İşletme Bölümü Mezunları Nerelerde Çalışabilir?

İşletme mezunları iş olanakları aslında hayatın tüm alanında. Günümüzde ticaretten özel sektöre, kamuya her alanda işletme mezunlarına ihtiyaç var. Bankalar, restoranlar, veri merkezleri, mağazalar, limanlar aklınıza gelen neresi varsa işletmeye ait görevleri bulunan ve iş imkanı olan yerler.

İşletme bölümünü bitiren mezunlar; finans, ekonomi ve pazarlamanın yanı sıra, lüsansüstü eğitim programları için son derece aranan niteliklere sahiptir. İşletme mezunları; kamu, özel ve gönüllü sektörler de dahil olmak üzere çok çeşitli sektörlerde çalışabilirler. Peki, işletme mezunları iş olanakları nelerdir? Bu yazıda, size fikir verebilecek ve seçeneklerinizi genişletebilecek kariyer seçeneklerini bulabilirsiniz…

Yönetim Danışmanı

Bir işletme diploması ile ilgili en belirgin kariyer seçeneklerinden biri; iş performanslarını iyileştirmeye yardımcı olacak ve problemleri çözebileceğiniz ve şirketinizin stratejisi, yapısı, yönetimi ve operasyonlardır. Şirketi ve hedeflerini en iyi şekilde anlayabilmek için araştırma ve veri toplama işlemini gerçekleştirmeniz ve ardından sorunları tespit etmeniz, bulgularınızı sunmanız ve değişikliklerin uygulanmasına yardımcı olmanız gerekir.

Bu unvan, büyük miktarda sorumluluk ve baskı gerektirir; bu nedenle, dayanıklılık ve motivasyon sahibi olmak önemlidir. Yönetim danışmanlığı için bir yüksek lisans ya da doktora derecesi zorunlu olmasa da, meslekte daha kıdemli olabilmeniz için gerekli olacaktır.

Üretim Yöneticisi

Üretime ilgi duyuyorsanız ve bunu üniversitede edindiğiniz bilgiler ile birleştirmek istiyorsanız; üretimin planlanması, koordinasyonu ve teknik yönetiminden sorumlu olacak bir üretim yöneticisi rolünü üstlenebilirsiniz. Bu pozisyonda sahip olacağınız sorumluluklar, şirket büyüklüğüne ve üretim sisteminin yapısına bağlı olarak değişir, ancak hem insan kaynakları hem de maddi kaynaklarla ilgilenir, üretim işleri için zaman ve bütçe belirlenir, ürün standartlarından sorumlu olursunuz.

Çoğu üretim yöneticisi, gıda üretimi ve işletme şirketleri tarafından istihdam edilmektedir. Bir üretim yöneticisi olmak için, güçlü bir teknik, organizasyon, ekip çalışması ve proje yönetimi yeteneklerinin yanı sıra ilgili bir dereceye de ihtiyacınız olacaktır.

işletme mezunları iş olanakları içerisinde üretim yöneticisi ve proje yöneticisi önerilerimiz arasında. Bununla beraber aşağıda da yazdığımız gibi, işletmeye ait görevlerde bulunabilirler. Örneğin işletme sorumlusu, restoran müdür gibi.

Diğer bölüm mezunlarından iseniz burada yer alan diğer iş imkanlarına mutlaka bakın.

Proje Yöneticisi

Proje yöneticileri;  insanları, kaynakları ve görevleri organize ederek projeleri zamanında ve bütçe içinde teslim etmekten sorumludur. Bu unvan ile;  sağlık hizmetleri, inşaat veya reklamcılıktan hemen hemen her sektörde ve organizasyonda çalışabilirsiniz. Rolünüz, müşterinin hedeflerini tespit etmeyi, bütçeleri, ekipleri ve kaynakları analiz ederek projenin fizibilitesini kontrol etmeyi, yükleniciler ve tedarikçilerle pazarlık etmeyi, ilerlemeyi izlemeyi ve gerektiğinde değişiklik yapmayı, üst düzey yöneticilere ve müşteriye rapor vermeyi ve değerlendirmeyi içerecektir.

Sosyal Medya Yöneticisi

Uzman bir sosyal medya kullanıcısıysanız ve mezun olduğunuz işletme bölümü ile dijital çağa ayak uydurmak istiyorsanız; bir sosyal medya yöneticisi olabilirsiniz. Böyle bir unvanınız olduğunda,  sosyal medya pazarlaması için blog oluşturma, sosyal medya platformlarını koruma ve video oluşturma ve / veya dış kaynak kullanımı gibi stratejiler geliştirmek ve uygulamaktan sorumlu olacaksınız.

İşletme Mezunları İş İmkanları Diğer Seçenekler

İşletme mezunları iş olanakları için farklı seçenekler de sunalım. İşletme bölümünden mezun olduğunuzda, rol alabileceğiniz kariyer seçeneklerinden bazıları da şöyledir;

 • İş danışmanı,
 • İş analisti,
 • İş geliştirme müdürü,
 • Veri analisti,
 • Veri bilimcisi,
 • Adli muhasebeci,
 • Yönetim Danışmanı,
 • Proje müdürü,
 • Risk yöneticisi,
 • Pazarlama yöneticisi,
 • İnsan kaynakları görevlisi,
 • Perakende yöneticisi,
 • Sistem analisti,
 • Restoran yöneticisi,
 • Yönetici asistanı (işletmelerde),
 • Bankalar,
 • İşletme sorumlusu..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here