Bu yazımızda sizlere mezun olduktan sonra bölümünüz ile ilgili iş başvurusu nasıl yapılır? bunu detaylı olarak anlatacağız. Öncelikle bilmeniz gereken bir şey var ki, iş başvurularında sizinle iletişime geçen insan kaynakları, sizin güçlü bir birey olmanızı ister. Yani karşılarında iş başvurusu için gelmiş insanların kendisini ifade edememesi, öz güveni olmaması, insan kaynakları tarafından asla onay almamaktadır. Burada sizlere anlatacağımız şekilde hazırlanırsanız, hayal ettiğiniz işe, ya da olmak istediğiniz, sahip olmak istediğiniz iş sizin olacaktır. Bunun öncesinde kendinizi yeterince tanıyıp tanımadığınızı sorgulamanız gerekiyor. Yukarıda da belirttiğimiz üzere sizinle iş alımı için iletişime geçen insanlar sordukları sorulara net cevap isterler. Sorular genellikle düşünceleriniz ve yaşamını ile ilgili olduğu için iş görüşmesine gitmeden önce hazırlıklı olmanız önerilir.

İş Görüşmesi Öncesi Ön Hazırlık

Aslında hemen hemen her firma iş alımlarında aynı tip soruları sormaktadır. Örneğin, neden bu firmada çalışmak istiyorsunuz, ve geleceğe dair iş hayatınız ile ilgili hedefleriniz nelerdir gibi sorular mutlaka tarafınıza iletilir. Bu sorulara can alıcı cevaplar vermek sizi diğer adaylar arasında bir adım öne taşıyacaktır.

Can alıcı cevaplar nasıl verilir diye düşünüyorsanız buna da bir örneklendirme yapabiliriz. Mesela;

nsan Kaynakları : Neden bu firmada çalışmak istiyorsunuz?

-Siz: İnsanlar güzel bir gelecek ve iyi bir kariyer ister. Ben neden bu sektörde ki en iyi firmada çalışmayayım diye düşündüm. Kariyerime en alttan başlayarak değil, zirvede bulunan bu firmada başlayıp, bu firmada uzun yıllar çalışıp hedeflerime ve hayallerime ulaşmak istiyorum. 

Böyle bir cevap vererek, aslında çalışmak istediğiniz firmanın gözünüzde ne kadar değerli olduğunu gelecekte ki hedefleriniz ve hayalleriniz için çalışarak azimli bir kişilik olduğunuzu karşı tarafa aktarmış olursunuz. Profesyonel bir yalancı olmadığınız sürece iş görüşmelerinde yalan söylememenizi tavsiye ederiz. Bunun nedeni ise sizinle iletişime geçen insan kaynakları görüşme esnasında mimiklerinize de dikkat etmektedir. Bu konuda deneyimli oldukları için yalan söylediğinizi hissettikleri anda görüşmeyi en kısa sürede sonlandıracak ve ”size en kısa süre içerisinde olumlu olumsuz dönüş yapacağız” diyerek iletişimi keseceklerdir. İş başvurunuzda başarılar dileriz.

1 Yorum

  1. İş hayatının zorluğu ve acımasızlığı sadece bizim ülkede değil her ülkede aynı beş kuruş verirler dünyanın işini yaptırırlar. Ama siz bu duruma düşmeyin ve daha en başından bu hakkınızı iyi yönlendirin. Öncelikle eğil biriyseniz yani girecek olduğunuz işi teknik anlamda bilen biriyseniz kendinizi ezdirmeyin ve profesyonel biri gibi davranın ve aynı zamanda çevreyi iyi gözlemleyin her iş yerinde oturmuş kurallar vardır saçma gelse de işveren o kuralları saçma bulmuyordur ve herkes gibi sizde o kurallara uyarsanız sorunsuz bir iş hayatına başlangıç yaparsınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz