John F. Kennedy ve Zenci Öğrenci

Amerika Birleşik Devletleri başkanı John Fitzgerald Kennedy (John F. Kennedy) devletin başına geçtiğinde olağanüstü hadiseler yaşandı. Dünya üzerinde çeşitli olaylar meydana geliyor ve ABD’de halk bir takım değişiklikler yaşıyordu. Berlin duvarının yıkılması, Küba füze krizi, körfez çıkartması, siyahilerin hareketleri, insan hakları…

Kendisi beyaz olan John F. Kennedy, insan hakları konusunda bir çok değişiklikler yapmıştır. Özellikle zencilerin haklarını savunarak siyahilere bir çok hak sağlamıştır. ABD devlet başkanının siyasi kariyeri içerisinde belki de en önemli olay birisi olan ama ülkemizde çok da bilinmeyen bir hadise var ki akıllara zarar. Siyasi hayatı boyunca insan haklarını savunmuştur.

Siyahi Öğrenciyi Üniversiteye Kayıt Ettirmediler

1961 yılında Afrika kökenli James Meredith  “Mississipi Üniversitesi”ni kazandı. Ülkenin ve dünyanın en saygın ve başarılı üniversitelerinden birisini kazanmış ve kayıt yaptırmak için üniversiteye gitmişti. Amerika Birleşik Devletleri’nde zenciler sürekli dışlanıyor ve beyazların sahip olduğu haklardan yararlanamıyordu. Aynı durum üniversiteye kayıt esnasında da yaşandı. 

Kendisi de zencilerin haklarını savunan James Meredith isimli öğrenci ısrarla üniversiteye kayıt olmak istemesine rağmen üniversiteye kabul edilmedi. Üniversite yöneticileri zenci bir öğrencinin bu okulda okuyamacağını ifade ederek siyahi öğrenciyi okula kabul etmediler.

İnfial: ABD Ordusu Eşliğinde Üniversiteye

Üniversite yönetimi siyasilerin ve hatta John F. Kennedy’nin baskılarına rağmen siyahi öğrenciyi okula kabul etmedi. ABD halkı da siyahi öğrenci istemiyordu zira beyazlar ile zenciler arasındaki üstünlük anlayışı tüm topluma sirayet etmişti. ABD tarihinde eşi görülmemiş bir olay yaşandı. Devlet başkanının talimatı ile üniversiteye ordu birlikleri sevk edildi. Ordu birlikleri üniversiteye giden yol boyunca güvenlik tedbirleri alarak hiçbir beyazın siyahi öğrenciye zarar vermemesi için tedbirler aldı. Üniversitenin içine kadar sıralanan ordu birlikleri siyahi öğrenciyi “kayıt imzasını atana kadar” yalnız bırakmadı. 

Bu olay dönüm noktası oldu. Bu olaydan sonra siyahilere bir takım haklar sağlanarak toplumdaki adaletsizlik giderilmeye çalışıldı. Amerikan toplumunda infial oluşturan bu olan, kendisi beyaz olmasına rağmen siyahilere eşine az rastlanır bir cesaret örneği gösterek haklar sağlayan John F.Kennedy’nin armağınıdır.

1 Yorum

  1. Kennedy iyi bir insandı ona kimse kötü diyemez yakından takip ettiğim hayatını okuduğum anladığım insanlardan biridir insan haklarında tartışmasız en büyük mücadeleyi veren kişidir Amerikan emperyalizmine ve bu düşünceye rağmen kölelik kavramını alaşağı eden bir kişilik olması Kennedy hayran kitlesini arttırmıştır. Yazıda siyahilerin üniversiteye alınması içim yaptığı çabayı anlatmışsınız çok güzel ibretlik bir yazı maalesef halen bazı toplumlarda bu tür girişimlere yer verenler var bu tarz girişimlere girenler öncelikle kendilerinden utanmaları lazım bir insanı rengi dini etnik kökeni ile değerlendirmek mide bulandıran bir olgudur kısa bir not düşeyim Zenci kelimesi Kennedy bu hareketinden sonra yasaklandığı ve siyahi denmeye başlandığı bilinir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz