Çalışmak sadece insanlara mı özgü? Tabi ki hayır ama çalışmadan istediğimiz hayatı yaşama şansımız oldukça az olduğu için çalışma zorunluluğu hissediyoruz. Bu yazımızda İş Nasıl Aranır hakkında temel bilgiler vererek kısa süre içerisinde iş arayışına girecek olan kişilere yardımcı olmak istiyoruz. Öncelikle eğer bir okuduğunuz bir dal üzerine mezun olduysanız, önce stajyer olarak işe başlayacağınızı belirtmek isteriz. Genel olarak üniversite döneminde özellikle son yıl okuduğunuz bölüm üzerene hizmet veren kurum ya da kuruluşlarda stajyer olarak çalışmalar mutlaka yapmışınız dır. Ancak okul bitimi ile birlikte 1-2 ay daha stajyer olarak çalışmanız istenebilir. Mezun olamayan ya da öğretim hayatı erken biten kişiler için ise durum biraz daha farklı diyebiliriz.

İnternet Üzerinden İş İlanları Bulma

Küçük bir bölgede yaşıyorsanız, gerek İnternet üzerinden gerekse, çevreniz sayesinde iş bulabilirsiniz. Ancak küçük bölgelerde iş olanakları maalesef çokta iyi değildir. Çok fazla kategoride maalesef iş bulma şansınız yoktur. Adeta bu tarz küçük yerlerde bulduğunuz işe anında sahip çıkmalısınız. İnternet üzerinde bulunan kariyer.net gibi İnternet siteleri üzerinden araştırma yapmadan önce iyi bir Online CV hazırlamanız gerekmektedir. Eğer Üniversite mezunu değil, iş hayatınızda da birden fazla yerde çalıştıysanız, yeni başvuracağınız firma öncesi, eski çalıştığınız yerden yönetici veya yüksek pozisyonda çalışan birisini referans olarak göstermeniz gerekmektedir. Bunun için ne olursa olsun, eski çalıştığınız yerden kavgalı ya da tartışmalı bir şekilde ayrılmamaya özen gösteriniz.

Bunun sebebi açık ve nettir. Hangi kurumsal firmaya giderseniz gidin, İnsan kaynaklarından önce, sizinle başvuru yaptığınız firmanın yöneticilik pozisyonunda çalışan kişi iletişime geçer. Eğer sizi uygun görürse bu sefer İnsan Kaynakları ile iletişime geçmenizi sağlar. Eğer Yönetici size eski çalıştığınız yerden neden ayrıldınız sorusunu yöneltirse, sizde ”tartışma yaşadım ve çıktım” gibi sudan nedenlerle ayrıldığınızı ifade ederseniz, işe girme olasılığınız sıfırdır. Bu yüzden eski çalıştığınız yerden normal bir şekilde iş feshinin yapılması daha sağlıklı olacaktır. Hiç bir firma problemli yada sicili bozuk veya sürekli iş değiştiren kişileri bünyelerine katıp çalışmak istemezler. Bunlara dikkat etmeniz gerektiğini belirtmek ister, bir sonra ki yazımızda görüşmek isteriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here