Kablosuz modem güvenliği en büyük sorunlardan biridir. Apartmanda mobil cihazlarla kablosuz tarama yaptığınızda onlarca farklı Wi-Fi ağlarını görürsünüz. Son yıllarda da kablosuz ağların güvenliğini delip geçen Android yazılımlar sayesinde başkaları sizin kablosuz ağlarınızı, sizin haberiniz olmadan kullanabilirler. Yasa dışı işlemler yapabilme ihtimaline karşılık kablosuz ağlarınızı nasıl güvenli hale getirebileceğinizi resimli olarak bu makalede anlatıyoruz. Tek yapmanız gereken kablosuz modem güvenliği sağlamak için yönergeleri izlemek.

Kablosuz Modem Güvenliği Yüzde Yüz Güvenilirdir

  1. Modem ara yüzünde kablosuz sekmesine tıkladığınızda karşınıza modem kablosuz ayarları gelir. Burada kablosuz kutusunu “etkin” olarak işaretleyin. Bir SSID1 adı girin. Türkçe karakter kullanın. Ardından SSD1 şifre girin. Şifreniz rakam harf ve özel karakterler içersin. En az 8 karakter girin. Kanal numarasını 3 yapın. Kanal genişliğini otomatik bırakın. Şifreleme sisteminiz WEP değil WPA2 olmalıdır.

2.Şimdi de sol menüden WPS ayarlarına gelin ve WPS pin yolu ile bağlanmayı etkisiz hale getirin. Çünkü Android yazılımlar otomatik olarak WPA kablosuz şifrenizi değil de WPS Pin girişini kullanarak sızabilirler. Eğer burayı etkisiz hale getirirseniz bu güvenlik açığını kapatmış olursunuz.

3.Şimdi de kablosuz MAC filtreleme sekmesine tıklayın ve oraya sadece sizin izin verdiğiniz MAC adreslerini yazın. Tüm telefonlar tabletler ve laptoplar belli bir MAC adresine sahiptir. Siz bu MAC adresine izin verdiğinizde kablosuz modeminize bağlanırlar. O yüzden bu menüde kablosuz MAC filtresini Etkin yaparak, aşağıda sadece izin verdiğiniz MAC adreslerini girin. Bir telefona izin verecekseniz telefonun ayarlar menüsünde durum sekmesinde MAC adresi görüntülenir. A2:B3:C4 gibi bir dizidir. O yüzden izin vereceğiniz cihazları eklemek için bu sayfada “yeni ekle” sekmesine tıklayıp yeni MAC ve kime ait olduğunu belirleyin. Böylece siz izin vermediğiniz için hiç kimse sizin modeminize giriş yapamaz.

4.Son olarak modem ara yüzü şifresini fabrikasyon olarak bırakmayın ve siz bir modem şifresi belirleyin. Hemen modem ara yüzünden bu ayarı yapmanız istenecektir. Modem ara yüzü şifrenizi de sıkı bir şifre seçerek bu güvenlik açığını kapatın. Kablosuz olarak kimse sizin modem ara yüzünüzü göremez ama kablolu bağlanan herkes, modeminize girebilir. O yüzden fabrikasyon şifresini değiştirin. Arada bir kablosuz menüsünden kablosuz durum sekmesine tıklayarak kimlerin bağlı olduğunu görün.

Artık siz de kablosuz modem güvenliğini sağlamış oldunuz. Artık sizin izniniz olmadan hiç kimse modeminizi sömüremeyecek.

1 Yorum

  1. Düşük güvenlikli şifreler kullananların şifresini ele geçirmek sadece dos ortamına netstat yazarak başlamakla yapılacak basit bir iş bu işi yapan bir çok hacker var bu nedenle konuda söylenenlere ek olarak sağlam bir şifrenizin olması ilk yapılacak işlerden biri diğer yapılacak işlemler ise mümkün olduğu sürece wifi şifrelerinizi kimseyle paylaşmayın ayrıca bilgisayarınıza sızacak hack yazılımları cep telefonunuza ve bilgisayarınıza bulaştırmamak ve oradan da ağınıza bulaşmaması için bu programları iyi ayırt etmeli ve yükleme yapmamalısınız. Son olarak bir program kurarken yada bağlantısı gizli olmayan bir siteye bağlanırken güvenlik duvarı yada virüs programınızın uyarılarına kulak verin ve yaş tahtaya basmayın unutmayın ki wifi bağlantınızdan modeminize sızan bir hacker ağa bağlı bütün cihazlarınıza erişecektir..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz