İş Hayatında Başarı ve Liderlik

İş dünyasında lider olmak için başarıyı ve zirveyi istemek, pes etmemek gerekiyor. İş yaşamınızda öne çıkmak ve başarılı olmak için neler yapıyorsunuz? Öğretim elemanları, başarılı girişimciler ya da çeşitli sektörlerdeki kariyer sahiplerinin, liderliğin öneminden bahsettiğini duyarsınız. Bununla birlikte; bu bilgi çağı ve teknoloji devriminde, liderlik biçimleri de değişiklik göstermektedir. Bugünün iş dünyasında, daha iyi bir lider olmanın bazı ipuçlarını bu yazıda bulabilirsiniz…

Hem Çevrimi Hem Çevrimdışı Liderlik

İş dünyasında lider olmak için sanal alemde de etkin ve tanınır olmak gerekiyor. İletişim teknolojileri uzmanları, “dijital liderlik” kavramını ortaya attı. Özellikle modern, teknik destekli iş yerlerinde, bu beceriler konusunda artan bir talep var. Küçük ve büyük gruplar halindeki insanlar ile konuşmak konusunda yeterince rahat olsanız da, artık  bir “dijital lider” olmanız ve meslektaşlarınızı sosyal medya aracılığıyla dolaylı olarak ikna edebilmeniz ve yönetebilmeniz gerekiyor.

Büyük Projelere Dalmaktan Korkmayın

Öğrencilerin büyük bir bölümü, mezun olduktan sonra uluslararası şirket ve kuruluşlarda çalışmak istiyor, ancak okul projeleri söz konusu olduğunda, genellikle “küçük” düşünüyorlar. İş dünyasında lider olmak ve her zaman, uluslararası fırsatlar yakalamak için büyük düşünmenizi öneririm. Artık pek çok üniversite, buna uygun program seçenekleri sunuyor. Bu şekilde çalışmak, öğrencilerin kendi liderlik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilecek bir şeydir.

Her Zaman Yaratıcı ve Motive Olun

Etkili bir lider olmanın sırlarından biri; yaratıcı düşünebilme yeteneğinde yatmaktadır. Bugün, iş veya staj yapmak için iş yerine gitmeniz yeterli değildir. Kendi vizyonunuzu ve fikirlerinizi sunarak, yaratıcı yönünüzü göstermeniz ve yenilikçi fikirler önermeniz daha önemlidir.

Verimli Bir Projenin Yöneticisi Olun

Bir projeye öncülük ederken, büyük fikirleri bir seferde gerçekleştirilebilen ve tamamlanabilir küçük projelere ayırabilmeniz gerekir. Büyük projelerde, yönetilebilir adımlar sağlayan yol haritasını ön görebilmek de önemlidir. Unutmayın, büyük önderlik ve etkili yönetim, aynı madalyonun iki yüzüdür. Yönetim, başarı merdivenlerini çıkarken oldukça önemlidir, liderlik de merdivenin doğru yerde olup olmadığını belirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here