Kanıksamak, Türk Dil Kurumu sözlüğünde iki farklı anlama gelmektedir. Bu anlamlardan ilki alışmak, çok tekrarlama nedeniyle etkilenmez olmaktır. Bir diğer anlamı ise bıkkınlık getirmek olarak belirlenmiştir. Kanıksama kelimesinin kökeni Arapçadır. Sözcüğün kökünün Süryaniceye uzandığı ve kanık köküne dayandığı bilinmektedir.

Kanıksamak, özellikle lise ve üniversite sınav sorularında sıkça karşımıza çıkmaktadır. Kelimenin kabullenmiş görünmek, olayların devamlı tekrar etmesi nedeniyle eski etkisini yitirmesi, alışmak, istemeden de olsa kabullenmek, aldırmamak gibi anlamları bulunmaktadır.

Kanıksama içeren cümlelerde şaşırma, heyecanlanma gibi hislerin bulunmaması gerekmektedir. Çünkü sıradanlaşmış, kabullenilmiş hisler ve durumlar için kullanılmaktadır. “Kuru ekmek yediği için üzülmüyor, bu durumu kanıksamış.” cümlesi doğru bir kullanımdır. Çünkü burada artık bir kabullenmek söz konusudur.

Yazı İçeriği

Yadsımak Nedir?

Yadsımak kelimesi, inkar etmek ile aynı anlamda kullanılmaktadır. Türk Dil Kurumu yadsımak kelimesi için 3 farklı anlam öngörmüştür. Bu anlamların tamamı yaptığı bir şeyi veya söylediği bir sözü inkar etmek, yaptığını saklamak, yok saymak ile aynı doğrultudadır. Yadsımak kelimesi Türkçe kökenli bir kelimedir. Kelimenin kökü “yad” kelimesinden gelmektedir. Yad kelimesi ise yabancı anlamında kullanılmaktadır. Kelimenin kökü ve kökün anlamı düşünüldüğünde yadsımak kelimesinin anlamı rahatlıkta anlaşılmaktadır. Kişinin inkar etmesi, duruşunu değiştirmesi yadsımak olarak ifade edilmektedir.

“İnsanların seninle görüşmesine ben engel olmuşum, öyle mi?” cümlesinde yadsıma söz konusudur. Çünkü burada yapılan bir şeyin inkarı olabilecek bir tepki bulunmaktadır.

Azımsamak Nedir?

Azımsamak kelimesi, özellikle sınavlara hazırlık döneminde bilinmesi gereken kelimelerden bir diğeridir. Yapılan sınavlarda kanıksama kelimesi kadar sık karşılaşılabilmektedir. Azımsama kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu tarafından bir şeyin umulduğundan az olduğu yargısına varmak ve az görmek şeklinde belirlenmiştir. Yani azımsamak kelimesiyle ifade edilen yeterli bulmamaktır. Azımsama cümleleri genellikle küçümseme cümleleri ile karıştırılmaktadır. Bununla birlikte azımsama cümlelerinde yeterli bulmama ifade edilmek istenirken küçümseme cümlelerinde kibir içeren bir küçük görme bulunmaktadır. “Sen kim, Tıp okumak kim?” cümlesinde kişiye karşı yapılan bir küçümseme söz konusudur. “Bu kadar çalışarak mı Tıp kazanacaksın?” cümlesinde ise kişinin çalışması azımsanmakta, Tıp kazanmak için yeterli görülmemektedir. Bu nedenle azımsama cümlesidir.

2 YORUMLAR

  1. lise dönemlerimizde ki psikopat sorularda sürekli karşılaştığımız kelimelerdir. Görünce bütün psikolojim bozuldu desem yalan olmaz edebiyat derslerinde hocamız sınava fazla kalmadı dersi boş verin soru çözün diye ders işlemezdi ama o eski dönemlerin kıymetini bilemedik ve o zamanlar güldüğümüz bu derslerini aslında hayatımızın kırılım anına vesile olacağını düşünmemiz lazımdı belkide hepiniz polis doktor hakim savcı olabilirdik aslında adam olmak yeterli.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz