Kamu İhale Hukuku Kitapları

Kamu ihale hukuku konusunda kişilerin bilmek isteyeceği çeşitli konular olurken kamu kurum ve kuruluşları için kamu hizmetine yönelik olarak gereksinim duyulan mal ve hizmet alımları ve yapım işleri için açılan ihalelerin Kamu İhale Kanunu hükümlerine uygun olarak planlanması yasal bir zorunluluktur.

İhaleye katılma isteğinde olan kişilerin kamu kurumları tarafından açılan ihalelere teklif vermek sureti ile katılması söz konusu olur. 4735 sayılı Kamu İhaleleri Sözleşmeleri Kanunu hükümleri ihale isteklisi ile idare arasında edimin ifası için imzalanacak sözleşmeler konusunda düzenleyici niteliktedir.

Kamu ihale hukuku kitapları bu konularda merak edilenlere açıklık getirebilmeleri açısından kişilerin yararlandıkları kaynaklardır. İhale mevzuatının iyi kavranması gerekirken Kamu İhaleleri Kanunu oldukça karmaşık yasal düzenlemeleri ihtiva eder. Kamu ihaleleri sözleşmeleri kanunu da bu kapsamda aynı derecede karmaşıktır. Bundan dolayı da çeşitli kaynaklar vasıtası ile bilgi edinilmesi gerekli olabilmektedir.

Kamu İhale Hukuku Kitapları Nelerdir?

Kamu ihaleleri oldukça karmaşık süreçleri içeren uygulamalar olurken ihale kararları idari işlemlerdir. İdari işlem olmaları nedeni ile de bazı durumlarda itiraz süreçleri kurum açısından açıktır. Aynı zamanda idari yargı yolu da bu tür ihaleler açısından açıktır. Uygulayıcılar ve yükleniciler açısından ortaya çıkabilecek sorunların çözümlenmesinde kişilerin başvuru yapabilecekleri kaynaklar çeşitli yayınevleri tarafından basılmaktadır. Kamu ihale hukuku kitapları nelerdir? Bu konuya yönelik olarak merak edilenler arasında yer alırken çeşitli kitaplardan söz etmek de mümkündür.

Kamu İhale Hukuku Kitapları

Bu kaynaklar vasıtası ile ihaleye yönelik olarak ve idare ile yükleniciler konusunda oluşabilecek sorunlar ve edimin ifası sürecinde ortaya çıkabilecek problemler için çözüm üretmek amaçlanır. Kaynaklarda yer alan bilgiler bir arada sunulmaları sebebi ile hukuki konularda anlaşılamayan tarafları öğrenebilmek açısından önemlidir. Hukuk kendine özgü dili olan bir disiplindir ve çeşitli terimler aracılığı ile bazı konular açıklanır. Kişilerin hukuk diline hâkim olmadıkları durumlarda kanun ve mevzuatları anlamaları güç olabilmektedir.

Bu sebeplere bağlı olarak da kaynak ihtiyacı doğar ve çeşitli yayınevleri tarafından basılan kitaplar konu hakkında aydınlatıcı nitelik taşımaktadır. Kamu ihale hukuku konusunda basımı yapılan kitaplar arasında verilebilecek birkaç örnek aşağıdaki şekildedir.

Kamu İhale Hukuku Kitapları

  • Kamu İhale Hukuku ve Yapım İşleri İhaleleri Salim Demirel, Savaş Yayınevi
  • Kamu İhale Hukukunda 2300 Soruya 2300 Cevap Duygu Kılıç Çaylı, İlyas Kılıç, Savaş Yayınevi
  • Kamu İhale Kılavuzu Zülfü Kılıç, Adalet Yayınevi
  • Kamu İhaleleri Şikâyet ve İtirazen Şikâyet Hukuku, Adalet Yayınevi
  • Kamu İhale El Kitabı Türkeş Güney Özkan Aykar, Adalet Yayınevi
  • Kamu Davasına Katılma Dr. Gözde Kazaker, Adalet Yayınevi
  • Kamu İhale Kanunu, Seçkin Yayıncılık
  • Kamu İhale Hukuku Vural Şahbenderoğlu Dorlion Yayınevi
  • Kamu İhale Hukukuna İlişkin Avrupa Birliği Adalet Divanı Karar Analizleri, Erdem Bafra, Savaş Yayınları
  • Kamu İhale Hukukuna Egemen Olan Temel İlkeler (Danıştay Kararları ışığında), Gürsel Özkan, Savaş Yayınları

Bu yazımızda sizlere Kamu İhale Hukuku Kitapları hakkında tavsiyelerde bulunduk. Konu içeriğinde yer alan bağlantıdan bu yazıda ilettiğimiz tüm kitaplara ulaşabilirsiniz. Bu arada Hukuk Fakültesi Mezunlarının Çalışabileceği Alanlar başlıklı konumuza da göz atmayı unutmayınız. Bir sonra ki yazımızda görüşmek dileğiyle.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz