Gün geçtikçe ülkemizde ki kovid-19 salgını artmaya devam ediyor. Son verilere göre 22-03-2020 tarihinde 942 tespit edilen vaka olup 21 yaşamını yitiren vatandaşımız oldu. Hastalığın ciddiyetini yeni kavrayan insanlar artık evlerinden kesinlikle çıkmamaya başladı. Öyle ki bu hastalığı durdurabilmek için evinizden çıkmamanız başka insanlarla temas halinde bulunmamanız gerekiyor. İnsanlarda psikoloji tahribatta yaratabileceği konusunda sanırım herkes hemfikir. Yoğun iş hayatından bir anda evinizde kapalı kalıp kendinizi izole etmek kolay bir süreç değil. ”Nasıl olsa bir şey olmaz” diyerek sosyal faaliyetlere katılmanız durumunda sizinde bu salgına yakalanmama ihtimaliniz çok az diyebiliriz. Bugün sizlere evinizde neler yapabileceğiniz konusunda kısa bir rehber hazırlamak istedik.

Yazı İçeriği

Tübitak’dan 5 Bin PDF Eser Desteği

Evlerimizde olduğumuz şu günlerde evde vakit geçirmekte zorlananlar için mükemmel bir haberimiz var. Kısa bir süre önce Tübitak tarafından 5000 eseri pdf formatında ücretsiz erişime açtı. Akıllı cep telefonu, tablet ya da bilgisayarınız üzerinden bu pdf formatlı kitapları ulaşabilir, okudukça kendinizi geliştirebilirsiniz. Tübitak 5000 pdf eser hangi kategorileri kapsıyor diye soracak olursanız bir çok kategoride kitap olduğunu vereceğimiz bağlantı yolunda göreceksiniz.

Pdf Dosyalara Ulaşmak için Tıklayınız

Aileniz ile izleyeceğiniz Komedi Filmlerine Göz Atın

Böyle bir dönemde psikolojik olarak kendinizi ve alinizi yüksek ve olumlu düzeyde tutmanız gerekiyor. Kaos, savaş, korku, gerilim gibi dizi ya da film izlemek yerine komedi filmleri izlemenizi tavsiye ediyoruz. Komedi filmleri yaşadığınız tedirginlikleri üzerinizden hatta düşüncelerinizde atmanıza yardımcı olacaktır. Bu bölümde size en güzel komedi filmleri isimli bir liste oluşturmak isterdik ancak konseptimiz maalesef buna uygun değil. İnternet üzerinden en güzel filmlerin listelendiği yazılara çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Aile Bireyleriniz ile Oyunlar Oynayın

Gündelik yaşantımızda sürekli telefonumuzla ilgilenen canlılara dönüştük. Akıllı cihazların gelmesiyle birlikte insanlarla iletişim kurmakta zorluk çekmeye başladık. Bu dönemde evimizde telefonumuzda yakın arkadaş olmak yerine diğer aile bireylerimiz ile yakın arkadaş olabiliriz. Beraber monopoly, tabu gibi birden fazla kişi tarafından oynanan oyunları oynayarak salgın sonrası yemeğine iddiaya girebilirsiniz.

Son olarak aile bireylerinden sürekli dışarı çıkması gereken birisi varsa, eve geldiğinde kimseyle temas halinde olmaması ve mutlak suretle duş aldıktan sonra temas halinde olunması gerektiğini unutmayınız.

3 YORUMLAR

  1. Evet Biraz önce vermiş olduğunuz linkten incelemede bulundum TÜBİTAK gerçekten çok sağlam bir pdf arşivi vermiş birbirinden güzel dosyalar mevcut. Bu hastalığı çok az bir kayıpla en erken 2 ay içerisinde bitirecek olsak insanların çok sıkı bir şekilde evinde kalması ve tedbirler alması şart. Virüs nedeniyle can kaybı 59 olmuş böyle bilinçsiz bir halk olmasa virüs ülkemize gelmeden çekip gidecek. Ben çocuğum o kadar ki telefon bağımlısı ki oğlum bırak o telefonu dışarıda da bir hayat var dediğimde bana link at anne diyor. Yani bu konuda ne deseniz haklısınız.

  2. Tübitak’ın sağladığı pdf arşivi gerçekten çok büyük bir arşiv, pandemi sürecinde boş oturmaktansa kendimizi geliştirmek adına bu pdfler büyük fırsat 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz