarsa, neye ilginiz varsa mutlaka ona yönelin ve onu öğrenin. Bunun için YouTube’daki videolar bile yeterli olacaktır. Ayrıca hobi edinmenizde size motive edecek, bir önerim daha var. Sizinle birlikte aynı hobiye merak salan bir arkadaşınıza meydan okuyun! Yani hedefler koyun, bunu oyuna çevirin. Hobi kısmı zaten eğlenceliydi. Şimdi daha da eğlenceli olacak.

6. Kendinizi Hackleyin

Yani kendinizi geliştirmek ve iyileştirmek için kötü alışkanlıklarınız her neyse onu veya onları bırakın. Sigara içiyorsanız, lütfen bırakın. Tırnaklarınızı yiyorsanız bundan vazgeçin. Sağlıksız besleniyorsanız bundan vazgeçin. Yani sizden çalan, size zarar veren her neyse onlardan vazgeçin. Kendinize hem iyileştirip hem geçiştirin.

7. 40 Kuralı

Erken kalkmak, kitap okumak, sigarayı bırakmak hobi edinmek. Yani hangileri ise onları başarmak. Onları bırakmak veya alışkanlık haline getirmek için 40 gün kuralını uygulayın. 40 günün sonunda göreceksiniz ki bunlar artık sizin rutininiz haline gelmiş ve artık hiç zorlanmıyorsunuz. Bir de bakmışsınız ki ne kadar değiştirirsiniz, hatta dışarıya çıktığınızda kimsesiz tanıyamayacak. Şaka bir yana lütfen kendinize değer verin. Bilginin gücüne inanın ve bu doğrultuda kendinizi iyileştirip geliştirin.

Bugünlük bana müsaade. Her günümüz bir öncekinden güzel olsun. Kendinize iyi bakın. Hoşçakalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz