Karnımız Neden Guruldar? Uzun süre aç kaldığımızda midemi̇zden garip sesler gelmeye başlar. Özellikle kalabalık ve sessiz bir ortamdaysak karnımızdan gelen tuhaf sesler nedeniyle şöyle bir hareketlenir ve yanlış anlamaların önüne geçmek için o bilindik cümleyi veririz. Karnımdan geliyor.

Peki karnımızda ki bu gürültünün sebebi nedir? Cevabını dinlemeden önce küçük bir hatırlatma! Bu konuda ki düşüncelerinizi yorumlara bırakmayı unutmayın. Mide kaslı bir yapıya sahiptir. Ağızdan giren yiyecek ve içecekler bu kaslar sayesinde aşağıya yani mideye doğru itilir. Katı ve sıvı gıdaların mideye olan yolculuğu boyunca kasılmalar gerçekleşir. Yiyecekler midemiz de artık katı ve sıvı olmaktan çıkmış, çamur gibi vıcık vıcık bir karışım halini almıştır. Bu karışımın oluşum aşamasına işte o rahatsız edici guruldamalar eşlik eder. Yiyecekler midede öğütülmek için küçük parçacıklara bölünürken, ortama hava ve gaz çıkışı gerçekleşir. Hava ve gazlar çıkarken de o malum sesi de beraberinde çıkarırlar. Eğer mideniz tamamen boşsa guruldama sesi daha güçlü duyulacaktır.

Guruldama Neyin Belirtisi?

Karnımız Neden Guruldar sorusunun şanslı cevaplarından biri de mide ve bağırsak aranızda bir miktar yiyecek varsa şanslısınız demektir. Sesi fazla kimse duymayacak. Midenizden gümbür gümbür sesler gelmeye başladıysa hemen mola verip bir şeyler atıştırın. Böylece insanlara karnından geliyor açıklaması yapmak zorunda kalmazsınız. Bu arada diğer sağlık konuları hakkında bilgi almak isterseniz, sağlık kategorisi bölümüne göz atabilirsiniz.

Karnımız Neden Guruldar?

Meraklısına küçük bir not! Mersin de yaşayan genç bir kadın, üç yıldır hiç susmayan mide guruldaması nedeniyle 20 doktor gezmiş. Ancak derdine çare bulamamıştır. Yapılan araştırmalar sonucu Türkiye de sürekli midesi guruldayan üç kişi tespit edilmiştir. Bu arada eğer karın ağrınız varsa mutlaka bu konuya göz atınız. Yeni yazıları kaçırmamak için sitemizi takip etmeyi unutmayın.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz