iyi-bir-uyku-onerileri
iyi-bir-uyku-onerileri

Üniversite sınavlarına hazırlık döneminde en önemli adımlardan biri de düzenli uyuyabilmektir. Unutmayın ki erken kalkan erken yol alır sözü hayatımızda oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Eğer uykunuz düzenli değil ve geç uyanıyorsanız sınav günü rakipleriniz size büyük bir fark atacaktır. Siz hayallerinizi bir sene daha ertelerken rakipleriniz hayatının en güzel günlerini geçirmeye başlayacaktır. Bu nedenle erken uyumanız oldukça önemlidir. Bunun dışında günün erken saatlerinde yapılan aktiviteler kişinin hafızasında daha kalıcı olmaktadır. Öğrenmeniz gereken YKS konuları varsa erken saatlerde kalkıp çalışmak oldukça önemlidir. Peki geceleri erken uyuyamıyor ve uyuduğunuzda rahat bir uyku çekemiyor musunuz? O zaman önerilerimizi dinleyin.

Her Gün Aynı Saatte Uyuyun, Her Gün Aynı Saatte Uyanın

İnsanların doğal uyku saati vardır. Bu biyolojik denge ile alakalı bir konudur. Bir insan vücudunun düzenli çalışabilmesi, hücrelerin kendilerini yenilemesi için tıbbi olarak belirtilen uyku saatleri gece 23:00 ile 03:00 arası olarak belirtilmektedir. 24 saatlik bir gün dilimi içerisinde bu kadar saatlik uyku az olabilir. Bu nedenle 23:00’da yatıp sabah 06:00 – 07:00 arasında uyanmaya çalışın. İlk günler zor olsa da 2 3 gün bu düzene uyduğunuz zaman her gün düzenli olarak bu saatler arasında uykunuzun geldiğini göreceksiniz. Günü oldukça enerjik yaşarsınız.

Siesta Sınırınızı Belirleyin

Sabah erken saatlerinde kalkıldığı zaman öğlen saatlerine kadar çok enerjik hissedilse de öğlen 12:00 ile 13:00 arasında uyku gözlemlenebilir. Jetlag semptomu olarak bilinen bu durumu uyuyarak geçirirseniz gece uyku düzeniniz bozulabilir. Bunun yerine 15 20 dakika ile sınırlı olacak şekilde dinlenme / uyku karışımı bir durum ile idare edebilirsiniz.

Işık Düzeni Uykunuzu Bozmasın

Gün içerisinde ışığa maruz kalma şekilleriniz uykunuz üzerinde oldukça etkilidir. Bir insan vücudunun uyku ile uyanıklık dengesinin sağlanmasında yardımcı olan etkenlerden biri ışıktır. Gündüz vakitlerinde karanlık ortamlarda bulunmamaya özen gösterin. Aynı şekilde gece uyurken ise ışık olmamasına dikkat edin. Böylece vücut salgılanan hormonlar ile uyku düzeninizin bozulmamasına yardımcı olur. Bunun için günün zaman dilimi hangi ışık durumunu gerektiriyorsa o ortamlarda bulunun.14

1 Yorum

  1. Makalede gerçekten güzel ve yaralı bilgiler vermişsiniz teşekkürler. Benim uyumak için bir taktiğim yok kafamı yastığa koyduğum andan itibaren uyurum 🙂 işin şakası gerçekten öyle uyumam neredeyse 2 dakika sürmez ister yorgun olayım ister değil yada geç olsun yada erken hiç zaman kavramı yok gündüz herhangi bir saat olsun uyumak için gideyim anında uyurum bu bir hastalık mı bilemem ama bende bu şekilde benim için en önemli özellik genelde yattığım oda apartman boşluğuna bakıyor hem karanlık hemde sessiz yani gün ışığı girmiyor karanlıkta insan yatmaya daha iyi konsantre oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz