Çalışmak sadece insanlara mı özgü? Tabi ki hayır ama çalışmadan istediğimiz hayatı yaşama şansımız oldukça az olduğu için çalışma zorunluluğu hissediyoruz. Bu yazımızda İş Nasıl Aranır hakkında temel bilgiler vererek kısa süre içerisinde iş arayışına girecek olan kişilere yardımcı olmak istiyoruz. Öncelikle eğer bir okuduğunuz bir dal üzerine mezun olduysanız, önce stajyer olarak işe başlayacağınızı belirtmek isteriz. Genel olarak üniversite döneminde özellikle son yıl okuduğunuz bölüm üzerene hizmet veren kurum ya da kuruluşlarda stajyer olarak çalışmalar mutlaka yapmışınız dır. Ancak okul bitimi ile birlikte 1-2 ay daha stajyer olarak çalışmanız istenebilir. Mezun olamayan ya da öğretim hayatı erken biten kişiler için ise durum biraz daha farklı diyebiliriz.

İnternet Üzerinden İş İlanları Bulma

Küçük bir bölgede yaşıyorsanız, gerek İnternet üzerinden gerekse, çevreniz sayesinde iş bulabilirsiniz. Ancak küçük bölgelerde iş olanakları maalesef çokta iyi değildir. Çok fazla kategoride maalesef iş bulma şansınız yoktur. Adeta bu tarz küçük yerlerde bulduğunuz işe anında sahip çıkmalısınız. İnternet üzerinde bulunan kariyer.net gibi İnternet siteleri üzerinden araştırma yapmadan önce iyi bir Online CV hazırlamanız gerekmektedir. Eğer Üniversite mezunu değil, iş hayatınızda da birden fazla yerde çalıştıysanız, yeni başvuracağınız firma öncesi, eski çalıştığınız yerden yönetici veya yüksek pozisyonda çalışan birisini referans olarak göstermeniz gerekmektedir. Bunun için ne olursa olsun, eski çalıştığınız yerden kavgalı ya da tartışmalı bir şekilde ayrılmamaya özen gösteriniz.

Bunun sebebi açık ve nettir. Hangi kurumsal firmaya giderseniz gidin, İnsan kaynaklarından önce, sizinle başvuru yaptığınız firmanın yöneticilik pozisyonunda çalışan kişi iletişime geçer. Eğer sizi uygun görürse bu sefer İnsan Kaynakları ile iletişime geçmenizi sağlar. Eğer Yönetici size eski çalıştığınız yerden neden ayrıldınız sorusunu yöneltirse, sizde ”tartışma yaşadım ve çıktım” gibi sudan nedenlerle ayrıldığınızı ifade ederseniz, işe girme olasılığınız sıfırdır. Bu yüzden eski çalıştığınız yerden normal bir şekilde iş feshinin yapılması daha sağlıklı olacaktır. Hiç bir firma problemli yada sicili bozuk veya sürekli iş değiştiren kişileri bünyelerine katıp çalışmak istemezler. Bunlara dikkat etmeniz gerektiğini belirtmek ister, bir sonra ki yazımızda görüşmek isteriz.

1 Yorum

  1. İşsizlik ülkemizde ki en önemli sorunlardan bir tanesi çok zor durumlarda kalıyor ve iş bulmak için harcadığınız zamanda ekonomik ve psikolojik olarak sıkıntılar yaşıyorsunuz. Bu duruma düşmemek için işimize dört elle sarılmamız gerekir eğer çalıştığınız yerde sıkıntılar yaşıyor ve bu sıkıntıları çözemiyorsanız direk işten çıkmak yerine çalışırken iş aramalı ve iş başvuruları yapmalısınız yani diyeceğimin özeti iş bulmadan işten ayrılmamalısınız. Ayrıca iş bulmak öyle sanıldığı gibi kolay bir durum değildir. Teknolojiyi kullanmalısınız secret cv, kariyer net gibi firmaların sitelerinden öz geçmiş oluşturup işinizle alakalı firmaların cv havuzuna öz geçmişinizi bırakarak başlayabilirsiniz sonrasında özelliklerinize göre filtreli aramalar yaparak ilan veren iş yerlerinden randevu koparmaya bakın. İş bulmadan kesinlikle işten ayrılmayın. İş bulmada en önemli kriter yaş eğitim tecrübe ve ilk görüşmedir. Bunların iyi geçmesi işe gireceğiniz anlamına gelir. Mesela yabancı dil bilmiyorsanız orta yazıp kendinizi küçük duruma düşürmeyin doğru olun dürüst davranın bazı firmalar bu şekilde dürüst olan kişileri sadece dürüstlüğü için de işe alabiliyor. İşe alınmazsanız bile ayrılırken iyi izlenim bırakın sonuçta öz geçmişiniz her an o firmanın tekrar işe alım yapması durumunda ellerinde olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz