Hayatta en az bir kere iş görüşmesi yapmışınız dır. Henüz yapmadıysanız merak etmeyin. İleride mutlaka yapacaksınız. İster masanın işveren tarafında olun, ister iş başvurusu yapan tarafta olun, bir iş görüşmesinin özü, sorulardır. Bir insanı gerçekten tanıyabilmek için ona ne sorardınız? Bu yazımızda İş Görüşmesinde Karşılaşabileceğiniz 11 Akıl Almaz Soruyu sizler için araştırıp derledik.

Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz?

En klasik mülakat sorularından biridir bu soru! Hazırlıklı olun. ”Ne bileyim nerede görüyorum. Kısmetse burada görmek için karşınızdayım ya” diyemezsiniz. Zaten karşınızdakinin amacı da açık bir kariyer hedefine sahip olup olmadığınızı test etmektir. Ancak bu yazıda bu tarz klasik sorular yerine, insan kaynakları ne sorar merakınız için duyduğunuzda sizi terletebilecek iş başvuru sorularının peşine düştük. İlginç, farklı soruları öğrenmeye hazır mısınız?

Ne Kadar Tuhafsınız?

Bilmem, çok tuhafım herhalde! Yani sizin şirketiniz için yeterince tuhaf olduğumu düşünüyorum” demeyin sakın. Bu arada bu soru gerçekte bir mülakat sorusu ve Online bir alışveriş sitesine başvuran adaylara sorulmuş. Bu soruya mantıklı bir cevap üretmeye şimdiden başlayın.

 

Kendinizi Bir Kelimeyle Tanımlayabilir misiniz?

Eğer isminiz kullanılan bir kelimeden oluşuyorsa yani Türkçe’mizde isminiz ayrıca cümlelerde ifade olarak kullanılıyorsa şanslısınız demektir. İsminizin Barış olduğunu düşünelim. Bu soruya direk isminizi söyleyerek cevap verebilirsiniz. Eğer isminiz yukarıda ki özellikleri taşımıyorsa, size bu soruyu soran insan kaynaklarına soru sorarak cevap verebilirsiniz. ”Ben tanımlayabilirim de, siz tanımlayabilir misiniz?” Soru karşısında aciz kalmaktansa karşınızda ki kişiye soru sorarak cevap verebilirsiniz. Karşınızda ki İnsan Kaynakları cevap verirken onu dinlemek yerine size sorulan soruya cevap aramaya başlayın. Hatta şimdiden cevap aramaya başlasanız, iyi edersiniz!

Elektrikli araç Tesla ve uzay taşımacılığı yapan Space X gibi çok başarılı şirketlerin arkasında ki kurucu isim Elon Musk, şirketine alacağı kişilerle bizzat kendisi görüşüyor. Adaylara bir soru değil de bir bilmece soruyor. ”Dünyanın yüzeyinde duruyorsun. Bir mil güneye, bir mil batıya ve 1 mil kuzeye yürüyorsun. Sen neredesin?” Oldukça ilginç bir bilmece öyle değil mi? Yazının sonuna kadar düşünmenizi istiyorum. Ne cevap vereceksiniz merak ettim. Benim cevabım yazının sonunda olacak.

Hoot Suite firmasının yöneticisi, Ryan Holmes tarafından sorulan bir soruya geçiş yapıyoruz.

Süper Gücünüz ya da Favori Hayvanınız Nedir?

Bu soruya gerçekten cevabınız ne olabilir? Ryan Homes, sorduğu bu soruya aldığı en ilginç cevap, Ördek’tir. Çünkü ördekler su üstünde çok sakin yüzerler. Ancak suyun altına baktığınızda bacakların çılgınca hareket ettiğini, yapmakta olduğu işi bir an önce tamamlamak istediklerini görürsünüz. Adeta ördekler böylesine bir çaba içerisine girmişlerdir. İşte, bu yüzden bu cevap güzel bir cevap ve bu cevabı veren kişi, uzun yıllardır bu firmada çalışıyor.

Virgin Group’un kurucusu Richard Branson, liderlik hakkında yazdığı kitabında Geleneksel işe alım süreçlerini çokta beğenmediğini, tasvip etmediğini söylüyor. Herkesin bir işe başlamak için çok güzel, özenerek CV hazırladığını ve bu kağıt üzerinde de herkesin çok yetenekli göründüğünü ifade ediyor. O yüzden Richard Branson’ın favori sorusu şu şekilde;

CV’nize Koyamadığınız Şey Nedir?

Güzel bir soru öyle değil mi? Benzer bir soru şu olabilir. Neyi kötü yaparsın? Ya da beceremediğiniz şey nedir? Çalışmak istediğiniz firma köklü bir firma ise, mülakatlarda bu tarz soruların geleceğine adınız kadar emin olabilirsiniz. Gerçekleri söylemek sizi bulunduğunuz konumdan bir sonraki konuma taşıyacaktır. Eğer bu tarz bir soru ile karşılaşırsanız, Hazırladığını iş başvuru kağıdında bahsetmek istemediğiniz özelliklerinizden bahsedin. Sevmediğiniz özelliklerden arınmak için de güçlü olduğunuzu ifade etmeyi unutmayın. Tabi, bu konuda güçlü olduğunuzu düşünüyorsanız.

Muhtemelen tüm sorular içerisinde en garip olanı şu! Hazır mısınız?

Bir Zombi Kıyameti Yaşasaydık, Nasıl Davranırdınız?

İşin en ilginç yanı, bu sorunun Walking Dead dizisi için değil de, bir sandviç dükkanının işe alım sırasında soruluyor olması! Sandviç dükkanına girerken böyle bir soruyla karşılaşabilirsiniz. O yüzden şimdiden Zombi kıyametinde nasıl davranacağınızı düşünmeye başlayın. Tabi soruyu soran kişinin asıl öğrenmek istediği, İçinizde ki ümit duygusunun ne kadar güçlü olduğunu anlamaktır. Her şey kötüye giderken sizin nasıl davranacağınızı öğrenmektir. Olaya birde bu yönden bakın. O zaman sizce de çok makul bir soru gibi gelmiyor mu? 🙂

Bir Restaurant da Çalışsaydın Hangi Rolde Çalışırdın?

Bu soruda tabi ki bir Restaurantın işe alım sürecinde sorulmuyor. Artık bunu öğrendik değil mi? Böyle garip sorular farklı yerlerde soruluyor. Bu soru da bir analitik yazılım firmasının işe alım sürecinde soruluyor. Soruya dönecek olursak, hangi rol? Garson? Muhtemelen olmazdınız. Ahçı? İyi bir ahçı olmak içinde Gastronomi eğitimi alınması gerek. Peki ya yer göstericisi? Bu soruya klasik cevaplar vermek yerine, menü tasarımcısı olmak isterdim diyebilirsiniz. Tabi bu cevabı bir Analitik yazılım firmasına verdiğinizde, onlar ne düşünürdü? Muhtemelen vereceğinize bu cevabı analiz edip böyle farklı bir ortam için ürettiğiniz cevaptan yola çıkarak, kendi şirketlerinde hangi pozisyonda, ne gibi faydalar sağlayabileceğinizi düşünüyor olurlardı.

Karen Davis, ünlü oyuncak firması Hasbro’da yardım fonlarından sorumlu olarak çalışıyor. Yani vermekten sorumlu. Yardım yapılacak kurum veya kişileri seçerken sorduğu soru;

En Favori Sözünüz Nedir?

Hani güzel sözler vardır ya, veya alıntılar. Onlar içerisinde en favoriniz hangisidir? Bir insanın ya da bir kurumun ilham kaynaklarını öğrenebilmek için bundan daha güzel bir soru olabilir mi? Hakikaten bir düşünün bakalım. Sizin favori sözünüz nedir?

Animoto’nun yöneticisi Brad Jefferson için önemli olan şey, motivasyon kaynakları. Bunu öğrenmek istiyor sorusunda. Sonuçta iş dünyasının çalkantılı ortamında kaybolmamak için insanın çok güçlü bir motivasyona ihtiyacı olması şart. İşte bunun olup olmadığını anlamak için, test edebilmek için şu soruyu başvuranlara yöneltiyor.

Sabahları Seni Yataktan Kaldıran Şey Ne?

İş başvurularında böyle bir soruyla karşılaştığınızda olabildiğince temiz, sade ve güzel cevap vermelisiniz. Örneğin, ”Yeni günde hedeflerimi ya da arzu ettiklerimi elde edecek olmanın verdiği güç” beni kaldırıyor diyebilirsiniz. Şimdi, bilseniz bile cevap vermekten pek hoşlanmayacağınız bir soru geliyor. Hazır mısınız?

Senden Hoşlanmayan Birisi Senin Hakkında Ne Söyler?

Açıkçası bu yazıyı yazan bir birey olarak benim hakkımda çok şey söylerler. Mesela, çok bilmişsin, ukalasın, kendini beğenmiş, gibi hakkımda konuşulur. 🙂 Eğer çevrenizde sizden hoşlanmayan birileri varsa, sizin hakkınızda ne dedikleri mutlaka kulağınıza gelir. Bu soruya bu tarz cevaplar verebilirsiniz. Oldukça yenilikçi bir gözlük firması,

En Son Hangi Kıyafeti Giydin?

Ve neden giydin diye sormuş. Çünkü bu şirket, işine, hayatına ya da hayatında ki hemen hemen her şeye eğlence ve acayiplik katabilen insanları arıyormuş. Bazen bir insanı tanımak için böyle garip sorular sormaya gerek yoktur. Onun duruşu, hareketleri, beden dili, sizin için yeterli olacaktır.

Mesela, Vehbi Koç zamanında kendi şirketine üst düzey bir yönetici alacakmış. Holdingin insan kaynakları, çeşitli adaylarla görüştükten sonra seçtiği bir adayı, Vehbi Koç ile görüştürmek üzere bir lokantada görüşme ayarlamış. Her iki taraf da gelmiş, masaya oturmuş. Vehbi Koç çorba söylemiş. İşe girmek isteyen aday da Empati kurmak için çorba söylemiş. Fakat, çorbası geldikten sonra, daha çorbanın tadına dahi bakmadan tuz dökmüş. Bunun üzerine Vehbi Koç, tek bir soru bile sormadan ayağa kalkarak, ön yargılı bir yöneticiye ihtiyaçları olmadığını söylemiş ve masadan ayrılmış.

Sizin yaptığınız iş görüşmelerinde bunlara benzeyen garip sorular hiç karşınıza çıktı mı? Eğer çıktıysa lütfen aşağıda ki yorum bölümünde diğer ziyaretçilerimiz ile paylaşın. Peki ben size bir soru sorayım. Siz bir işveren olsaydınız, birisini tanımak için ona ne sorardınız? Çünkü soru sormak bir sanattır. Gerçekten soru sorabilmek. Hadi bakalım! Sorularınızı yorum bölümünden bekliyoruz.

Bu arada o iş görüşmesinde ben olsaydım ve karşımda Elon Musk o soruyu bana sorsaydı, ”Sen Neredesin” diye sorsaydı, vereceğim cevap çok basit olurdu.

KUTUPLARDAYIM…

Yazan: Kamer EKENEL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here