İyi bir kompozisyon nasıl yazılır
İyi bir kompozisyon nasıl yazılır

İyi bir kompozisyon yazmak için yazarken dikkat edilmesi gerekenler en çok araştırılan konulardan bir tanesidir. Günlük hayatta düşünceler kolay bir şekilde ifade edilebilse de bu düşünceleri yazıya aktarma noktasında sorun yaşanabilmektedir. Bu sebeplerden dolayı iyi bir kompozisyon yazmak düşüncelerini yazı yolu ile paylaşmak isteyen herkes tarafından araştırılmaktadır. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için konu ile ilgili kavramların bilinmesi gerekmektedir. Şimdi konu ile ilgili kavramları açıklamaya çalışalım:

 • Kompozisyon: Düşüncelerin yazıya aktarılması için yapılan yazılı ya da sözlü çalışmaya verilen addır.
 • Düşünceyi geliştirme yolları: Okuyucuyu düşüncelerine inandırmak için yazarın bu yollardan birini ya da birkaçını tercih ettiği yollardır.
 • Söz sanatları: Okuyucuya aktarılan düşüncenin pekiştirilmesi için tercih edilen söz oyunlarıdır. Genellikle şiirlerde tercih edilse de düz yazılarda da tercih edilebilmektedir.
 • Konu: Kompozisyon yazılacak konunun belirlenmiş olmasıdır.
 • Metnin taslağı: Zihinde yazının bir bütünlük oluşturacak şekilde hazırlanmasıdır.

İyi Bir Kompozisyon İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İyi bir kompozisyon için dikkat edilmesi gerekenler, iyi bir kompozisyon yazarı olmak isteyen herkes tarafından araştırılmaktadır. İyi bir kompozisyon yazmak için dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekilde özetlenebilir:

 • Hakkında yazı yazılacak konu belirlenmelidir.
 • Metnin planı zihinde hazırlanmalıdır.
 • Metnin ana fikri ile ilgili cümleler karalanmalıdır.
 • Metnin giriş bölümü hazırlanmalıdır.
 • Metnin gelişme bölümü hazırlanmalıdır.
 • Metnin sonuç bölümü hazırlanmalıdır.
 • Daha sonra metin bir kez daha incelenmeli, metinde tercih edilen söz sanatları, düşünceyi geliştirme yollarının doğru bir şekilde kullanılıp kullanılmadığı kontrol edilmelidir.

Düşüncelerin Taslağının Oluşturulması Önemi Nedir?

Düşüncelerin taslağının oluşturulmasının önemi, kompozisyon yazmaya başlayan herkes tarafından anlaşılmaktadır. Düşüncelerin taslağının oluşturulmamış olması yazarın konudan uzaklaşmasına, yazının gereksiz uzamasına ve bu sebeplerden dolayı okuyucunun yazıyı okumamasına neden olabilmektedir.

Ana Fikirden Uzaklaşmamak Neden Önemli?

Ana fikirden uzaklaşmamanın önemi iyi bir kompozisyon yazmak isteyen herkes tarafından dikkat edilmesi gereken bir konudur. İyi bir kompozisyon yazmak için yazarın konudan uzaklaşmaması, okuyucunun dikkatinin dağılmaması, okuyucunun ilgisini ayakta tutması gerekmektedir. Ana düşünceden uzaklaşılması okuyucunun konuyu kavramasını engellediği gibi yazıyı okumaya devam etmesini de engellemektedir.

6 YORUMLAR

 1. İyi bir kompozisyon yazarı olmak için öncelikle çok geniş bir kelime haznenizin olması gerekiyor bunun tek yolu da boyunuz kadar kitap okumanızdan geçer. Öncellikle hayal gücünüzün çok iyi olması ve bir yanınızın şair yüklü olması ile kolaylaşabilir. Benim genelde yazdığım kompozisyonlarda klasik giriş gelişme sonuç vardır. Bu kurala uyarak yazmak aslında en mantıklısıdır. Bir kalıba bağlı kalmak ve belirli bir hiyerarşi ile yazmak. İnanılmaz bir duygu olacaktır.

 2. Birkaç kilit nokta ve ufak hileler ile çok başarılı kompozisyonlar yazabilirsiniz. İlk olarak işin besmelesi giriş, gelişme, sonuç bu bir kere ilk dikkat edilecek teknik detay. Bunu yaptıktan sonra ana fikirle ilgili verilmesi gereken mesajları ve bilgileri doyurucu bir biçimde gelişme bölümünde veriyoruz arkadaşlar. Bu kısım işin yüzde 65’lik kısmı. Son kısımda yani sonuçta ise vurucu bir bitiriş yapmalısınız. Örnek vermek gerekirse iyi bir insan olmak olsun konunuz. Finalde şöyle diyebilirsiniz; “Örnek bir insan olup arkasında iyi bir isim bırakan insan için bu başarı hiç ölmemekten daha iyidir. Keza bunu başaran insan için ölüm bile ancak uzun bir günden sonraki uyku gibi gelir.” İşin hilesi işte burada. Finalde afili bir vurgu yaparsanız iyi bir puan garanti demektir hatta hocanızı da etkilersiniz arkadaşlar.

 3. Kompozisyonlarda öğretmenler genelde öğrencinin kalem yeteneğine ve düşüncelerine bakarak puanlıyorlarmış, bir öğrenci arkadaşım bu sayede çok ciddi yerlere gelmişti 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz